Vile na Slovenskem
V galeriji Kranjske hiše in razstavišču dr. Ceneta Avguština kranjske enote ZVKD je na ogled razstava Vile na Slovenskem.
Razstava je sestavljena iz dveh sklopov, medtem ko so v galeriji Kranjske hiše na osemnajstih panojih predstavljene vile, ki stojijo na Gorenjskem, je v galeriji Zavoda za varstvo kulturne dediščine razstavljenih osemintrideset panojev z vilami iz Ljubljane in drugih delov Slovenije. Razstava je del širšega projekta založbe Foibos iz Prage, ki je ob podpori »evropskega denarja« izdala knjigo z vilami Češke, Slovaške in Slovenije.
Meščanske vile, ki smo jim priča v Sloveniji, so tipičen element arhitekture premožnega meščanstva od začetka 19. stoletja do danes. Izbor vil za knjigo je pripravil dr. Damjan Prelovšek, pri predstavitvi pa je sodelovalo še enajst poznavalcev tega dela slovenske stavbne zgodovine. Na odprtju razstave v Kranjski hiši je zbrane po razstavi popeljala ena od soavtoric besedil v knjigi in na razstavnih panojih, dr. Nika Leben. »Tu so predstavljeni nekateri presežki bogate meščanske arhitekture zadnjih sto petdeset let, od Vile Zore in drugih tovrstnih stavb na Bledu prek znanih kranjskih vil, ki so jih zasnovali arhitekti Plečnik, Fusso, Hronek, Hus in drugi, pa vse do najnovejšega arhitekturnega dosežka Petra in Boštjana Gabrijelčiča in njune Hiše Suha v Škofji Loki.« Lebnova je povedala, da so vile na razstavi predstavljene predvsem pregledno, v knjigi nekoliko obširnejše, da pa imajo vile tudi svoje zgodbe arhitekta, gradnje in družine, ki je v njej živela in bi si vsaka zaslužila svojo knjigo. Razstavi v Kranjski hiši in galeriji dr. Ceneta Avguština bosta na ogled do sredine maja.