Eberhard Klaura (levo) v družbi z Jezerjanom Vinkom Tepino

Klaura je spoštoval slovenščino

Na pokopališču v Železni Kapli so 12. januarja pokopali domačina, arhitekta Eberharda Klauro, častnega predsednika avstrijskega turističnega kluba in dolgoletnega načelnika njegove koroške sekcije, ki ima sedež v Železni Kapli. Rojen je bil leta 1930, na Dunaju pa je končal študij arhitekture. Čeprav izhaja iz večinskega nemško govorečega naroda, se je zavzemal za spoštovanje slovenščine v gorah, kar je eden redkih, če ne edini, počel tudi na sestankih ARGE, združenja planinskih društev Koroške. Po njegovi zaslugi so razlage na učnih poteh v dvojezičnem delu Koroške in smerokazi zapisani tudi v slovenščini. Bil je človek dialoga, ki je spoštljivo gledal in deloval za dvojezično Koroško. Ljubil je gore in vrhove okrog Železne Kaple. Še kot otrok je z oslom in mulo trikrat na teden oskrboval tedanjo kočo pod Obirjem, kot projektant in tesar pa je sodeloval tudi pri načrtovanju in izvedbi obnove. Kot gornik in spoštljiv varuh narave je sodeloval pri planinski kartografiji. Je med najzaslužnejšimi za plezališče na Košutnikovem Turnu in za izgradnjo 15 kilometrov dolge gozdne ceste do Obirske koče. V različnih vlogah je sodeloval pri načrtovanju in urejevanju skoraj 170 kilometrov planinskih poti po hribovju in gorah južne Koroške.

Nad pol stoletja je sodeloval z alpinisti, s planinci, smučarji in z gorskimi reševalci z Jezerskega in drugih slovenskih krajev ob meji. Na jezerski strani je imel v pokojnem Andreju Karničarju izrednega sodelavca. Slovenskim planincem je z nasveti pomagal pri nameščanju čistilnih naprav in fotovoltajnih naprav. V težavnih in nevarnih časih osamosvajanja Slovenije je bil vedno pripravljen pomagati, po vstopu Slovenije v Evropsko unijo in v šengensko območje pa je na avstrijski strani odstranjeval napise, ki so dolga leta omejevali gibanje na mejnem območju.

»Njegova zadnja pobuda, da bi po več kot stoletju znova podpisali sporazum o sodelovanju med Planinsko zvezo Slovenije in Avstrijskim turistovskim klubom, je bila po več kot treh letih dogovarjanja uresničena še pred njegovo smrtjo. Ta novica, ki so mu jo sporočili z Dunaja in iz Ljubljane, mi je bila v največje veselje in v čast. Zaradi vsega, kar je storil za sožitje med narodi, za upoštevanje in spoštovanje slovenstva na Koroškem in za ohranitev ter varovanje gora zasluži vse naše spoštovanje. Planinstvo je bilo zanj darilo za zdravo življenje,« je ob smrti prijatelja in dolgoletnega sodelavca zapisal nekdanji predsednik Planinske zveze Slovenije Franci Ekar.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / ponedeljek, 19. maj 2008 / 07:00

Sedmica: Življenje na nitki

Bili so časi, ko so bile za promocijo Slovenije (v času Vojvodine Kranjske in Janeza Vajkarda Valvasorja) v širšem evropskem prostoru zaslužne čebele.

Objavljeno na isti dan


Splošno / ponedeljek, 7. maj 2007 / 07:00

Ela in Lejla

Mladi glasbenici Ela Adamec (kitara) in Lejla Rakovič (harmonika) skupaj nastopata dobro leto, tako v okvirju Glasbene šole Jesenice kakor na različnih kulturnih prireditvah in slovesn...

Prosti čas / ponedeljek, 7. maj 2007 / 07:00

Adam in Eva z napako

Tokrat že šestič, v Cankarjevem domu, 17. maja 2007.

Prosti čas / ponedeljek, 7. maj 2007 / 07:00

Velika sestra

V Veliki sestri beseda "svizec" ne obstaja.

Prosti čas / ponedeljek, 7. maj 2007 / 07:00

Magdalena

Čas za prijavo del na razpis 9. mednarodnega festivala kreativnih komunikacij se počasi izteka. Magdalena je mednarodni festival za oblikovalce, t...

Mularija / ponedeljek, 7. maj 2007 / 07:00

Indijski vlak za pet centov

V sklopu projekta Kulturno povezovanje aprila in maja na petih gorenjskih šolah in vrtcih gostijo študente iz Indije, Romunije, Turčije in Kolumbije.