Na vrata trka multinacionalka
Letošnja gorenjska gazela je meroslovni laboratorij Lotrič iz Selc, v finalu še Protim Ržišnik Perc in Seaway Group.
Gozd-Martuljek – Sto najhitreje rastočih gorenjskih podjetij je v petih letih (med 2005 in 2010) za 2,92-krat povečalo prihodke iz prodaje, hkrati so ustvarili 1475 delovnih mest ali polovico vseh v regiji, skoraj polovica od stotih gazel je lani presegla 35 tisoč evrov dodane vrednosti na zaposlenega v Sloveniji, saj ta med gorenjskimi gazelami znaša dobrih 52 tisoč evrov. Zaposleni v gazeli povprečno prejme 1426 evrov plače.
S to popotnico je Dnevnik pred dnevi sprejel tri najhitreje rastoča podjetja na Gorenjskem: Lotrič, meroslovni laboratorij, Protim Ržišnik Perc in Seaway Group. Pri gazelah šteje rast: dobička, dodane vrednosti, zaposlovanja … »Gazele prinašajo širše sporočilo: tudi v težkih časih je v Sloveniji mogoče doseči uspeh. Predvsem z lastnim trudom in delom, ogledalo njihovega uspeha je trg. Lahko so zgled in motivator za druge,« je ob razglasitvi gorenjskih gazel 2011 povedala Edita Grantir Lapuh, generalna direktorica Direktorata za podjetništvo in konkurenčnost pri gospodarskem ministrstvu.
Letošnje najhitreje rastoče podjetje je Lotrič, meroslovni laboratorij iz Selc. So del slovenskega meroslovnega sistema, pokrivajo osem merskih veličin na 19 področjih. Lastnik in direktor Marko Lotrič je z družino in sodelavci letos spomladi praznoval dvajset let dela, metodološka komisija pa je v obrazložitvi zapisala, da v primerjavi z drugimi Lotrič raste zmerneje: v petih letih so prihodke iz prodaje podvojili. Rast prihodkov spremlja ustvarjanje novih delovnih mest: od leta 2005, ko je kolektiv štel 13 sodelavcev, jih je bilo lani že 31. V petih letih se je dodana vrednost potrojila in se vzpenja proti prvemu milijonu evrov, lani je donosnost kapitala dosegla 22 odstotkov.
»Že družba med priznanimi nominiranci je zelo prijetna, osvojitev nagrade pa vzbudi posebna čustva. Ne le pri meni, pri vsej družini in sodelavcih,« je tik po osvojitvi gorenjske gazele povedal Marko Lotrič. V podjetju se pri teh dosežkih ne bodo ustavili. Ob postavljanju poslovnega modela v letih 2011 do 2014 so si zastavili ambiciozne cilje: osvojitev tujih trgov in postati referenčni laboratorij v regiji. »V kateri regiji, nalašč nismo definirali. Naj vam prvim zaupam, da nas vabi k sodelovanju multinacionalka,« pove Lotrič. Imena ne izda, kako bi na poslovanje podjetja Lotrič vplivala pogodba z njimi, pa direktor še ne ve, pravi le: »Žena Mojca pravi, da je čas za srečo. Na gazelah se je to že potrdilo.«
Tudi preostala nominiranca sta v preteklih petih letih hitro rasla. Andrej Ržišnik iz podjetja Protim Ržišnik Perc je povedal, da čutijo krizo v gradbeništvu, vendar podjetje raste: »Investitorji so postali preudarni in večji del investicije prepustijo nam, strokovnjakom. To pomeni, da projektov ne zapuščamo pri načrtih, ampak spremljamo gradnjo vse do izvedbe.« Podjetje Seaway je na področju razvoja plovil še vedno najboljše na svetu, je poudaril direktor Jani Grašič: »Tudi zato v zadnjih mesecih dobivamo naročila za razvoj iz vsega sveta.« Zadnji dve leti so prisotni tudi na področju vetrnih elektrarn, žal v Sloveniji manj, kot so načrtovali.