Inšpektorji znova v Livarni Titan, direktor zavrača očitke
Novo leto se je v kamniški Livarni Titan začelo z novo prijavo delovni inšpekciji. Zaposleni opozarjajo na neznosne delovne razmere, direktor in lastnik podjetja Drago Brence pa vse očitke zavrača.
Kamnik – »Skei Cimos Titan Kamnik je prijel več pritožb s strani zaposlenih, da so delovne razmere v podjetju zelo slabe, delovni prostori neogrevani, nekateri niso dobili malice. Podana je bila prijava na Inšpektorat za delo Republike Slovenije,« so besede, s katerimi se je minuli teden na medije obrnil predsednik sindikata v Livarni Titan Jože Rijavec.
Ko smo ga prosili za več informacij, nam je povedal, da se v podjetju zadnja tri leta izvaja vrsta nepravilnosti s področja delovnih razmerij ter varnosti in zdravja pri delu. Delavci naj bi morali uporabljati sanitarije v katastrofalnem stanju. Poleti naj bi bile v delovnih halah zelo visoke temperature, pozimi naj bi delavce zeblo. Do kršitev naj bi prihajalo pri plačilu nadurnega dela, regresih, zagotavljanju varnosti pa tudi odpuščanjih. »Koliko delavcev je bilo odpuščenih, sindikatu ni uradno znano, so pa odpustili redno zaposlene invalide, mamice, ki so koristile zakonsko možnost štiriurnega dela, ter starejše delavke z dolgoletnimi izkušnjami. Še vedno se nadaljuje tudi veriženje pogodb,« nam je povedal Rijavec, ki je 1. januarja letos prejel odpoved delovnega razmerja, a do izteka mandata kljub temu ostaja predsednik sindikata. Pravi, da naj bi delo izgubil prav zaradi vztrajnega opozarjanja na nepravilnosti.
Inšpektorji v podjetju redno na obisku
Na Inšpektoratu RS za delo so nam potrdili, da so pred dnevi prejeli novo prijavo, ter dodali, da so v zadnjih treh letih v Livarni Titan opravili kar dvajset pregledov s področja delovnih razmerij ter varnosti in zdravja pri delu. »Pristojni inšpektorji so pri tem ugotavljali kršitve glede delovnega časa in nadurnega dela, glede plačila za delo ter glede odmorov in počitkov, kršitve glede ocenjevanja tveganj in izdelave izjave o varnosti, glede zagotavljanja brezhibne delovne opreme in zagotavljanja njenih pregledov in preizkusov, glede zagotavljanja varnosti in zdravja delavcev na konkretnih delovnih mestih ter glede zagotavljanja prve pomoči na delovnem mestu. Inšpektorji so na podlagi ugotovljenih kršitev ukrepali z izdajo upravnih odločb, s katerimi so delodajalcu naložili odpravo ugotovljenih nepravilnosti v določenem roku, in z izdajo plačilnih nalogov v skupnem znesku dobrih 18 tisoč evrov za pravno osebo ter 2333 evrov za odgovorno osebo delodajalca,« nam je povedala inšpektorica Branka Knafelc.
Prostori so zastareli, a jih obnavljajo
Na čelu podjetja je zadnja tri leta Drago Brence, ki je od lanske pomladi tudi lastnik Livarne Titan. Na naša vprašanja nam je sprva odgovoril pisno, naslednji dan pa nas je sprejel tudi v podjetju. »Vsi prostori, v katerih se odvija dejavnost podjetja, so ogrevani. Po mojih informacijah se pritožujejo zgolj tisti, ki so na čakanju ali so dobili odpoved pogodbe o zaposlitvi. Sanitarije so urejene in primerne za uporabo. V letu 2014 smo pričeli s strukturnimi in organizacijskimi spremembami, kar pomeni, da smo imeli na enem segmentu poslovnih procesov preveč zaposlenih, na drugem pa primanjkljaj. Bistveno smo izboljšali strukturo zaposlenih v smeri višje stopnje izobrazbe, tako v proizvodnji kot na področju metalurgije. Zaposlili smo dva doktorja znanosti in diplomiranega metalurga, vse s ciljem proizvajati izdelke z večjo dodano vrednostjo na zahtevnem evropskem in svetovnem trgu. Pogodbo o zaposlitvi smo odpovedali trinajstim zaposlenim, s tem pa so strukturne in organizacijske spremembe zaključene,« nam je povedal Brence in dodal, da so pogoji dela v livarni primerljivi s pogoji drugih livarn. Kot smo se prepričali tudi sami, so prostori skladno z dolgoletno zgodovino podjetja Titan res zastareli, a jih vodstvo družbe postopoma obnavlja. Kot pravi Brence, so generalno že obnovili celotno livarsko linijo in hladilni boben, delno so obnovili sanitarije, letos bodo obnovili garderobe, transportne poti …
Pravi, da je v livarni poleti res vroče, pozimi pa hladneje, a da imajo zaposleni po potrebi dodatne električne peči, da pa je bilo nekoliko hladneje le prvi delovni dan novega leta, ker proizvodnja zaradi kolektivnega dopusta dva tedna ni obratovala. Tudi lačni delavci niso, poudarja, je pa do nekaterih sprememb prišlo zaradi prehoda z bonov za prehrano na elektronsko beleženje malic. »Vzdušje v podjetju je zelo dobro. Vsake tri mesece imamo zbor delavcev in zadnjega, konec decembra, se je udeležilo 110 od 156 zaposlenih. Če bi bili vsi nezadovoljni, bi jih prišla peščica. Napake se pa dogajajo povsod,« še pravi Brence, ki je v zadnjih treh letih podjetje iz rdečih številk pripeljal do devetih milijonov prodaje in pozitivnega poslovanja.
Izgub ni več, načrtujejo nove zaposlitve
Livarna Titan (do lani se je podjetje imenovalo Cimos Titan, leta 2000 pa se je odcepilo od krovne družbe Titan, d. d.) je sicer specializirana livarna in ena od zgolj štirih v Evropi, ki izdeluje t. i. fitinge za vodovod in plin iz posebne litine, imenovane bela temprana. Njihovi glavni kupci prihajajo iz Nemčije, Italije, Poljske, Libanona, Jordanije, Turčije … »Naš cilj je do leta 2020, ko bomo praznovali stoletnico, prodajo dvigniti do 20 milijonov evrov, to pa bo gotovo prineslo tudi nova delovna mesta,« je zaključil Brence.