Stefan Messer

Varna in brez vplivov na okolje

Stefan Messer, lastnik in glavni direktor skupine Messer, o načrtovani kisikarni na Trati: proizvodnja kisika je varna in okoljsko prijazna.

Škofja Loka – V prihodnjih letih bo družba Messer Slovenija ob kompleksu Knauf Insulation v Škofji Loki zgradila obrat za pridelavo utekočinjenih plinov. Messer Slovenija s sedežem v Rušah je del podjetja skupine Messer iz Nemčije, ki je skupno z več kot 60 podjetji aktivno v 30 državah Evrope in Azije. Generalni direktor in lastnik podjetja Stefan Messer se je pred prvomajskimi prazniki mudil v Sloveniji. Kot častni konzul Slovenije v Nemčiji je bil govornik na podelitvi nagrade nemškega gospodarstva, ki jo je v okviru Dneva nemškega gospodarstva pripravila Slovensko-nemška gospodarska zbornica. Ob tej priložnosti je obiskal tudi lokacijo prihodnje Messerjeve tovarne na Trati. Gradnjo obrata za pridobivanje kisika vidijo kot veliko priložnost v sosednjem podjetju Knauf Insulation, prav tako v Občini Škofja Loka, manj so navdušeni prebivalci Trate, ki jih skrbijo njegovi vplivi na okolje, o čemer smo pred kratkim objavili tudi pismo tamkajšnjih sosedov. Na Stefana Messerja smo v zvezi z naložbo na Trati naslovili nekaj vprašanj.

Messer je s svojimi podjetji navzoč v 30 državah po svetu, sedaj prvo kisikarno gradite v Sloveniji. Zakaj ste izbrali prav Slovenijo, zakaj prav Škofjo Loko?

»Našo investicijo v Škofji Loki zagotavlja Messer Slovenija kot neodvisni proizvodni vir za pline, kot so kisik, dušik in argon, za oskrbovanje naših lokalnih naročnikov. Vedno iščemo nove priložnosti. Če se bodo pojavili novi obetavni projekti, bomo zagotovo še vlagali. Naš obrat za ločevanje zraka in pridobivanje plina bo okrepil naše uspešno delo z družinsko družbo Knauf. Zagotavljal bo oskrbo iz neposredne bližine in hitro dostavo. Zadovoljni smo, da s to moderno investicijo oblikujemo trdno osnovo za svojo prihodnost v Sloveniji. Odločitve o naložbah s tako visokimi vložki zahtevajo podrobno analizo vseh vidikov. Uspešen razvoj Messer Slovenija in njegov pomemben položaj na tržišču sta bila razloga za odločitev o tej investiciji.«

Lokalno prebivalstvo zanima, kako varna je proizvodnja kisika.

»Tako rekoč je težko najti industrijsko dejavnost, ki je varnejša in okoljsko prijaznejša: osnovna surovina je zrak in vsi dobljeni proizvodi se vračajo v ozračje kot osnovni elementi zraka brez kemičnih reakcij. Zadnji incident v skupini Messer se je po statističnih podatkih zgodil leta 1998 na Hrvaškem, ko se je pojavila razpoka na varnostnem disku v skladiščnem kontejnerju, zaradi česar je dušik ušel v ozračje. Toda to ni vplivalo na okolje in varnost ljudi. V finančnem letu 2014 smo izvedli redno usposabljanje na področju varnosti in v več podjetjih simulirali nekatere scenarije za nujne primere.«

Ste seznanjeni z zahtevami lokalnega prebivalstva družbi Messer Slovenija, ki ga skrbi, kako bo potem, ko bo na Trati zrasla kisikarna, s transportnimi potmi, zaščito pred hrupom in drugimi vplivi na okolje? Kakšni so vaši odgovori?

»10. aprila so se predstavniki Messer Slovenija srečali s sosedi s Trate. Messer jim je dal vse informacije o projektu in odgovarjal na njihova vprašanja. Knauf potrebuje kisik, da bi moderniziral tehnologijo na področju izdelave mineralne volne. To ne bo zgolj izpopolnilo kakovosti njihovih proizvodov, pač pa tudi ščitilo okolje, od tega, da bo v zrak manj izpustov žveplovega in ogljikovega dioksida, do tega, da se bodo zmanjšale količine filtrskega prahu in odpadkov. Kisik bomo Knaufu dobavljali neposredno. Naš moderni obrat bo zgrajen v neposredni bližini Knaufa na površini približno enega hektarja. Ena od prednosti je tudi ta, da ne bo transporta s težkimi vozili niti zapletenega plinovodnega sistema. Enota za ločevanje plinov bo proizvajala zračne pline: kisik, dušik in argon. Med drugim se ti uporabljajo v medicini, farmaciji, tehnologiji varjenja, prehranski industriji in tudi pri izdelavi stekla in jekla. Uporaba plinov v posameznih procesih občutno pomaga pri zmanjševanju škode v okolju in tudi izboljšuje dobičkonosnost. To je razlog, zakaj so plini v različnih podjetjih tako velikega pomena.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Bled / četrtek, 19. maj 2022 / 13:30

Do blejske šole »vozili« pešbusi

Osnovna šola prof. dr. Josipa Plemlja na Bledu spodbuja učence k izbiranju trajnostnega načina prihajanja v šolo.

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / torek, 3. februar 2009 / 07:00

So plače zdravnikov (pre)visoke?

Bralci komentirate aktualne dogodke

Cerklje na Gorenjskem / torek, 3. februar 2009 / 07:00

Brniško letališče znova odprto

Letališče Jožeta Pučnika Ljubljana, ki je bilo šest ur zaprto zaradi težav s snegom, je ob 12.10 uri znova začelo obratovati.

Šport / torek, 3. februar 2009 / 07:00

Plavali za medalje in fige

Letos se je mednarodnega plavalnega tekmovanja Dr. Fig v Kranju udeležilo 600 plavalcev iz štirih držav. S športnim dogodkom obeležen kulturni praznik.

Slovenija / torek, 3. februar 2009 / 07:00

Nato mora čakati na proračun 2007

Državni zbor bi moral v četrtek odločati o ratifikaciji protokola o vstopu Hrvaške (in Albanije) v zvezo NATO, a so poslanci stranke SDS napovedali obstrukcijo.

Šport / torek, 3. februar 2009 / 07:00

V ledu najhitrejši Rusi

Slovenija je v soteski Mlačca prvič gostila tekmo svetovnega pokala v lednem plezanju. Med odlične Ruse se je uspelo uvrstili le bratoma Vukotič z Bleda. Matevž je bil drugi, Jernej pa šesti.