Zeli za male učenjake (3)
Medtem ko berete že tretji in zadnji del iz serije prispevkov o zeleh, ki so najbolj cenjene in največkrat uporabljene v otroški fitoterapiji, naši mali učenjaki že pridno nabirajo znanje. No, iz šolskih klopi v domače postelje so jih žal že pričeli preganjati virusi - takšni in drugačni. Črevesne in prehladne okužbe so v tem času zelo pogoste. Dve priljubljeni - celo najbolj priljubljeni - "otroški" zelišči - komarček in kamilica, sta pri teh okužbah več kot dobrodošli.
Komarček »krčke« umiri
Če govorimo o otroški fitoterapiji, je komarček (Foeniculum vulgare) številka ena, saj pri lažjih otroških obolenjih največkrat sežemo prav po tem sladkastem in prijetno dišečem zelišču. Učinkovito lajša predvsem neprijetnosti, povezane s črvičenjem, napenjanjem in s tegobami želodca in črevesa. Krče v prebavnem traktu, ki pogosto mučijo otroke, bomo najprej pregnali prav s komarčkom. Če slednjega morda nimamo pri roki, pa bodo težavi kos tudi kumina, koriander ali janež. Učinkovito in zaradi sladkastega okusa pri otrocih sprejemljivo čajno mešanico proti napenjanju in krčih v trebuhu pripravimo kot mešanico enakih delov janeževih, komarčkovih, kuminovih in koriandrovih semen. Nič zato, če nimamo vseh omenjenih zelišč, prav dobro se bo obnesel že samostojen komarčkov poparek, ki ga pripravimo sledeče: pol žličke zdrobljenih komarčkovih plodov prelijemo s skodelico vrele vode, pokrijemo in po 10 minutah precedimo. Ta čaj je učinkovit tudi pri trdovratnem kašlju, saj olajša izkašljevanje sluzi. Proti napenjanju v trebuhu se zelo dobro obnese tudi blago masažno olje, ki ga pripravimo iz 3 žlic komarčkovih plodov in ene žlice plodov kumine. Plodove zdrobimo in jih za tri tedne namočimo v mandljevo olje. Po tem času olje prefiltriramo in z rahlo ogretim masiramo boleč otrokov trebušček.
Kamilica pa tako vse uredi
V otroški fitoterapiji je komarčku tesno za petami kamilica (Matricaria chamomilla). No, v času našega otroštva je bila celo pred njim. Kamilica je kakopak dolgo bila in je za številne še vedno kraljica ljudskega zdravilstva. Njen intenzivno aromatičen, a kljub temu pomirjajoč vonj me vedno ponese v sproščene otroške dni. Kljub rahlo grenkemu priokusu je bila zame vedno čaj, ki mu ni para. Ker deluje zelo blago, je nadvse primerna za nežno otroško dušo in telo. Obnese se denimo pri bruhanju, bolečinah v trebuhu, krčih, kolikah, občutljivi koži, aknah, razdražljivosti, preobčutljivosti, notranjemu nemiru, jezi, vihravosti, nespečnosti … Kamilica aktivira telesne obrambne sisteme pri akutnih in kroničnih infekcijah. Kamilični cvetovi zavirajo vnetja, zlasti v grlu in dihalnih poteh, in odpravljajo krče. Vdihavanje kamiličnih hlapov se priporoča pri boleznih dihalnih poti, ustne votline in žrela. Pri slednjem je v veliko pomoč tudi grgranje kamiličnega čaja. Čaj pripravimo v obliki poparka: v skodelico vržemo žličko posušenih cvetnih koškov, jih prelijemo z vrelo vodo in po 6 do 7 minutah precedimo. Kamilične sopare oz. inhalacije pripravimo tako, da damo v posodo dve žlički suhih cvetov in prelijemo z litrom in pol vrele vode. Glavo je potrebno skloniti nad posodo, jo pokriti z veliko brisačo in hlape vdihovati pet do deset minut. Kamilica se obnese tudi v kopeli za umirjanje: sto gramov posušenih cvetov prelijemo z litrom vrele vode in pustimo stati 15 minut, nato poparek dodamo vodi za kopel.