Cesarski praženec

Cesarski praženec ali po domače šmoren je tradicionalna avstrijska jed, ki jo je iz palačinke ''ponesreči'' naredil kuhar cesarja Jožefa I. Danes skoraj zagotovo ni otroka, ki se mu ne bi zasvetile oči ob pogledu na šmoren. Verjamem pa, da se ga ne bi branile tudi odrasle osebe. Poleg originalnega cesarskega praženca so nastale številne druge različice, ki je vsaka po svoje okusna in posebna. Predlagam, da poizkusite recept za posebno rahel ter za skutin praženec.

Za pripravo cesarskega praženca potrebujemo: 40 dag moke, 3 dl l mleka, 2 dl mineralne vode, 3 žlice sladkorja, 3 jajca, za noževo konico soli, pol žličke pecilnega praška, 1 vanilin sladkor, maslo za ponev.

Rumenjake ločimo od beljakov. Iz beljakov stepemo trd sneg. Rumenjake razžvrkljamo skupaj s sladkorjem, vaniljevim sladkorjem in soljo. Zalijemo z mlekom in mineralno vodo. Med stalnim mešanjem dodajamo moko, pomešano s pecilnim praškom. Nazadnje v maso vmešamo še stepen sneg. Ponev segrejemo in namastimo. Testo v tanjših plasteh vlivamo v ponev. Na obeh straneh zapečemo do zlato rjave barve, nato pa testo raztrgamo s pomočjo dveh kuhalnic ali vilic. Raztrgano testo v ponvi še malo mešamo in drobimo, da se narahlo prepraži. Že pečen praženec postavimo v posodo in pokrijemo, da ostane topel, medtem ko pečemo preostanek praženca.

Nasvet: V testo lahko vmešamo še v rumu namočene rozine. Zraven cesarskega praženca tekne jabolčna čežana ali druga sadna omaka. Posladkamo ga lahko tudi z medom ali s čokoladnim prelivom.

Cesarski praženec lahko spečemo tudi v pečici. Pripravljeno maso zlijemo v namaščen pekač in pečemo v pečici, segreti na 180 °C približno 20 minut. Pečenega razrežemo in postrežemo.

Za pripravo skutnega praženca potrebujemo: 500 g skute, 4 jajca, 100 g moke, za noževo konico soli, 2 žlici sladkorja, 1 žlico masla.

Skuto pomešamo z jajci in z vilicami gladko razmešamo. Dodamo moko in sladkor. V veliki ponvi segrejemo maslo in vanjo damo polovico skutine zmesi. Z obeh strani jo zlato rjavo zapečemo ter jo z dvema kuhalnicama raztrgamo na kose. Postopek ponovimo s preostankom skutine mase. Potresemo s sladkorjem v prahu in postrežemo.

Nasvet: V maso damo dve žlici vloženega sadja ali marmelade.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Jesenice / torek, 5. maj 2009 / 07:00

Kolperna bo zaživela

Staro fužinsko stavbo na Stari Savi, v kateri so hranili lesno oglje, bodo obnovili in jo namenili turizmu in kulturi.

Objavljeno na isti dan


Kultura / torek, 5. maj 2015 / 07:00

Da se ne pozabi

V gradu Khislstein je na ogled razstava kranjskega združenja žrtev okupatorjev 1941–1945, ki prikazuje nacistično nasilje nad Slovenci.

Šport / torek, 5. maj 2015 / 17:39

Šport na kratko

Hokej – Slovenska hokejska reprezentanca je na svetovnem prvenstvu elitne skupine v prvem krogu predtekmovanja z 2 : 4 izgubila proti Belorusiji, v drugem krogu pa s 3 : 5 še proti Rusiji. Danes se...

Kronika / torek, 5. maj 2015 / 23:49

Obtožnico bodo spremenili

Na sojenju nepremičninskemu posredniku Danijelu Smuku in nekdanjemu direktorju Kmetijsko-gozdarske zadruge Sava Lesce Emilu Peternelu je tožilstvo napovedalo spremembo obtožbe.

Rekreacija / torek, 5. maj 2015 / 23:49

Upokojenci na strelski tekmi

Gorenjski upokojenci so se v Škofji Loki pomerili na pokrajinskem tekmovanju v streljanju s serijsko zračno puško. Nastopilo jih je 49 iz osmih društev upokojencev. Najboljše strelke in strelce imajo...

Rekreacija / torek, 5. maj 2015 / 23:48

Društvo živih kolesarjev

»Tisti, ki mu je iskreno do prijateljstva, se ne poteguje, da prijatelja dobi, marveč da postane prijatelj.« Albert Simonin