Je letos res več os in sršenov?
Letos je bilo julija precej deževno, ose so imele dovolj hrane in so se namnožile, pojasnjuje Andrej Gogala iz Prirodoslovnega muzeja Slovenije.
Kranj – »Zakaj je letos več os in sršenov kot prejšnja leta?« nas je eden od naših bralcev »izzval« k temu, da smo se za strokovne odgovore napotili k Andreju Gogali, doktorju bioloških znanosti, ki je zaposlen kot kustos v Prirodoslovnem muzeju Slovenije. Kot je dejal, številni letos res opažajo več os in sršenov, vendar pa tega ne bi mogli trditi za vso Slovenijo. Zanesljivo to ne velja za Kras, kjer je letos morda celo manj os kot ponavadi.
Ose so družbene žuželke, kar pomeni, da živijo v skupinah, kjer živita skupaj vsaj dve generaciji in obstaja delitev dela med maticami, ki ležejo jajčeca, in delavkami, ki opravljajo druga dela, razmnožujejo pa se ne. Samci se pojavijo le v določenem obdobju, da oprašijo mlade matice. Družine čez zimo propadejo, prezimijo le matice, ki spomladi zasnujejo nove družine. »Letos je bilo julija, ko število delavk narašča, dovolj dežja, kar je omogočilo rast rastlin in žuželk, ki se z njimi prehranjujejo. Ose so imele dovolj hrane in so se namnožile. Če je julija suša, lahko mnogo osjih družin propade. Avgusta je bilo bolj suho in proti koncu meseca tudi bolj vroče. Ose, ki jim je v naravi začelo primanjkovati hrane, so jo iskale tudi v bližini človekovih bivališč, saj se hranijo tudi s sladkim sadjem in mesom. Tako je prihajalo do številnih bližnjih stikov, med katerimi se ose v primeru ogroženosti branijo z želom,« je pojasnil Andrej Gogala in dodal: »Ko nas osa obletava, moramo biti čimbolj mirni. Piči nas le v primeru, da je ogrožena. Če mirujemo, te nevarnosti ni.«
Sršeni so naša največja vrsta družbenih os, ki pa se od os v marsičem tudi razlikujejo. Od os se ločijo po velikosti pa tudi po veliko večjem gnezdu, ki ga naredijo v drevesnem deblu, pogosto pa tudi v zgradbah. Sršeni letajo tudi v mraku po sončnem zahodu, medtem ko ostale ose tedaj že mirujejo v gnezdih. Piki os in sršenov so približno enako nevarni, so pa sršeni manj napadalni in branijo le okolico gnezda.