Borut Gartner (levo) Milanu Golobu: Srečno pot, novi režiser. / Foto: Tina Dokl

Srečno pot, novi režiser!

Na 266. obletnico smrti patra Romualda Marušiča, ki je leta 1721 napisal Škofjeloški pasijon, so predstavili režiserja prihodnje uprizoritve pasijona Milana Goloba. S foto monografijo Škofjeloški pasijon 2009 pa so se ozrli na prejšnjo.

Škofja Loka – Milan Golob, v Ljubljani živeči Dolenjec, diplomirani ekonomist, ki je končal tudi študij gledališke režije, z nekaj izkušnjami pri bralnih uprizoritvah, asistencah in amaterskih odrih, je Škofjeloški pasijon začutil kot izziv in kot poziv. »Nagovoril« ga je v duhovnem smislu, kot režiser pa se ga bo lotil z vsem spoštovanjem do tega najstarejšega dramskega besedila v slovenskem jeziku, do tradicije srednjeveških uprizoritev in novejših v letih 1999, 2000 in 2009. »Srečal sem se s prejšnjim režiserjem Borutom Gartnerjem. Dal mi je križ in rekel: zdaj ga pa nosi,« je o simbolični »predaji« režije dejal režiser Škofjeloškega pasijona 2015 Milan Golob. Borut Gartner, ki je pasijon režiral v letu 2009, je njemu in vodji pasijona Mateju Mohoriču Peternelju zaželel srečno pot.

Škofjeloški pasijon 2015 bodo uprizorili v osmih predstavah od tihe sobote, 21. marca, do bele nedelje 12. aprila prihodnje leto. A kot je dejal župan Miha Ješe, se je pasijon tako rekoč že začel, saj gre za ogromen projekt, skupinsko delo z domala 1200 udeleženci. Vsi sodelujoči pri prejšnji uprizoritvi pa bodo za darilo in v spomin prejeli foto monografijo Škofjeloški pasijon 2009, v izjemno knjigo ujete podobe takratne uprizoritve. Knjigo sta iz županovih rok prva prejela dr. Metod Benedik, ki ga je Miha Ješe poimenoval kar duhovni oče pasijona, in takratni režiser Borut Gartner.

Čudovito avtorsko delo z vrhunskimi fotografijami popisuje uprizoritev te žive mojstrovine državnega pomena, dopolnjujejo jo izbrani teksti strokovnih avtorjev, ki pojasnjujejo zgodovino in pomen Škofjeloškega pasijona.

Foto monografijo so na okrogli mizi predstavili sodelujoči pri njenem nastanku, in sicer Marko Mitja Feguš, arhitekt in publicist, Zvone Pelko, avtor foto monografije ter večinski avtor fotografij, Jure Nastran, avtor fotografij, in urednik Alojzij Pavel Florjančič. Uvodoma pa je sodelujoče v duh škofjeloškega pasijona popeljal Jernej Tavčar v vlogi loškega meniha – kapucina.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Splošno / sobota, 3. maj 2008 / 07:00

Kekčevo srečanje

V dvorani jeseniškega gledališča je 17. in 18. aprila potekalo letošnje Kekčevo srečanje, že petnajsto po vrsti. Gre za medobmočno srečanje otroških gledaliških skupin v organizaciji Javnega skla...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / petek, 7. september 2007 / 07:00

V Komendi 3.500 upokojencev

Premražene upokojence je na četrtkovem gorenjskem srečanju še najbolj "ogrela" napoved, da se bodo pokojnine novembra predvidoma zvišale za dva odstotka.

Kamnik / petek, 7. september 2007 / 07:00

Kamnik vabi narodne noše

Začeli so se 37. Dnevi narodnih noš v Kamniku - vrhunec v nedeljo popoldne s tradicionalno povorko skozi mesto.

Splošno / petek, 7. september 2007 / 07:00

Štiriindvajset ur po treh desetletjih

Na Ukovi so skočili v vodo maratonski plavalci, tisti, ki so nekoč plavali prvi štafetni maraton čez dan in noč ter mlajši, ki so jim pomagali, da so še enkrat zmogli do cilja.

Preddvor / petek, 7. september 2007 / 07:00

Grad Dvor kliče po obnovi

Ministra za šolstvo Milana Zvera, ki se je prvi šolski dan mudil v Preddvoru, so povabili tudi na ogled gradu Dvor, ki je v lasti ministrstva in nezadržno propada.

Splošno / petek, 7. september 2007 / 07:00

Spomini so še živi

Pred kratkim je "praznovala" tridesetletnico legendarna Lada Niva.