Ob urbanem sprehodu so udeleženci spoznavali znamenitosti domačega kraja, med drugim tudi Starološki grad.

Peš po domačih poteh

Za urbani sprehod so Ločani letos izbrali Staro Loko, kjer se ob aktivnem delu kulturno-zgodovinskega društva Lonka zadnje čase veliko dogaja.

Stara Loka – Urbani sprehodi Jane's Walk so se uveljavili tudi pri nas, saj z njimi organizatorji skušajo ozaveščati o pomenu pešačenja po vsakdanjih opravkih in hkrati poudarjajo učinek, ki ga imajo lahko pešci na urejanje mestnega prostora. Prav tako so sprehodi namenjeni povezovanju domačinov s sosedi in spodbujanju pripadnosti območju bivanja.

Zlasti ta namen je bil še kako očiten minulo soboto, ko so se na pot po sicer večini znanih poteh podali krajani Stare Loke, pridružili pa so se jim tudi drugi Ločani in nekateri gostje. »Zelo smo veseli, da ste prišli v tako velikem številu in mislim, da bomo glede števila udeležencev podirali rekord tako v Sloveniji kot morda celo širše. Urbani sprehodi namreč v prvi polovici maja potekajo po vsem svetu. Lani jih je bilo okoli osemsto, letos pa bo številka še večja,« je bila nad velikim odzivom presenečena vodja sprehoda Anja Musek, z domačini pa se je sprehodil tudi domači župan Miha Ješe.

»Cilj Škofje Loke je, da kjer je le mogoče, povečamo kvaliteto življenja, ne da bi jo na ta račun zmanjšali drugim,« je povedal župan Ješe, ki je na začetku sprehoda še posebno pozdravil Prfarce in otroke iz vrtca Sončni žarek, saj je navdušen nad dejstvom, da se tudi v Stari Loki vedno več dogaja. »Lani smo za Škofjo Loko pripravili ureditev starega mestnega jedra, tudi za Staro Loko pa načrtujemo izvesti natečaj, na katerem bo čim več strokovnjakov upoštevalo tudi mnenja domačinov, ki so za nas zelo dobrodošla,« je poudaril župan Miha Ješe.

Ni bilo naključje, da so se udeleženci sprehoda zbrali pred Starološkim gradom, ki bi bil lahko ena od pomembnih točk druženja domačinov ter hkrati zanimiva turistična točka obiskovalcev Škofje Loke, vendar so vrata v grad zaprta. »Grad je kulturni spomenik državnega pomena, vendar na žalost sameva. Poštni muzej, ki je bil v njem, se je preselil drugam. Slišimo za različne načrte, vendar bi ob tem želel izpostaviti dejstvo, da dediščino še prevečkrat vidimo kot breme. Bolj pravi pogled bi bil, da bi jo videli kot razvojno priložnost, kot potencial. Najti bi morali prvo vsebino, ki bo tukaj živela in hkrati prispevala, da bo kraj z njo tudi živel,« je poudaril predsednik Društva Lonka Stara Loka Klemen Karlin in napovedal, da naj bi 4. junija v atriju gradu pripravili akustični koncert, ki bo priložnost, da grad vendarle spet malce zaživi – tako kot so v soboto oživele poti, ceste in znamenitosti v Stari Loki, ki jih ob vsakodnevnem hitenju in vožnji z avtomobili celo domačini največkrat spregledajo.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / četrtek, 9. maj 2024 / 12:04

Ena vozovnica, številne ugodnosti

Ljubljana – Storiti nekaj dobrega za podnebje in kljub temu mesec dni potovati po osmih alpskih državah? Z alpsko vozovnico Yoalin je to mogoče. Ker na območju Alp približno trideset odstotkov emis...

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / ponedeljek, 6. oktober 2008 / 07:00

Menija ne bodo več spreminjali

»Treningi, kot je bil današnji, so koristni, saj prispevajo k večji uigranosti ekipe. Ko kuhamo za večje število gostov, se ponavadi pokažejo še zadnje pomanjkljivosti, zaradi katerih bi na tekmo...

Prosti čas / ponedeljek, 6. oktober 2008 / 07:00

V vsaki situaciji nekaj humorja

Tomaž Čop je pred osemnajstimi leti zaplul v radijske valove, ves ta čas pa je povezan s humorjem in oddajami, ki zabavajo poslušalce.

Kranj / ponedeljek, 6. oktober 2008 / 07:00

Propad štipendijske sheme?

Regionalna razvojna agencija Gorenjske bo, kot kaže, namesto 240 novih štipendij podelila zgolj 35, čeprav je denarja do leta 2015 dovolj.

GG Plus / ponedeljek, 6. oktober 2008 / 07:00

Znamenitih majolik bo odslej manj

Po 153 letih so kamniške majolike - enega najbolj prepoznavnih slovenskih spominkov s specifično ročno poslikavo, ki je ime Kamnika ponesel po vsem svetu - prenehali redno izdelovati.

GG Plus / ponedeljek, 6. oktober 2008 / 07:00

Cvetoči vrt, Monetov atelje

"Razen slikanja in vrtnarjenja nisem dober v ničemer," je nekoč rekel sloviti impresionistični slikar Claude Monet. Na podeželskem posestvu v vasi Giverny, kjer je ustvaril čudovit vrt, ki je postal n...