Ob spomeniku štirim srčnim možem sta župan Franc Kramar in Miro Eržen podelila tudi priznanja planincem, ki so premagali bohinjsko planinsko pot.

V spomin na štiri srčne može

V Bohinju so praznovali občinski praznik v spomin na prvo osvojitev Triglava.

Bohinjska Bistrica – S slovesnostjo ob spomeniku štirim srčnim možem v Ribčevem Lazu so v petek Bohinjci počastili spomin na Luko Korošca, Matevža Kosa, Štefana Rožiča in Lovrenca Willomitzerja, ki so 26. avgusta 1778 prvi dosegli vrh Triglava. Slavnostni govornik, podpredsednik Planinske zveze Slovenije Miro Eržen je poudaril pomen Triglava kot simbola, okoli katerega se Slovenci ne glede na nazore lahko vedno strnejo, a opozoril na težave planinstva in slovenskih gora: »Gore postajajo kulisa za najrazličnejše aktivnosti, iskanje adrenalina in komercializacijo, pomenu planinstva za narodno identiteto pa se posveča premalo pozornosti.«

Vrhunec praznovanja občinskega praznika je bila ponedeljkova slavnostna seja v domu Joža Ažmana v Bohinjski Bistrici, kjer so podelili tudi občinska priznanja. Za častno občanko občine Bohinj so razglasili Majdo Kromar, ki je pripomogla h gradnji Doma starejših občanov v Zavodu Sv. Martina v Srednji vasi. Zlato plaketo občine Bohinj je prejel Valentin Štendler za delo v prostovoljnem gasilskem društvu Srednja vas, bronasto plaketo pa Andreja Jensterle in ekipa vrtca Bohinj. Plaketo občine je dobil Janez Pikon, posebno priznanje pa Jaka Tišov, ki je julija letos rešil utapljajočega se otroka v vodnem parku Bohinj.

Kot je ob prazniku povedal bohinjski župan Franc Kramar, je bilo letošnje leto doslej uspešno, saj so zaključili več pomembnih projektov, približuje pa se tudi začetek gradnje kanalizacije v Spod­nji Bohinjski dolini. Še vedno pa ostajajo težave, predvsem Kramarja skrbi povečevanje brezposelnosti zaradi težav lesne industrije in ovire pri začetku gradnje smučišča 2864, za katerega je prihajajoča sezona izgub­ljena. Težave ostajajo tudi s Triglavskim narodnim parkom, saj Bohinjci želijo izključitev nekaterih območij iz parka. »Do prvega septembra bomo poslali memorandum predsedniku Borutu Pahorju in pristojnim ministrstvom. Letos smo zad­njič upravljali to območje, ničesar več ne bomo naredili. Če si je država prilastila ta območja, naj jih tudi uprav­lja,« je dejal Kramar.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kultura / četrtek, 12. julij 2018 / 09:58

Slikarsko-kiparsko sožitje

V Mali galeriji Likovnega društva Kranj sta v mesecu juliju na ogled dve razstavi v eni. Z aktualnimi deli se predstavljata slikarka Milena Kafol in kiparka Martina Marenčič.

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / petek, 15. december 2006 / 06:00

Kakšen je tvoj dotik

Slovenci so turistično novinarstvo zelo dobro predstavili v Karlovyh Varyh, leta 2008 bo Slovenija gostila Svetovni kongres FIJET, delo na radiu ni vedno enostavno, dekleta pa so oblikovala majico po...

Prosti čas / petek, 15. december 2006 / 06:00

Brat vse vidi, Brat vse ve: Besniške borovnice

Obkroži pravilne trditve in se imej za pametnega.

Prosti čas / petek, 15. december 2006 / 06:00

Nominator 228

Čeprav gre leto nezadržno h koncu, k tej, samo časovni ločnici, in se tradiciji primerno srečujemo ob hrani, s kozarcem v roki, imajo tokratne tri zgodbe enak predznak. Znanje. In biti b...

Kultura / petek, 15. december 2006 / 06:00

Pojejo že trideset let

Redni letni koncert Mešanega pevskega zbora KD Jakoba Aljaža Medvode je bil letos jubilejni.

Kultura / petek, 15. december 2006 / 06:00

Lažno podeželje

V nedeljo so v Prešernovem gledališču v Kranju v režiji Eduarda Milerja premierno uprizorili dramo Podeželje, Martina Crimpa.