Rupar je denar dobil in preštel
Tako zatrjuje Marijana Pintar na sojenju zoper nekdanjega tržiškega župana Pavla Ruparja, ki naj bi se na škodo občine Tržič okoristil s 40 tisoč evri.
Kranj - Na kranjskem sodišču so v sredo nadaljevali kazenski postopek zoper Pavla Ruparja, obtoženega zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic, ker naj bi leta 2004 kot župan Občine Tržič od podjetja Aquaplus z Dunaja prejel 40 tisoč evrov, ki pa jih ni nakazal na račun občine, temveč si naj bi v tem znesku pridobil protipravno premoženjsko korist. Sodnica Marjeta Dvornik je glavno obravnavo opravila kljub Ruparjevi odsotnosti, saj je ocenila, da obdolženemu s tem niso bile kršene pravice.
Zaradi nepojasnjene odsotnosti se Rupar ni mogel soočiti s ključno pričo tožilstva. Zaslišali so namreč Marijano Pinter, soprogo Jurija Pinterja, ki je v poslu med Občino Tržič in Aquaplusom sodeloval kot zastopnik avstrijskega podjetja v Sloveniji. Pintarjeva je v preiskavi nekdanjega tržiškega župana najbolj konkretno obremenila, saj je preiskovalni sodnici med drugim povedala, da jo je mož 26. februarja 2004 med vračanjem s sestanka na Dunaju poklical in ji naročil, naj se pripelje v Lipnico v Avstriji. Tam sta skupaj odšla v lokal, mož pa ji je pri tem naročil, naj pozorno opazuje, kaj se dogaja, ker potrebuje pričo. V lokalu je po njenih besedah Jurij Pinter Pavlu Ruparju izročil zavitek z denarjem. »Videla sem, kako se je štel denar, štela sta ga oba - Rupar in moj mož. Po desetih minutah sem odšla iz lokala. Bilo mi je slabo, tistega, kar sem videla, rajši ne bi videla,« je Pinterjeva zatrjevala v preiskavi. Mož ji je kasneje pojasnil, da naj bi Rupar dobil 40 tisoč evrov kot neko nagrado.
V sredo je bila Marijana Pinter precej manj zgovorna, čeprav je Ruparjev zagovornik Rok Petrič vanjo vztrajno vrtal s številnimi, vsaj na videz nepomembnimi vprašanji, tudi o tem, kakšno vreme je tedaj bilo, kako sta bila njen mož in Rupar oblečena ... Priča se je izgovarjala na časovno oddaljenost dogodka, zato je senatu večkrat ponovila, naj se zanese na izjavo iz preiskave, ki jo je podala po »svojem najboljšem prepričanju in vedenju«. Ko jo je odvetnik dodatno spraševal o dogajanju v lokalu v Lipnici, pa ni želela odgovarjati, ker da bi z odgovori lahko sebe ali svojega moža spravila v kazenski pregon ali sramoto. Čeprav ji je sodnica pojasnila, da že zaradi absolutnega roka zastaranja svojega moža ne more več spraviti v kazenski pregon, je vztrajala, da se ničesar več ne spomni. To je razhudilo odvetnika Petriča: »Gre za najbolj obremenilno pričo, pravzaprav edini obremenilni dokaz v tem postopku, ki pa je tožilstvo sploh ni nameravalo zaslišati. In ta priča se danes ne spomni ničesar, kljub temu pa njeno izjavo brez vsakih pomislekov jemljete za povsem verodostojno.«
Sojenje se nadaljuje konec marca, ko bodo zaslišali tudi predstavnike Aquaplusa. Vabili so jih že na tokratno obravnavo, a se vabilu ni odzval noben Avstrijec.