Dobička ne bodo delili
V Gorenjski banki predlagajo, da bilančnega dobička za leto 2011 ne bi razdelili med delničarje. Banka je lani ustvarila 1,7 milijona evrov dobička pred obdavčitvijo.
Kranj - Delničarji Gorenjske banke bodo na skupščini 12. junija v osrednjih točkah dnevnega reda odločali o uporabi bilančnega dobička za poslovno leto 2011, o pooblastilu upravi za nakup lastnih delnic in o izvolitvi novih članov nadzornega sveta.
Banka je ob koncu lanskega leta imela 1.463.546 evrov bilančnega dobička, od tega je bilo 1.436.405 evrov preostanka čistega dobička poslovnega leta 2011 in 27.141 evrov bilančnega dobička, prenesenega iz prejšnjega leta. Uprava banke ob soglasju nadzornega sveta predlaga, da bilančnega dobička drugače kot v prejšnjih letih ne bi razdelili med delničarje, ampak bi ga v celoti prenesli v letošnje poslovno leto.
Delničarji naj bi na skupščini tudi pooblastili upravo, da bi poldrugo leto od sprejetja sklepa lahko kupovala lastne delnice po ceni, ki ne bi bila nižja od desetine in ne višja od dvakratnika knjigovodske vrednosti, pri tem pa delež teh in že doslej pridobljenih lastnih delnic ne bi smel preseči desetine osnovnega kapitala. Pri odsvajanju teh delnic bi bila prednostna pravica delničarjev izključena, če bi jih banka uporabila za zamenjavo za delnice oz. lastniške deleže v drugih podjetjih, za morebitno odprodajo strateškemu vlagatelju ali za uresničitev delniških opcij.
Za nove člane nadzornega sveta so predlagani Mojca Globočnik (direktorica kompetenčnega centra Strateško računovodstvo, plan in analize v družbi Sava Kranj), Milan Marinič (pomočnik uprave in direktor direkcije za upravljanje skupine v Savi Kranj), Primož Karpe (zaposlen kot partner v mednarodnem skladu zasebnega kapitala Blue Sea Capital LLP), Stojan Petrič (vodja koncerna Kolektor Idrija), Matej Podlipnik (opravlja samostojno odvetniško dejavnost), Stojan Žibert (direktor družb BPT-E) in Miha Resman (član uprave Save Kranj), ki je član nadzornega sveta banke tudi že v sedanjem mandatu.
Gorenjska banka je lani ustvarila 1,7 milijona evrov dobička pred obdavčitvijo, pri tem pa je za oslabitve in rezervacije namenila več kot 64 milijonov evrov. Bilančno vsoto je zmanjšala za 1,7 odstotka, na nekaj manj kot 1,95 milijarde evrov, a hkrati je za 0,6 odstotka povečala tržni delež. Ohranila je visoko likvidnost in pri ključnih kazalnikih poslovanja presegla slovensko bančno povprečje. »Poslovno leto je bilo zanesljivo eno najzahtevnejših, če ne celo najbolj zahtevno v celotni poslovni zgodovini slovenskega bančništva,« je v poročilo o lanskem poslovanju zapisal predsednik uprave Gorazd Trček in dodal, da je doseženi poslovni uspeh glede na razmere v slovenskem bančništvu prav gotovo mogoče šteti za uspeh.