Na rdeč nagelj ne pozabimo
Nove resnice o narodnoosvobodilnem boju ne potrebujemo, je dejala v soboto na Pangršici zaslužna univerzitetna profesorica, sociologinja Maca Jogan.
Pangršica - Sobotni partizanski miting pri lovski koči na Pangršici, ki ga vsako leto organizira Združenje borcev za vrednote NOB Kranj, je bil dobro obiskan. Letos so z njim počastili sedemdeseto obletnico ustanovitve OF ter Kranjske in Kokrške čete, ki sta bili prvi partizanski enoti na tem območju. V kulturnem programu je sodeloval Moški pevski zbor Srečko Kosovel iz Ajdovščine, slavnostna govornica je bila zaslužna profesorica sociologije Maca Jogan. Povedala je, da upor zoper nasilje in iztrebljanje Slovencev, ki ga je organizirala Osvobodilna fronta, ni bil ukazan od zgoraj, ampak je nastajal v ljudeh, ki so želeli svobodo. Nasilje okupatorjev je bilo dosledno in načrtno: z izseljevanjem, z zapiranjem, z zaseganjem imetja, s spreminjanjem slovenskih imen v nemška, z ukinjanjem slovenskih društev in celo s prepovedjo nošnja nageljna. Fronta je bila domoljubna in svobodoljubna organizacija, tako kot celotno narodno osvobodilno gibanje, ki ga skušajo njegovi nasprotniki zaradi opravičevanja svojih dejanj kriminalizirati, se postaviti v vlogo žrtve in ponujati novo resnico o teh dogodkih. Večina Slovencev je ponosna na NOB. Ta ponos naj traja še naprej in tudi na rdeč nagelj ne pozabimo, je sklenila govor.
Na slovesnosti so Ivanu Špendalu iz Spodnjih Dupelj, Baldomirju Bizjaku iz Kranja in Osnovni šoli Simona Jenka Kranj podelili zlato in srebrni priznanji Zveze združenj za vrednote NOB Slovenije, praporščaki Ignac Murn, Anton Polc, Janez Kristan in Vinko Ribnikar pa so prejeli posebna priznanja. Priznanji kranjske območne organizacije pa sta prejela Irena Oman in dijak 3. letnika Gimnazije Kranj Ivan Smiljanič iz Kranja za prostovoljno skrb za partizanska grobova na starem kranjskem pokopališču.