Merianov bakrorez poudarja kompozicijsko ravnotežje prostorske podobe Kranja, ki je primerljivo z najlepšimi srednjeevropskimi mesti. (Foto: Drago Holynski)

Zgodbe muzejskih predmetov: Najstarejša upodobitev Kranja

Bakrorez, ki ga je leta 1649 v Topografiji avstrijskih provinc objavil eden vodilnih založnikov, topografov in bakrorezcev svojega časa Matthäus Merian (1593–1650) iz Frankfurta ob Maini, je najstarejša znana upodobitev Kranja. Prikazuje pravilno piramidalno obliko mestne vedute, gledano s Šmartina. Poglavitni značaj piramidalni zasnovi prispeva vrsta višinskih poudarkov. Osrednja prostorska dominanta mesta je zvonik župnijske cerkve sv. Kancijana in tovarišev. Z vrha zvonika lahko potegnemo navidezno črto do Rožnovenske cerkve, od tam pa do cerkve Priprošnjikov proti kugi, obrambnega stolpa in roba mestnega pomola na Pungertu. Na nasprotni strani sta simetrično piramidalno zasnovo podkrepila stolp, ki je varoval gornja mestna vrata, in zvonik cerkve kapucinskega samostana. Levo od mostu je večji mlin.

Dr. Cene Avguštin v knjigi Kranj – Naselbinski razvoj od prazgodovine do 20. stoletja (1999) ugotavlja, da je gradnja meščanskih hiš, cerkva, mestnega obzidja v gotiki in renesansi ter kapucinskega samostana uvrstila stari Kranj med kompozicijsko najbolj pretehtane mestne organizme v evropskem prostoru.

Merianov bakrorez je bil uporabljen tudi za Atlas Maior, največjo in najdražjo knjižno izdajo 17. stoletja. Atlas Maior je v letih 1662 do 1672 izšel v Amsterdamu v latinskem, francoskem, nizozemskem in španskem jeziku. Bakrorez sta najbrž Anna Beeck oziroma Dirck Jansz. van Santen povečala v akvarelu.

Merianova grafika prikazuje tudi cerkev sv. Martina, ki je nekdaj stala na desnem bregu Save ob savskem mostu. Stara lastniška cerkev in župnija je najbrž nastala pred letom 1002 v okviru kranjske pražupnije. Tu je že okoli leta 500 stalo poznoantično krščansko središče s pokopališčem, kmalu po letu 800 so začeli pokopavati svoje pokojne slovanski naseljenci. Cerkev je najkasneje do leta 1163 postala samostojna župnija. Ker je bila večkrat ogrožena ob poplavah Save, so jo opustili in okrog 1730 začeli zidati novo župnijsko cerkev v Šmartinu.

Kancler oglejskega patriarha Paolo Santonino (ok. 1440–ok. 1510), ki se je čez Savo moral prepeljati v čolnu, ker je narasla reka podrla most, je v Popotnem dnevniku zapisal: »Ta reka vali deroče vodovje, teče tik pod mestom Kranjem in se lahko primerja s Sočo.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Cerklje na Gorenjskem / četrtek, 20. april 2017 / 22:16

Vadbene naprave na prostem tudi za starejše

V Domu Taber so tudi uradno odprli zunanji vadbeni park z napravami, namenjenimi prav starostnikom.

Objavljeno na isti dan


Jesenice / sobota, 10. januar 2009 / 07:00

Del Tavčarjeve ne bo enosmeren

Jesenice - Potem ko je bilo prvotno načrtovano, da bodo v okviru obnove Ceste Cirila Tavčarja na Jesenicah odsek od križišča z regionalno cesto pri slaščičarni Metuljček do križi...

Šport / sobota, 10. januar 2009 / 07:00

Zupan ostaja glavni trener

Po slabem začetku sezone in še slabših rezultatih slovenskih skakalcev na tekmah novoletne turneje je glavni trener Matjaž Zupan ponudil odstop, ki pa ga Franci Petek in drugi niso sprejeli.

Škofja Loka / sobota, 10. januar 2009 / 07:00

Za predor pravnomočno gradbeno dovoljenje

Gradbeno dovoljenje za gradnjo poljanske obvoznice od predora pod Stenom z vstopom v Puštalu in izstopom iz predora v naselju Na Dobravi je tik pred koncem leta postalo pravnomočno.

Medvode / sobota, 10. januar 2009 / 07:00

Umetni sneg bo

V Športno rekreacijskem centru Preska v Medvodah je vse pripravljeno za umetno zasneževanje tekaških prog. Čakajo le še na priklop elektrike.

Gospodarstvo / sobota, 10. januar 2009 / 07:00

LIP Bled dobil partnerja

V LIP-u Bled so se odločili podjetje razdeliti na dve družbi in 35 odstotkov programa opažnih plošč prodali avstrijskemu Hasslacherju.