Nagnjeno gnezdo ne ogroža ljudi, za štorklji pa je letošnji zarod verjetno izgubljen. (Foto: Gorazd Kavčič)

Veter poškodoval gnezdo štorkelj

Letošnji zarod je za štorklji verjetno izgubljen. Na Zavodu za varstvo narave menijo, da bi ga zapustili, tudi če bi poškodovano gnezdo prestavili.

Število štorkelj se v Sloveniji v zadnjih dvajsetih letih povečuje, območje njihove razširjenosti se iz severovzhodnega dela države širi tudi proti Gorenjski, kjer trenutno poznamo šest gnezd.

Mlaka - Močan veter je pred dnevi poškodoval drevo, na katerem gnezdi par štorkelj. Pri tem se je gnezdo nagnilo, domačini pa so o slabem stanju opozorili Zavod za varstvo narave v Kranju. Tam pravijo, da v naravno dogajanje ne bodo posegali in gnezda ne bodo popravljali.

»Gre za gnezdo, ki ga je na drevesu - že takrat v slabem stanju - pred leti zgradil par štorkelj. Veter je drevo pred dnevi dodatno poškodoval, zato se je gnezdo na njem nagnilo, steblo drevesa pa ga je tudi predrlo,« pojasnjuje Metod Rogelj, vodja kranjske enote Zavoda za varstvo narave. »Takšni dogodki so del naravnih dogajanj oziroma naravnega izbora; živalim koristijo v tem, da pridobijo izkušnje, kje in kako vzrediti zarod in si s tem povečajo možnost uspešne vzreje zaroda v prihodnosti. Glede na običajni čas valjenja oziroma vzreje zaroda pri štorkljah, to je od marca do maja, je letošnji zarod za štorklji na Mlaki verjetno izgubljen. Po vsej verjetnosti bi zarod zapustili, tudi če bi gnezdo prestavili. Par si bo tako prihodnje leto poiskal primernejše mesto za gnezdenje nekje v bližnji ali daljni okolici, odvisno od več dejavnikov, predvsem razpoložljive hrane.«

Kot še pove Rogelj, so kranjski gasilci ocenili, da gnezdo, tudi če bi padlo z drevesa, ne bi ogrožalo ljudi. »Za prestavitev gnezda na predhodno pripravljen drog s podstavkom za gnezdo se odločamo, kadar gnezdo ogroža ljudi ali njihove zgradbe oziroma kadar ljudje za stavbe kot podlago za gnezda ne morejo več skrbeti. Predlagamo torej, da se gnezdo na Mlaki prepusti štorkljam in naravi, pod njim pa namesti opozorilo o previdnosti. Jeseni oziroma takoj, ko bosta štorklji odleteli, pa se suho in poškodovano drevo lahko požaga.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / sreda, 11. maj 2011 / 07:00

Slike v spomin na kmečka opravila

Cerklje - V Petrovčevi hiši v Cerkljah so ta teden odprli slikarsko razstavo Avgusta Starovašnika z naslovom Utrinki minulega časa. Slikar živi in ustvarja v vasi Grad pri...

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / ponedeljek, 12. maj 2014 / 17:48

Do poletja bo tudi regres

Bliža se poletje, ko zaposleni najbolj množično koristijo pravico do letnega dopusta, z njo pa je tesno povezana tudi pravica do regresa za letni dopust.

Kranjska Gora / ponedeljek, 12. maj 2014 / 17:47

Prenovo bo končal podizvajalec

Ljubljansko podjetje Javna razsvetljava, podizvajalec propadlega loškega gradbinca SGP Tehnik, bo dokončalo prenovo letalnice v Planici. Kljub nekajmesečni prekinitvi so pristojni prepričani, da bo pr...

GG Plus / ponedeljek, 12. maj 2014 / 17:45

»Vozimo po robu«

V Sloveniji štiriindvajset ur na dan vse dni v letu za paciente skrbi skoraj dvajset tisoč izvajalcev zdravstvene in babiške nege. Vsesplošna kriza pa se je dotaknila tudi njih.

Nasveti / ponedeljek, 12. maj 2014 / 17:44

Pomladanska klasika

Turni smuk izpod Kriške stene (okoli 1950 m) - Turni smuk, ki ga zaradi kratkega dostopa in dolgo obstoječega snega lahko označimo kar za tradicionalnega. Pomladanska smuka je lahko čisti presežek in...

Kronika / ponedeljek, 12. maj 2014 / 17:25

Z nožem zabodel ženo

Danes opoldne je 40-letni moški iz Preddvora na domu do smrti zabodel svojo ženo.