Krajina po Ivanu
V četrtek so v Sokolskem domu v Škofji Loki odprli razstavo slovenskega krajinskega slikarstva z naslovom "Ivan, dej mi rešpetin".
Razstava z duhovitim in pomenljivim naslovom Ivan, dej mi rešpetin je hkrati tudi prva razstava nove sezone v Sokolskem domu, v občini Škofja Loka pa so jo tokrat pripravili v sodelovanju z Združenjem umetnikov Škofja Loka. Posvečajo jo 100. obletnici smrti Ivana Groharja, ki je svoje prijatelje slikarje vabil na Loško, kjer so nastajali premnogi krajinski motivi tako impresionistov kot kasnejših slikarskih rodov. Kurator razstave in avtor spremnega besedila v katalogu Aleksander Bassin je četrtkov dogodek povezal s tistim leta 1973, ko so v Galeriji Loškega gradu v okviru kongresa likovnih kritikov iz celega sveta, ki je potekal v takratni Jugoslaviji, odprli razstavo Pejsaž kot tematska preokupacija v mladem slovenskem slikarstvu. Na njej je sodelovala peterica izbranih slikarjev: Kostja Gatnik, Janez Logar, Zmago Jeraj, Herman Gvardjančič in Franc Novinc. Slednji trije izmed njih so prisotni tudi na tokratni razstavi. K sodelovanju je bilo povabljenih 25 slovenskih slikarjev, od tega deset članov domačega združenja: Franc Novinc, Matej Bizovičar, Berko, Črtomir Frelih, Matic Sonnenwald, Anja Jerčič, Barbara Demšar, Mirna Pavlovec, Igor Banfi, Janez Hafner, Jure Zadnikar, Matej Košir, Herman Gvardjančič, Pavel Florjančič, Tina Dobrajc, Vesna Čadež, Nikolaj Beer, Maruša Šuštar, Aleksij Kobal, Metka Krašovec, Joni Zakonjšek, Simona Erjavec, Zmago Jeraj, Robert Lozar in Klementina Golija. Tako kot ostali, po eno delo razstavljata tudi umetnika iz z Loko pobratenega Freisinga, Dieter Hammer in Christa Gallert – Zirzow.
Pri izboru slikarjev je bilo pomembno, da gre za avtorje, pri katerih ustvarjalnem delu prevladuje razmišljanje v smeri krajine, v združenju pa želijo s to »razstavno akcijo« opozoriti tudi na ustvarjalno likovno moč na Loškem in v te kraje spet vrniti nekaj pridiha iz sedemdesetih in osemdesetih let, ko je bila Škofja Loka slikarsko še bolj živahna, kot je danes. Ob razstavi so predstavili tudi izbor del mladih nadarjenih likovnikov, ki vsako leto ustvarjajo v okviru Male Groharjeve kolonije, ki so se je letos udeležili učenci in učenke s kar 34. slovenskih osnovnih šol.