Ekipa prostovoljcev pred kočo na planini Korošica, iz katere je zadišalo po okusni joti, ki jo je skuhala oskrbnica Marija Kavar.

Prostovoljci delali na Korošici

V torkovi naravovarstveni akciji na planini Korošica so udeleženci zatravili sanirane površine, na katerih so v prejšnjih akcijah odstranili alpsko kislico Rumex alpinus.

Planina Korošica – »Da bi preprečili nenadzorovano širjenje alpske kislice na biotsko bogata travišča in hkrati pomagali kmetom, ki pasejo na planini Korošica, smo na Zavodu za varstvo narave vključili to območje v projekt ALPA, ki se je izvajal s prispevkom Operativnega programa čezmejnega sodelovanja Slovenija–Avstrija 2007–2013. Ker gre za pomembno območje Nature 2000, smo testirali naravne metode odstranjevanja alpske kislice z ročnim izkopavanjem in košnjo; metode je testirala dr. Marija Gregori iz Biotehniškega centra (BC) Naklo. V današnji prostovoljni akciji smo naredili še zadnjo zatravitev pred zimo, da se seme lahko ukorenini, spomladi požene in se nazaj vzpostavi travišče,« je pojasnila Andreja Slameršek iz osrednje enote Zavoda RS za varstvo narave.

Alpska kislica je avtohtona rastlina, ki ima rada vlažna, osončena in s hranili bogatejša tla. Pojavi se tam, kjer se živali predolgo zadržujejo na enem mestu, na planini Korošica pa se je razbohotila na kar okoli pet hektarov. Širi se na najkvalitetnejše pašne površine in spreminja naravovarstveno pomemben habitat, čeprav kislica sama po sebi ni škodljiva in so včasih njene liste pastirji kuhali prašičem in vanje zavijali maslo. »Njeno seme dolgo ostane kaljivo, v Karavankah so izmerili celo do tri metre globoke korenine,« je dodala Andreja Slameršek, ki je že v okviru predhodnega projekta karavanke@prihodnost.eu (pripravili so ga pri kranjski območni enoti Zavoda za varstvo narave) hodila po planinah in popisovala habitat ter ugotovitve predstavljala na delavnicah. Udeleženka ene teh delavnic je bila tudi Marija Kavar, dolgoletna oskrbnica koče na planini Korošica, ki je predlagala, naj projekt ALPA, odstranjevanje alpske kislice izvedejo na tej planini.

»Danes sem tu kot prostovoljka in tudi tokrat se je izkazalo medgeneracijsko sodelovanje, izmenjava zdajšnjega znanja ter znanja in izkušenj iz preteklosti, kar je dodaten prispevek takim akcijam,« je povedala Tadeja Šubic iz kranjske območne enote Zavoda za varstvo narave. Akciji se je pridružilo tudi nekaj kmetov, ki imajo na planini čez poletje živino, pa Marija Gregori in študentje Višje šole BC Naklo. »V projektu ALPA je bil BC Naklo podizvajalec, v tej torkovi akciji – projekt se je namreč že iztekel – pa smo sodelovali kot pridruženi partnerji,« je dejala Gregorijeva in poudarila, kako pomembna je »pametna« paša. Sodelovala je tudi Vesna Lavtižar z Jesenic, ki končuje podiplomski študij ekologije v Novi Gorici, povedala je: »Fajn smo se imeli na današnji akciji, hitro nam je šlo in upam, da smo veliko dobrega naredili. Prihodnje leto pridem pogledat, kakšen je učinek.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / sobota, 28. april 2018 / 11:04

Spodbujajo skupno namakanje zemljišč

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano spodbuja gradnjo namakalnih sistemov za več uporabnikov. Z razpisom, ki ga je objavilo prejšnji teden, namenja za to sedem milijonov evrov.

Objavljeno na isti dan


Škofja Loka / ponedeljek, 22. september 2014 / 13:58

Odprli pasijonsko pisarno

V prostorih nekdanje banke na Mestnem trgu v Škofji Loki so odprli pasijonsko pisarno in napovedali, da bodo odslej promocijske, organizacijske in dramaturške priprave na uprizoritev Škofjeloškega pas...

Zanimivosti / ponedeljek, 22. september 2014 / 13:47

Prostovoljci delali na Korošici

V torkovi naravovarstveni akciji na planini Korošica so udeleženci zatravili sanirane površine, na katerih so v prejšnjih akcijah odstranili alpsko kislico Rumex alpinus.

Komenda / ponedeljek, 22. september 2014 / 13:42

Krožišče bo povečalo varnost

Najbolj nevarno križišče v Komendi je že razkopano, saj je občina na istem mestu začela graditi bistveno bolj varno krožišče. Lipa in spomenik ostajata, prihaja pa težko pričakovani pločnik. To je tud...

Gospodarstvo / ponedeljek, 22. september 2014 / 13:30

Siliranje bo letos bolj pozno

Koruza dozoreva bolj počasi, zato se bo tudi siliranje začelo kasneje kot običajno.

Kranj / ponedeljek, 22. september 2014 / 13:28

Načrt za energetsko neodvisnost

Združenje za energetsko neodvisnost Slovenije je v Kranju občinam predstavilo pobudo za ustanovitev energetsko neodvisne skupnosti na območju Gorenjske. Seznanili so se tudi z izkušnjami sosednje avst...