Z zaigranima prizoroma pred Pirčevim domom na Taboru so osvetlili lik Franca Pirca. / Foto: Tina Dokl

Kaj veš o znanih Podbrežanih

Otroci iz podbreških zaselkov vedo veliko povedati o znanih Podbrežanih, saj so se najprej učili, potem pa sodelovali v zanimivem kvizu na Taborskih dnevih.

Podbrezje – Taborski dnevi so uvrščeni v Dneve evropske kulturne dediščine, na nedavnih že devetih po vrsti s sloganom Kulturna dediščina gre v šole so se spomnili na duhovnika, misijonarja in sadjarja Franca Pirca. Leta 1785 v Godiču pri Kamniku rojen Franc Pirc je leta 1830 v Podbrezje prišel za župnika in tam ostal pet let, potem pa na povabilo Friderika Barage šel za misijonarja v Minnesoto, kjer je deloval tudi med Indijanci, ki so ga poimenovali Minodee – Dobra duša. V Podbrezjah se vedno radi povezujejo z njim, tudi kraj je še danes poznan po sadjarstvu.

Z igranima prizoroma pred Pirčevim domom na Taboru so osvetlili njegov lik; prizor, ko je živel še v Podbrezjah in zasadil drevesnico pod župniščem, in prizor, ko je diplomatsko pretkano sklenil premirje med Indijanci in belci. Sledil je kviz na temo desetih znamenitih Podbrežanov, na katerega se je 36 osnovnošolskih otrok iz zaselkov Bistrica, Gobovce, Dolenja vas, Srednja vas, Britof in Podtabor pripravljalo septembra, pri tem pa so jih vodili animatorji, predsednica KD Tabor Podbrezje Dragica Perne in vodja projekta Taborski dnevi Jožef Perne. »Znotraj kulturnega društva, ki gradi programe na ohranjanju kulturne dediščine, se trudimo otrokom in mladostnikom predati naprej znanja o tistem, kar je vredno vedeti iz življenja domače vasi in njenih prebivalcev,« je povedala Dragica Perne. Mladi so še temeljiteje spoznali deset znamenitih Podbrežanov, poleg Franca Pirca tudi Ivano Kobilca, Mimi Malenšek, Karla Mauserja, Andreja Praprotnika, Petra Žiwobskega, Jožeta Tomšeta pl. Savskidolskega, Petra Rojca, Frana Černilca in Branka Jegliča. Pri kvizu »Kaj veš o znanih Podbrežanih« niso iskali napak pri odgovorih, ampak, kot je poudarila Pernetova, znanje in veselje. Taborske dneve je z igranjem na diatonično harmoniko popestril enajstletni Luka Mlakar iz Peračice.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Radovljica / ponedeljek, 6. maj 2019 / 18:16

Dobrodelna prireditev šolskega sklada

Radovljica – Šolski sklad OŠ A. T. Linharta Radovljica bo tudi to pomlad organiziral tradicionalno dobrodelno prireditev Radovljica otrokom. Jubilejna deseta prireditev bo glasbeno obarvana, saj so...

Objavljeno na isti dan


Škofja Loka / četrtek, 16. oktober 2014 / 23:08

Brezposelne spodbuja k podjetništvu

V Škofji Loki so odprli prvo pisarno Fundacije Sončni dan, ki bo mlade brezposelne spodbujala k samozaposlitvi ter zagotavljala mentorsko in finančno pomoč malim podjetnikom na začetku njihove poti.

Šport / četrtek, 16. oktober 2014 / 23:08

Smučarska blagajna je prazna

Naši alpski smučarji so večino denarja za novo sezono že porabili, saj naj bi izpad sponzorjev pomenil, da ga bo še manj, kot so ga načrtovali.

Mengeš / četrtek, 16. oktober 2014 / 23:08

Polje so preletavale rakete

Polja na Drnovem so minuli konec tedna zavzeli raketni modelarji iz štirinajstih držav, ki so se pomerili na finalnem tekmovanju svetovnega pokala.

Rekreacija / četrtek, 16. oktober 2014 / 23:08

Tekli po mamutovih poteh

Največ medalj in diplom so osvojili tekači Osnovne šole Bistrica pri Tržiču, drugi so bili tekači OŠ Gorje in tretji OŠ Stražišče.

Razvedrilo / četrtek, 16. oktober 2014 / 23:07

Rezervirano za Mišo Molk

V kranjski kavarni Khislstein 12.56 je druga sreda v mesecu namenjena pogovornim večerom Rezervirano za …, ki jih organizira Zavod za turizem Kranj v sodelovanju z zunanjo sodelavko Darjo Delavec. Tok...