Rodovitnost vrta
Veseli smo, če nam vrt bogato obrodi in pred zimo poberemo z vrta lepe in zdrave pridelke. Seveda se veselimo tudi lepega cvetja, ki smo ga vzgojili na okrasnih gredicah.
Za prihodnjo sezono bo treba zemljo izboljšati. Tako v zelenjavnem kot v sadnem in cvetličnem delu vrta, saj si želimo rodovitnosti tudi prihodnje leto. Vrt je treba večkrat na leto prekopati. S tem razbijemo sprijete in pohojene kose prsti. Če je na vrtu ilovnata prst, jo je potrebno bolje obdelovati, kot če je peščena. Za seme je dobro, če je zemlja rahla, le tako bo sejanje uspešno. Plevele odstranimo in jih ne damo na kompost, da se nam ne zasejejo in bi ga imeli prihodnje leto še več. Jeseni kompostni kup vdelamo v zemljo in čez zimo še dodatno v zemlji razpade. To poveča rodovitnost. Kompost je pomemben dejavnik v vrtu. Prav jeseni ga potresemo okrog vrtnic, trajnic, grmovnic, pa tudi okrog sadnih dreves.
Kompost vsebuje številne koristne snovi, tudi zelo zbita zemlja postane bolj rahla in propustna. V kompostu se razmnožujejo deževniki, ki rahljajo in zračijo zemljo. Ko imamo kompostnik prazen, vanj odložimo odpadlo listje, manjše veje, če smo obrezali grmovnice, ki so se preveč razrasle, z listnato živo mejo (ciprese ne sodijo na kompost, ker so strupene), pokošeno travo, ostanke rož, ki ste jih porezali, vendar ne odložite rož, če jih je napadla plesen ali kaka druga bolezen, lesni pepel. Kompostni kup je treba občasno zaliti. Čim bolj kakovosten kompost boste naredili, tem bolje vam bodo rastline uspevale, saj veste, brez dobrega in obilnega gnojenja ni ne pridelka ne cvetja.