Kumare, hvaležna zelenjava (Foto: Tina Dokl)

Kumare - hvaležna zelenjava

Kumare, posajene v špalirju na prostem, kjer je možna najmanjša poraba zemlje, so zelo donosne.

Sejemo jih po ledenih možeh v maju, obiramo pa po devetih tednih, od konca julija dalje, vsake tri do štiri dni, ko jih vložimo, če so dolge največ 12 cm; iz večjih in daljših pa pripravimo najrazličnejše jedi. Špalir je leseno ogrodje, sestavljeno iz dveh kolov višine 130 cm, zgoraj pa kola povežemo z latvijo dolgo 220 cm. Med to ogrodje napnemo mrežo iz žice ali plastično. Odprtine v mreži so velike 12 x 12 cm. Širina grede je 80 cm in dolga 220 cm. Tik pod mrežo napravimo po dolžini brazdo globoko pet do deset centimetrov, ki ima v sredini dovolj gnoja. Na obeh straneh brazde položimo deske za hojo. V brazdo posadimo semena iz ene male vrečke kumaričnega semena iz trgovine ali doma pridelano seme sorte pariški kornišon. Na teh pičlih dveh kvadratnih metrih lahko pridobimo za 50 kozarcev vloženih kislih kumaric in večjih kumar za druge jedi.

Za dober pridelek moramo upoštevati nekaj navodil. Kumare potrebujejo toploto, veliko vode, zavetje pred vetrom, brez sončne pripeke, dobro gnojenje, najbolje s hlevskim starim gnojem, zdrava tla. Da imamo zdrava tla in neokužena s plesnijo, jih vsako leto sadimo na drugo mesto. Ogrodje za špalir kar prestavimo. Zalivamo jih z mlačno vodo. Za biološko pridelavo si pomagamo tako, da poleg kumar posadimo baziliko, ki ščiti kumare pred plesnijo, in jih zalivamo z vodo, v kateri so bile namočene koprive. Na koncu sezone pustimo kakšno najboljšo kumaro za seme. Seme splaknemo na cedilu in ga posušimo na papirnati brisači. Spomladi seme posejemo. Kumare pripravimo na razne načine, poleg vloženih še pripravimo osvežilen sok, solate, juhe, omake ... Tudi lupina kumar je uporabna in tudi zelo zdrava., saj ima veliko vitamina E veliko silicija in drugih koristni snovi. Sok blaži sončne opekline, otekline in vnetja. Lupina kumar je predvsem zdrava za našo kožo. Naše babice so si po lupljenju kumar namazale obraz s sokom, ki je tik pod lupino kumar, da so imele lepo in zdravo polt. S kumarami lahko tudi shujšamo, saj hrane z manj kalorijami, kot jih imajo kumare, preprosto ni. Lupimo jih od konca, kjer je bil cvet, proti peclju, zato da niso grenke. Lahko jih tudi zamrznemo in uporabljamo med letom.

Vložene kisle kumarice in bučke po moje

Vlagam jih na dva načina; manjše količine - po nekaj kozarcev naenkrat z vročim polnjenjem; večje količine - do 10 kozarcev naenkrat pa s pasterizacijo v pečici. Na enak način vlagam kumarice in mlade bučke, ki jih narežem na kolobarje. Mladih bučk ne lupim. Večje bučke olupim in odstranim semenje. Za en kozarec kumaric ali bučk vedno uporabim: 1 lovorov list, 1 šalotko, 1 kobul kopra, vršiček pehtrana ali šetraja, nekaj zrn popra in pol žličke gorčičnih semen. Po želji lahko dodamo še: feferone, zrnca koriandra ali korenine hrena. Uporabljam 9-odstotni kis za vlaganje oziroma alkoholni kis, ki ga redčim z vodo tako, da dam eno tretjino kisa in dve tretjini vode. Na primer: na liter kisa dam dva litra vode. Tekočino tudi solim in sladkam. Na liter kisa in dva litra vode dam 2 žlici sladkorja in žlico soli. Pri pasterizaciji pa lahko uporabim manj kisa oziroma ga dam po okusu. Vedno vlagam kumarice sorte Pariški kornišon.

Vroče polnjenje s ponovitvijo

Oprane kumarice ali bučke in šalotko naložim tesno v oprane kozarce. Dodam vse dišavnice. Zavrem tekočino iz kisa, vode, soli in sladkorja. Za en dobro naložen standardni kozarec za vlaganje je potrebno zavreti 1 dcl kisa za vlaganje in 2 dcl vode, malenkost soli in slakorja. Vrelo tekočino polijem v naložene kozarce. Kozarce pokrijem s krožnikom. Naslednji dan ali čez 12 ur postopek ponovim zaradi preprečitve kvarjenja in da se kumarice dobro prepojijo s tekočino in uležijo. Tekočino iz kozarcev odlijem v lonec, jo spet zavrem in vlijem nazaj v kozarce s kumaricami ali bučkami. Tekočina mora segati čez zelenjavo, skoraj do vrha. Zato je treba pri drugi kuhi tekočine doliti še kis in vodo v razmerju, če je je premalo v kozarcih in niso kumarice pokrite. Kozarce takoj zaprem s pokrovčki. Kovinske pokrovčke prej prekuham, plastičnih pa ne, ampak jih samo operem z vročo vodo in obrišem. Kozarce pokrijem z odejo, da se počasi ohladijo.

Pasterizacija

Oprane kumarice ali bučke in šalotko naložim v oprane kozarce. Dodam vse dišavnice. Zavrem tekočino iz kisa, vode, soli in sladkorja in jo nalijem v kozarce malo pod vrhom. Pri tem načinu lahko dam manj kisa kot pri vročem polnjenju. Kozarce takoj zaprem s kovinskimi pokrovčki. Kozarce postavim v pečico na globok pekač z malo vode. Pečico prižgem na 85 stopinj Celzija in pustim kozarce v pečici približno pol ure oziroma toliko časa, da vidim dvigovanje mehurčkov v kozarcih. Po pasterizaciji kozarce pustim v pečici en dan, da se počasi ohladijo. Če pa pečico prej potrebujem, kozarce vzamem ven in jih pokrijem z deko ali s toplimi krpami, da se počasi ohladijo. Pasterizacijo lahko naredimo tudi v loncu za pasterizacijo.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Prosti čas / torek, 5. maj 2009 / 07:00

Štos Dragana Buliča

Oddaja Vala 202 Š. T. O. S. ali Še v torek obujamo spomine avtorja Dragana Buliča (Dr. B.) je dopolnila trideset let. To pomeni, da Dr. B. že trideset let gosti najboljše slovenske glasbenike, ki prik...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / četrtek, 11. april 2019 / 13:25

Na butarici lahko tudi čipka

Ljubenske potice, pušl in kaštron iz Baške grape, koroški snop, palovške butarice, poljanska in selška butarica s čipko … V Železnikih je potekal drugi festival cvetnonedeljskih butaric.

Gorenjska / četrtek, 11. april 2019 / 13:25

Zima jim ni bila naklonjena

Na gorenjskih smučiščih so v glavnem že končali smučarsko sezono, s katero so kljub bolj pomladnim kot zimskim razmeram v letošnji zimi relativno zadovoljni.

Razvedrilo / četrtek, 11. april 2019 / 13:24

Megleni pljusk

Megla in slabo vreme nista pregnala najpogumnejših smučarjev in kolesarjev, ki so se udeležili letošnjega Plaža Splash Challengea.

Zanimivosti / četrtek, 11. april 2019 / 13:23

Ne pozabi name

V ljubljanski Kinoteki je bila premiera ganljivega filma o življenjskem svetu človeka z demenco, ki je bil posnet v Domu Petra Uzarja v Tržiču.

Nasveti / četrtek, 11. april 2019 / 13:22

Pecivo z jabolki

Ker je bila lanska sezona jabolk več kot odlična, jih imamo zagotovo še nekaj na zalogi in prav je, da jih porabimo. Da ne bo samo jabolčni zavitek ali pita, jih lahko uporabimo za pripravo različn...