
Vesele narečne viže
V Športni dvorani na Trati je potekal tradicionalni Večer slovenskih viž v narečju. Tako strokovno žirijo kot publiko je najbolj navdušil Joc Bend iz Poljanske doline.
Ideja za festival slovenskih narečnih viž je nastala leta 2001 v Škofji Loki, že naslednje leto je prireditev dobila vseslovenski značaj, lani pa je s slovensko narečno besedo gostovala še na avstrijskem Koroškem, ob Vrbskem jezeru. Osnovno vodilo pri Večeru slovenskih viž v narečju je narečna beseda in še danes ostaja edini slovenski glasbeni festival, ki še goji narečno pesem. Da so besedila res v pravih narečjih, skrbi magistrica slovenske dialektologije Francka Benedik, dolgoletna raziskovalka na znanstvenem centru SAZU, Inštitutu za slovenski jezik v Ljubljani. Za kvalitetno glasbeno raven skladb pa že vsa leta skrbi Tomaž Tozon, glasbenik, umetniški vodja številnih ansamblov, zborovodja in bivši urednik producent na RTV Slovenija. Za letošnji večer sta izbrala osem besedil in osem ansamblov, ki so se potegovali za nagrade občinstva in žirije. »Ponosni smo na naš festival, ki ima po dvanajstih letih že pomembno mesto v slovenskem prostoru. Rad bi poudaril, da je specifičnost festivala v narečjih in letos je pravzaprav edini festival v Sloveniji, ki še spodbuja glasbenike ter pesnike, da pišejo, razmišljajo in tudi pojejo v narečni besedi. Domača narečna beseda povezuje, zato je naša želja, da bi s tem festivalom povezali Slovence tako doma kot tudi zunaj domovine,« je pojasnil Marjan Potočnik, direktor Radia Sora, ki je organizator festivala.
Prireditev je bila tokrat zaradi nestabilnega vremena s škofjeloškega Mestnega trga prestavljena v dvorano na Trati, kjer je številno občinstvo lahko uživalo v narečnih narodno-zabavnih skladbah. Predstavilo se je osem ansamblov, v revijalnem delu pa so nastopili nagrajeni ansambli na najpomembnejših lanskih festivalih od škofjeloškega prek Števerjana, Vurberka in Ptujskega festivala do festivala Slovenska polka in valček, ki ga organizira nacionalna RTV hiša.V razigrani paradi skladb v mnogih slovenskih narečjih, od koroškega, štajerskega, primorskega, pa do gorenjskega oz. loškega in poljanskega, je občinstvo najbolj navdušil Joc Bend iz Poljanske doline, ki je za skladbo Raubar njenga srca v poljanskem narečju poleg nagrade občinstva prejel še nagrado in plaketo Škofje Loke za najboljši nastop v celoti. Nagrado za najboljšo melodijo pa je strokovna komisija pod vodstvom Tomaža Tozona dodelila Mihu Vovku in ansamblu Vikend iz Velenja, ki so v štajerščini prepevali pesem Pa ka pa puol. Nagrado za najboljše novo narečno besedilo je prejel Vili Bertok za pesem Marijo Češil, ki jo je zapel in zaigral koprski ansambel Ne me jugat. Bertoku je Društvo pesnikov slovenske glasbe podelilo tudi prestižno Vodovnikovo nagrado.
Trinajsta izvedba festivala Večera viž v narečju je znova navdušila, poskrbela za sproščeno druženje ter dokazala pomembnost domače narečne besede.