Joseph Adamo Mussomeli (Foto: Gorazd Kavčič)

Intervju, ki ne bo na WikiLeaksu

V Sloveniji me najbolj moti omenjanje nacionalnega interesa, ki le omogoča nekdanjim komunistom, da so bogati in varni, medtem ko državljani čutijo negativne posledice, pravi ameriški veleposlanik v Sloveniji Joseph A. Mussomeli.

»Ameriška podjetja od Slovenije odvrača zapletena birokracija, zato se raje odločajo za investicije na Češkem in Madžarskem. Pri vas je težko odpustiti slabe delavce, zapleteno je pridobivanje dovoljenj in druge dokumentacije za ustanovitev podjetja. Slovenci so tudi preveč sumničavi do tujcev.«

V torek je Kranj obiskal ameriški veleposlanik Joseph Adamo Mussomeli, devetinpetdesetletni karierni diplomat, ki je novembra lani v Slovenijo prišel iz Afganistana, še pred tem pa je med drugim služboval na Filipinih, v Kambodži, Egiptu, Šri Lanki, Maroku in Panami. »Do prihoda v Slovenijo še nikoli nisem živel v civilizirani državi,« malo za šalo, malo zares pove v pogovoru za Gorenjski glas, ki smo ga opravili po ogledu podjetja Goodyear Dunlop Sava Tires in pred srečanjem s kranjskim županom Mohorjem Bogatajem. Po ameriško sproščen in zgovoren je spregovoril o po njegovem preveliki zaprtosti našega gospodarstva za tuje investicije, zaradi česar se Slovenije v velikem loku izogibajo tudi ameriška podjetja, pa o sumničavih Slovencih in nacionalnem interesu, ki ga v Sloveniji najbolj moti. Seveda nismo zaobšli niti zloglasnega WikiLeaksa.

Gospod Mussomeli, po priimku sodeč imate italijanske korenine?

»Pravzaprav sicilijanske …« (smeh)

Kako ste se v slabem letu, odkar ste ameriški veleposlanik v Sloveniji, privadili na novo okolje?

»Moram reči, da smo se zlahka udomačili v Sloveniji. Moja družina, žena in posvojeni sin, se tu počutita zelo dobro. Žena je zelo vesela, ker končno živi v civilizirani državi. Sam sem imel nekaj več težav, ker nikoli nisem živel v civilizirani državi, kjer vse funkcionira.« (smeh)

Toda, saj vendar prihajate iz ZDA, ki je najbrž tudi civilizirana država …

»Washington ni ravno civiliziran …« (smeh)

Prvič ste obiskali Kranj. Kaj je namen vašega obiska?

»Po desetih mesecih mojega bivanja v Sloveniji je bil že čas, da obiščem Goodyearovo podjetje v Kranju, srečal pa se bom tudi z županom.«

Kako pogosto potujete po Sloveniji?

»V odnosih med ameriško in slovensko vlado ne vidim nobenih problemov, zato je moja glavna naloga, da potujem po Sloveniji in se srečujem s slovenskimi državljani, ki pa so nekoliko sumničavi do Amerike.«

Pogovarjava se v prostorih podjetja Goodyear Dunlop Sava Tires, ki je največja, a tudi redka ameriška investicija v Sloveniji. Zakaj ameriška podjetja nerada investirajo v slovensko gospodarstvo?

»Na žalost obstaja več razlogov. Veliko podjetij bi rado investiralo tukaj, saj ste Slovenci inteligentni, visoko izobraženi ter usposobljeni in pridni delavci. Tudi tukajšnja infrastruktura je zelo dobra, imate dobro zemljepisno lego, zaradi katere je lahko vstopati na srednjeevropski in balkanski trg. Na žalost pa ameriška podjetja od Slovenije odvrača zapletena birokracija, zato se raje odločajo za investicije na Češkem in Madžarskem. Pri vas je težko odpustiti slabe delavce, zapleteno je pridobivanje dovoljenj in druge dokumentacije za ustanovitev podjetja. Slovenci so tudi preveč sumničavi do tujcev, kar je sicer razumljivo glede na vašo zgodovino, ko ste stoletja živeli pod avstrijsko in madžarsko nadvlado. V tem primeru gre za psihološki in kulturni problem. A vse ni tako črno. Kar poglejte Goodyear v Kranju, ki je prava zgodba o uspehu.«

Pred dnevi ste ocenili, da bo Slovenija v petih letih izgubila svojo prednost pred drugimi nekdanjimi komunističnimi državami, če se ne bo bolj odprla tujim investicijam. Gre za vaše osebno mnenje ali za oceno ameriške vlade?

»Res je. Dejal sem, da ima Slovenija trenutno najvišji življenjski standard med nekdanjimi komunističnimi državami, a da se to »okno« zapira in da bo to prednost izgubila, če v petih letih ne bo odprla svojega trga za tuje investicije. Zašli boste v resne težave, države, kot so Češka, Slovaška, Madžarska, vas bodo prehitele. Gre za moje osebno mnenje, a tudi splošno mnenje ameriške vlade je, da Slovenija izgublja konkurenčno prednost. Ameriška vlada ne ocenjuje, ali se lahko to zgodi v petih, desetih letih, to je bolj ocena našega veleposlaništva.«

Kaj naj torej po vašem stori slovenska vlada?

»Nič zahtevnega. Vlada se mora enkrat za vedno odločiti, da so tuje investicije v Sloveniji zaželene, da ne želi vsega nadzorovati. V Sloveniji je za razliko od drugih nekdanjih komunističnih držav še vedno večina velikih podjetij v državni lasti, kar se mora spremeniti. Ko se bo Slovenija resnično odločila, da želi biti del zahodnega gospodarstva, boste ugotovili, kako zelo lahko napredujete.«

Toda v našem nacionalnem interesu je, da najpomembnejša podjetja ohranimo v slovenski lasti …

»V Sloveniji me najbolj moti prav omenjanje nacionalnega interesa, zato ste najbrž to tudi navrgli. Mislim, da to ne bi smelo biti v nacionalnem interesu. To le omogoča nekaterim nekdanjim komunistom in drugim, ki nadzirajo ta podjetja, da so bogati in varni, po drugi strani pa slovenski državljani čutijo negativne posledice ščitenja tega nacionalnega interesa.«

Kako oziroma na katerih področjih lahko slovenska podjetja uspejo onkraj Atlantika? Kako jim pri prodoru na ameriški trg pomaga vaše veleposlaništvo?

»Čeprav je Slovenija majhna, ima veliko talentiranih ljudi, ki so uspešni na področju visoke tehnologije, računalniškega programiranja, proizvodnje vrhunskih lahkih letal in podobno. Odkrili so tržne niše, v katerih so izredno konkurenčni, kar je za tako majhno državo presenetljivo. Tudi naše veleposlaništvo poskuša pomagati pri takšnih investicijah v Ameriki, kar pa je trenutno zelo zahtevna naloga.«

Nekaj vas moram nujno vprašati: kakšna je možnost, da bom depešo o tem intervjuju bral na WikiLeaksu?

(smeh) »Iz dveh razlogov se to ne bo zgodilo. Prvi je, da nikoli ne poročamo o naših intervjujih. Drugi pa je, da se je po pojavu WikiLeaksa spremenila naša politika. Po 11. septembru je ameriška vlada izdala direktivo, da si moramo deliti prav vse informacije. Te so bile tako kar naenkrat dostopne sto tisočem ljudem, večinoma v ameriški vojski. Tega pred 11. septembrom ni bilo in tega tudi sedaj več ne počnemo, saj smo ugotovili, da ni nobenega razloga, da bi nek poročnik v Afganistanu prebiral depeše iz Slovenije. V tem pogledu smo se torej vrnili v čas pred 11. septembrom. Torej ste oziroma sva varna pred WikiLeaksom …« (smeh)

WikiLeaks je potemtakem ZDA vendarle nekaj naučil?

»Pravzaprav nas je 11. september naučil, da si morajo ameriške obveščevalne službe med seboj deliti informacije, kar se do tedaj ni dogajalo. Vendar pa smo iz enega ekstrema prešli v drugega, prav tako slab ekstrem delitve vseh podatkov. Čeprav imam dostop do strogo zaupnih podatkov, mi ni treba vedeti vsega, kar se dogaja v Braziliji.«

Ste na Gorenjskem. Ste že kaj obiskali naše gore?

»Pogosto. Že večkrat sem bil v Bovcu in Kobaridu, kjer sem si ogledal muzej prve svetovne vojne. To je zame eden najbolj priljubljenih kotičkov v Sloveniji.«

Toda tja ste se pripeljali z avtomobilom! Kaj pa, da bi se peš povzpeli na kakšen hrib?

»O bog, ne … (smeh) Večkrat povem, da pri Slovencih ne maram, da so taki športniki. Jaz sem za to prelen.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Splošno / sreda, 16. maj 2007 / 07:00

Javna tribuna o prenovi mestnega središča Kranja

V torek, 8. maja 2007, je bila v dvorani Mestne občine Kranj javna tribuna o izhodiščih za prenovo mestnega središča Kranja. Javna tribuna je rezultat povezovanja projekta Sejem bil je živ in...

Objavljeno na isti dan


Kamnik / sreda, 7. oktober 2015 / 15:18

Verena Perko o kulturni dediščini Sirije

Kamnik – V Knjižnici Franceta Balantiča Kamnik bodo v sredo, 7. oktobra, ob 19. uri gostili Vereno Perko, ki bo na predavanju z naslovom Palmira, ljubezen moja predstavila usodo Unescove svetovne k...

Kronika / sreda, 7. oktober 2015 / 15:11

Za jesensko žetev poskrbeli kriminalisti

Prejšnji teden razkrita kriminalna združba je pridelovala, predelovala in preprodajala konopljo, svoje odjemalce pa je imela tudi v Avstriji in Italiji.

Škofja Loka / sreda, 7. oktober 2015 / 15:09

Meje ne ustavijo gibanja ljudi

Zavod O in Festival In memoriam prof. Peter Hafner sta na okrogli mizi v Škofji Loki gostila aktiviste s terena, ki so v minulih dneh delovali na mejah, se srečevali z begunci in so tudi sicer že dlje...

Rekreacija / sreda, 7. oktober 2015 / 14:53

Povezani s srcem za Gorenjsko

Prejšnjo sredo je 160 tekačev povezalo tri gorenjske bolnišnice.

Razvedrilo / sreda, 7. oktober 2015 / 14:52

Opojna barva destrukcije

Kranj – V Stolpu Škrlovec je s koncertom v domala intimnem vzdušju navdušila Rykarda Parasol, pevka iz San Francisca, katere glasbeni izraz prepletajo temni rokovski ritmi, gotski folk in alternati...