Sladke, rdeče in bleščeče
Optimalen okus in kakovost nam zagotovo dajejo jagode z domačega vrta.
"Jagode, jagode. Glejte, kakšne jagode. Sladke, rdeče, gladke, bleščeče. Jagode, jagode, z vrta stare mame. Ravno prav jih je, zate in zame," smo kot otroci radi prepevali pesem Svetlane Makarovič. Ob pesmi pomislim na tiste jagode, ki smo jih jedli petindvajset let in več nazaj. Ne glede na to, kje smo jih kupili, so imele vedno pravi vonj in okus.
Pozitivni učinki
Prave jagode že dolgo veljajo za naravni eliksir zdravja in lepote, saj so bogate z vitamini in minerali. Imajo veliko vitamina C in tako ugodno vplivajo na imunski sistem. V njih najdemo vitamine skupine B, železo, folno kislino in karotene. Razstrupljajo črevesje, krepijo kosti, lepšajo kožo, pomagajo pri absorbciji železa, delujejo na peristaltiko in so odličen antioksidant. Delovale naj bi tudi protirakavo. Velika škoda za jagode pa je, pa sodijo med sadje, v katerem so pogosto našli ostanke pesticidov.
Pridelajmo jih doma
Zagotovo so najboljše tiste jagode, ki jih pridelamo sami, na domačem vrtu ali v koritih na balkonu. Tako sami vemo, s čim smo spodbujali njihovo rast. Ločimo enkrat in večkrat rodne sorte jagod. Prve so navadno bolj okusne in debelejše kot večkrat rodne. Da bi nam čim bolje uspevale, je priporočljivo sadike menjavati vsako tretje leto. Izkušeni vrtičkarji pogosto svetujejo, da jih ne sadimo v zemljo, v kateri so prej rastli krompir, kumare ali paradižnik. Prav tako je treba razmisliti, kateri vrtni "sosedje" jagodam ne bodo škodovali. Dobri sosedje so solata, fižol, špinača in čebula.
Ekološka ozaveščenost je nuja
Vsakdo nima te možnosti, da bi lahko hrano prideloval na lastnem vrtu ali vsaj na balkonu. V trgovinah ali na tržnicah najti povsem naravne in domače jagode se danes zdi že skoraj loterija. Pogosto nas opozarjajo, da če želimo obvarovati svoje zdravje, je ekološka ozaveščenost nujna. A vendar ... Kako naj naključni kupec, ki si zaželi jagod - pa če je še tako izkušen - le po videzu in vonju ugotovi, da so jagode domače in ne uvožene? Kako naj ve, da pri njihovi pridelavi niso bili uporabljeni prepovedani pesticidi? To je skoraj nemogoče. Zanašamo se lahko edino na zaupanje v trgovca, ki nam jih ponuja.