Klopi tudi na domačih vrtovih

Z začetkom toplejšega vremena se poveča aktivnost klopov, ki prenašajo klopni meningoencefalitis (KME), virusno obolenje osrednjega živčevja. Manj znana pa je okužba s KME z uživanjem nepasteriziranega mleka.

Ljubljana – Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) število prijavljenih primerov KME niha, v povprečju pa je letno prijavljenih približno dvesto petdeset primerov bolezni. Najbolj ogrožena je Gorenjska, visoka pojavnost bolezni je tudi na Koroškem ter v osrednjeslovenski in celjski zdravstveni regiji.

Tveganju okužbe so izpostavljeni vsi, ki se veliko zadržujejo v naravi oz. opravljajo aktivnosti na prostem. Zbolevajo vse starostne skupine, tudi otroci. »KME lahko na zdravju pusti resne posledice za vse življenje. Bolezen zahteva tudi dolgotrajno zdravljenje in rehabilitacijo, ki je povezana z ogromnimi stroški,« poudarja prof. dr. Franc Strle, predstojnik Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljub­ljana, in dodaja: »Napačno je misliti, da na okužene klope naletimo zgolj v gozdu, ti se lahko zadržujejo tudi na domačih vrtovih.«

Strokovnjaki opozarjajo, da se kljub ozaveščanju o nevarnih posledicah bolezni za cepljenje še vedno odloča premalo ljudi. Po podatkih NIJZ je najmanj en odmerek cepiva prejelo okrog 12 odstotkov prebivalcev (leta 2007), redno pa se cepi 7,3 odstotka (ocena za leto 2013). »V Avstriji, ki ima podobno razširjenost pov­zročitelja bolezni, so uspeli zvišati delež cepljenih s šest odstotkov v letu 1980 na več kot osemdeset odstotkov v zadnjih letih. Posledično se je močno znižalo število zbolelih,« primerja dr. Marta Grgič Vitek iz NIJZ.

Morda manj znana pa je okužba s KME z uživanjem nepasteriziranega mleka, kot pojasnjuje prof. dr. Tatjana Avšič Županc z Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo Medicinske fakultete: »V Sloveniji smo leta 2012 prvič dokazali izbruh okužbe z virusom KME, ki je bila posledica zaužitja surovega kozjega mleka. Okužene so bile štiri osebe, pri treh so se klinični znaki akutne vročinske bolezni razvili že po dveh dneh od zaužitja.« Okužbo z virusom KME lahko zanesljivo potrdijo le z mikrobiološkimi metodami, klinični znaki bolezni so namreč pogosto nezadostni za postavitev diagnoze.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / ponedeljek, 13. maj 2019 / 08:09

Na mizo čakajo že leto dni

Gorenjska sodišča so lani rešila več zadev, kot so jih na novo prejela v reševanje. Kljub kadrovskim in prostorskim težavam postopoma odpravljajo tudi sodne zaostanke.

Objavljeno na isti dan


Kronika / četrtek, 10. maj 2007 / 07:00

Streljal brez pravega vzroka

Včeraj je na kranjskem sodišču pričal Džerald Hadžić, brat Elvina Hadžiča, ki je novembra lani padel pod streli v lokalu Caffe Inn na Jesenicah.

Kronika / četrtek, 10. maj 2007 / 07:00

Kriminal

Vlomili v avto Kamnik - V centru Kamnika so pred dnevi vlomili v osebni avtomobil. Vlomilec je ukradel kompleta prve pomoči in obvezne opreme, odejo i...

Gospodarstvo / četrtek, 10. maj 2007 / 07:00

Pekova znamka sega vse više

Lani so v Peku povečali izvoz obutve, s katero dosegajo višje cene.

Gospodarstvo / četrtek, 10. maj 2007 / 07:00

Pri nakupu Jelovice se zatika

Škofja Loka - V torek je bila seja nadzornega sveta škofjeloške Jelovice, na kateri so obravnavali lansko poslovanje in sklenili sklicati skupščino družbe v začetku ju...

Gospodarstvo / četrtek, 10. maj 2007 / 07:00

Obrtniki si želijo avtonomijo

Obrtniki in mali podjetniki podpirajo zakonske spremembe, ki bodo čim bolj izpolnjevale želje članstva OZS.