Izpolnijo še tako zahtevne želje
Med letošnjimi prejemniki najvišjih priznanj Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije, cehov, je tudi družinsko podjetje iz Podgore Strojno ključavničarstvo Simon Jeram.
Podgora – Bronasti ceh so Strojnemu ključavničarstvu Simon Jeram podelili v okviru Mednarodnega sejma obrti in podjetnosti v Celju. Njihov glavni izdelek predstavljajo sirarski kotli, na katere je nameščen računalniški procesor, ki omogoča avtomatsko delovanje v postopku sirjenja. »Na podlagi dolgoletnih izkušenj samouka Simona Jerama je računalniški procesor razvit tako, da omogoča zelo natančen razrez sirnine,« so v Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije poudarili v utemeljitvi priznanja. Razen sirarskih kotlov pa v Ključavničarstvu Jeram izdelujejo še številne druge izdelke iz nerjaveče pločevine, vse po naročilu.
»S pomočjo sodobne tehnologije in kolektiva z bogatimi izkušnjami izpolnimo še tako zahtevne želje,« zatrjuje Simon Jeram, ki je obrt leta 2001 prevzel od očeta, ki še vedno dela z njim. Pravzaprav je v posel vpeta prav vsa družina, saj ko je veliko dela, na pomoč priskočijo tudi drugi družinski člani. Korenine podjetja segajo v leto 1968. »Takrat se je začel moj stari oče v garaži stanovanjske hiše ukvarjati s predelavo pločevine oziroma nerjavnega jekla. Izdeloval je predvsem štedilnike na drva iz nerjaveče pločevine, vratca za krušne peči, zajemalke, jedilni pribor in podobno,« je pojasnil Simon Jeram. Zaradi tragične smrti starega očeta v prometni nesreči je sicer dejavnost vmes za nekaj let zamrla, družinsko tradicijo pa je potem nadaljeval Simonov oče. Ko je obrt prevzel Simon Jeram, pa se je odločil tudi za razširitev in dopolnitev dejavnosti. Dejavnost varilstva in stavbnega kleparstva so razširili še na izdelavo raznih konstrukcij. Po naročilu izdelujejo ograje, nadstreške, stopnišča, dimnike ter dimniške obrobe in kape, snegolove ter številne unikatne izdelke, pri čemer se prilagajo željam in potrebam strank.
Gospodarska kriza jim ni vzela volje do dela, ampak jih je spodbudila, da so se ob zmanjšanju drugih naročil še bolj posvetili izdelavi opreme za sirarje. Izdelave sirarskih kotlov se je po besedah Simona Jerama lotil že njegov oče pred 26 leti, k čemur ga je navedlo povpraševanje okoliških kmetov. Danes na leto opremijo od sedem do deset sirarn, pri čemer poskušajo prodreti tudi na tuje trge, predvsem z območja nekdanje Jugoslavije. Za svoje izdelke so si tako lani prislužili priznanje tudi na mednarodnem obrtnem sejmu v Zenici. Veliko pozornosti namenjajo izpolnjevanju kotlov v sodelovanju z lokalnimi sirarji, pri čemer se trudijo čim bolj prilagoditi njihovim potrebam. Zato njihove kotle odlikuje visoka kakovost. »To kupci znajo ceniti, čeprav mogoče nismo najcenejši,« je poudaril Jeram in dodal, da so sirarji, ki uporabljajo njihove kotle, za svoje mlečne izdelke poželi že kar nekaj priznanj.