Zvone Dolenc s svojim rešilnim fičkom, kakršnega so nekdaj vozili dežurni zdravniki in patronažne sestre.

V družbi stotih fičkov

Starih fičkov je po garažah še precej, a pri nas naj bi jih bilo ohranjenih le še nekaj sto. Številni so se skupaj s svojimi lastniki v soboto zbrali na petem mednarodnem srečanju.

Lukovica – V središču Lukovice se je zbralo sto deset teh simpatičnih starodobnikov iz vseh koncev Slovenije, pa tudi Hrvaške, Avstrije, Srbije in celo Nemčije. Eden od nemških voznikov je s svojim fičkom do srečanja prevozil več kot sedemsto kilometrov.

»V Sloveniji je ohranjenih še okoli petsto fičkov, a takih, ki jih ljudje takole pokažejo, je bistveno manj, le okoli sto, sto petdeset. Imamo srečo, da smo to dediščino še pravi čas začeli ohranjati. Obnavljati in vzdrževati jih je težko, saj rezervnih delov ni, zato je treba veliko iznajdljivosti, predvsem pa ljubezni, je pa res, da se fički zdaj tudi malo uničujejo, saj jih praktično ne vozimo. Sam jih imam doma sedem, pa z vsakim naredim mogoče dvajset kilometrov letno,« nam je povedal pobudnik in glavni organizator srečanja, predsednik Fičo kluba Slovenije Zvone Dolenc. Na vprašanje, zakaj so fički tako priljubljeni, odgovarja: »Zato, ker s fičkom lahko prideš povsod, če le imaš s sabo pravi izvijač in ključ, saj ga človek lahko sam popravi. Elektrike ima cel avto toliko, kot jih imajo sodobni samo v enih vratih.« Fičke so izdelovali od leta 1955 do leta 1985 in v Lukovici so bili na ogled mali starodobniki vseh starosti, tudi tisti z najstarejšo letnico. Kar težko si je zamisliti, da so bili fički nekdaj avto za vso družino, a kot kaže, prav zato ostajajo eden bolj priljubljenih starodobnikov. »Velikokrat nam kdo pomaha, ko se peljemo mimo,« zatrjujejo lastniki fičkov, med katerimi so vse pogostejši tudi taki, ki so se rodili kar nekaj let po tem, ko so fičke že prenehali izdelovati.

Med lepo urejenimi in zloščenimi fički vseh barv so bili na ogled tudi policijski in rešilni fičko ter nekaj kabrioletov. 640 kilogramov težki, 1,4 metra visoki in slabe štiri metre dolgi mali starodobniki so se s svojimi lastniki podali na nekajkilometrsko vožnjo skozi Domžale in Trzin, na poti pa so se ustavili tudi na tradicionalnem blagoslovu pri župnijski cerkvi v Dobu.

       

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Škofja Loka / torek, 29. april 2008 / 07:00

Bolje, da kri damo, kot da jo dobimo

Škofjeloško območje je po številu krvodajalcev med najuspešnejšimi v Sloveniji. Solidarnost še ni pozabljena vrednota, meni 50-kratni krvodajalec Janez Kisovec.

Objavljeno na isti dan


Nasveti / sreda, 19. avgust 2015 / 14:50

Veliki šmaren in religija

Je danes tudi dela prost dan. Mnogi si rečemo, da je to najbolj normalno, saj je večini Slovencem ta dan tudi velik verski praznik. Marijina romarska središča so polna obiskovalcev. In v n...

Mularija / sreda, 19. avgust 2015 / 14:46

Prvi Kamp Kovor

Raznolike aktivnosti so si mladi udeleženci popestrili s tabornim ognjem in Sherlockovim plesom.

Kronika / sreda, 19. avgust 2015 / 14:44

Poplava v Grajski ulici

Bohinjska Bistrica – Minulo nedeljo je v Grajski ulici v Bohinjski Bistrici počila glavna vodovodna cev. Voda je poplavila del ulice in ogrožala tri objekte. Posredovali so gasilci PGD Bohinjska Bi...

Cerklje na Gorenjskem / sreda, 19. avgust 2015 / 14:34

V Pšati poginilo več sto rib

Do pogina je na dobrih dveh kilometrih Pšate od ribogojnice do konca Poženika domnevno prišlo zaradi čiščenja bazenov bližnje ribogojnice, a policisti sumov nezakonitosti niso potrdili.

Gorenja vas-Poljane / sreda, 19. avgust 2015 / 14:28

Večer podoknic in semanji dan

Turistično društvo Slajka Hotavlje vsako leto ob godu svetega Lovrenca pripravi Večer slovenskih podoknic in Semanji dan. Letos je bila prireditev že petinštiridesetič.