Borut Pahor se je po nezaupnici v državnem zboru poslovil od ministrov in poslancev. (Foto: Gorazd Kavčič)

Po padcu vlade najverjetneje predčasne volitve

Z nezaupnico, ki jo je v torek izglasoval državni zbor, se leto dni pred koncem mandata poslavlja Pahorjeva vlada. Največja verjetnost predčasnih volitev.

Vlada ni dobila zaupnice, kako torej naprej? Parlament ima trideset dni časa, da izvoli mandatarja: stranke lahko predlagajo novega, lahko pa predlaga novo glasovanje o zaupnici sedanji mandatar. Če se to ne zgodi, predsednik države v tridesetih dneh razpusti parlament in pride do razpisa volitev. Predsednik države Danilo Türk je predčasno zapustil zasedanje generalne skupščine Združenih narodovo v New Yorku in se vrnil v Slovenijo. Že danes naj bi se sestal z Borutom Pahorjem, nato pa z vodji poslanskih skupin v državnem zboru in s predstavniki parlamentarnih strank razpravljal o možnih rešitvah.

Ljubljana, Kranj - Državni zbor je v torek ob glasovanju o listi petih kandidatov za nove ministre odločal tudi o zaupnici vladi Boruta Pahorja. S 36 glasovi za in 51 proti je oboje zavrnil in tako razrešil Pahorja s položaja predsednika vlade. Do imenovanja novega mandatarja sicer še opravlja tekoče posle, prav tako do nastopa nove vlade še vodijo resorje začasni ministri. Za zaupnico so glasovali poslanci obeh koalicijskih strank in nekateri nepovezani poslanci, opozicijski so bili proti, prav tako poslanci bivših koalicijskih strank Zares (razen Alojza Potočnika, ki se je vzdržal) in DeSUS, medtem ko nepovezana Vili Rezman in Andrej Magajna nista sodelovala pri glasovanju.

Borut Pahor je v uvodnem nagovoru poslance prosil, naj podprejo zaupnico, da se ne poglobi kriza v državi, večurna razprava v nadaljevanju pa je pokazala, da vlada nima prav veliko možnosti za obstanek. Po glasovanju pa se je Pahor v čustvenem govoru zahvalil vsem, ki so mu omogočili, da je bil v času svojega mandata deležen velikih časti in se jim je oddolžil tako, da je reševal najprej tiste probleme, ki so zavarovali mir in stabilnost države. Prepričan je, da se bo dalo rešiti tudi druge, ko pride nova vlada in novi ministri. Poslavlja se brez grenkobe in poln zaupanja v slovensko državo, je dejal ob slovesu. Takoj po nezaupnici vladi se je oglasil prvak opozicije Janez Janša, ki je med drugim dejal, da je k neuspešnosti Pahorjeve vlade pripomoglo tudi dejstvo, da ni imel podpore med koalicijskimi partnericami, velikokrat niti v svoji stranki.

Nezaupnica je pomemben korak k iskanju rešitev za prihodnji razvoj Slovenije, ki mora biti drugačen kot v zadnjih treh letih, je dejal Janša. Njegova stranka SDS se zavzema za čimprejšnje volitve, pričakuje pa tudi, da bodo v SD držali besedo o predčasnih volitvah kot o najboljši rešitvi za državo in ne bodo predlagali morebitnih kandidatov za mandatarja. Opozoril je, da je vladi z izglasovano nezaupnico potekel mandat in da od zdaj opravlja le še tekoče posle, zato po njegovem niti formalno ni mogoče, da vlada sprejema kakršne koli vsebinske ali kadrovske odločitve.

Čas je za hitro in preudarno ukrepanje

»Neizglasovanje zaupnice vladi Boruta Pahorja močno poglablja politično krizo pri nas. Resne politične razmere terjajo odgovorno ravnanje vseh političnih subjektov in javnosti,« je predsednik države Danilo Türk še z zasedanja generalne skupščine OZN v New Yorku pozval politične dejavnike k preudarnemu ravnanju, da čim prej poiščemo možne rešitve, ki so v interesu državljank in državljanov Slovenije. Čas je za hitro in premišljeno ukrepanje, je dejal. Iz New Yorka se danes predčasno vrača v Slovenijo, kjer bo povabil vodje poslanskih skupin v državnem zboru in predstavnike parlamentarnih strank na pogovore o možnih rešitvah.

O nezaupnici vladi smo povprašali tudi nekatere gorenjske politike. Poslanec Branko Grims (SDS) pravi: »Da Pahorjeva vlada ne bo dobila zaupnice, je bilo pričakovati, saj je to Pahor napovedal že dan pred glasovanjem. Gospodarski in drugi neuspehi vlade so bili očitni, poleg tega pa tudi pritiski javnosti, ki želi imeti legitimno vlado in parlament, ki bosta sposobna odločati. Legitimnost pa se dobi na volitvah. Izglasovana nezaupnica še ne pomeni nujno predčasnih volitev, pač pa zakon pred tem omogoča ponovno glasovanje o sedanjem ali o novem mandatarju. Šele potem lahko pride do razpisa predčasnih volitev. Zato menim, da ni možnosti, da bi do tega prišlo prej kot v dveh mesecih. Realno je volitve pričakovati v božičnem času.«

Večina je za predčasne volitve

»Izglasovanje nezaupnice sem pričakoval, drugačen rezultat bi bil presenečenje,« na naše vprašanje odgovarja zdaj že bivši član LDS Blaž Kavčič, ki je trenutno na uradnem obisku na Kitajskem. »Obžalujem takšen razplet, saj smo od Pahorjeve vlade pričakovali več. Najverjetnejša možnost so predčasne volitve, verjetno že v začetku decembra, teoretično je možno celo nekaj prej.« Položaj državnega sveta, ki mu predseduje Kavčič, je neodvisen od situacije v državnem zboru, tako da bo delo tega dela parlamenta normalno potekalo naprej, mandat tega sklica državnega sveta poteče decembra 2012. Na vprašanje, s katero stranko se bo sam vključil v morebitne predčasne volitve, pa odgovarja: »Delam na povezovanju strank in gibanj, ki bodo ponudila resno alternativo sedanjim političnim strankam. Več informacij o tem bom sporočil v kratkem.«

Karl Erjavec, predsednik stranke DeSUS, pa nezaupnico komentira takole: »Prepričljivo izglasovana nezaupnica vladi kaže na to, da Pahorjeva manjšinska vlada ne bi bila sposobna izpeljati nobenega resnega projekta in tudi nobene strukturne reforme. Zato je bila odločitev poslancev glede na krizo v gospodarstvu edina pravilna. V stranki DeSUS podpiramo predčasne volitve kot način izhoda iz politične krize in ne pričakujemo, da bi SD predlagala novega mandatarja, zato so volitve edina realna opcija.«

Poslanec SD in nesojeni minister za kulturo Samo Bevk pa pravi: »Pričakoval sem boljši rezultat. Gremo torej na predčasne volitve. Vlada bo imela v tem vmesnem in težkem obdobju omejene pristojnosti. Ukrepi za soočanje s kriznimi razmerami pa so nujni. Skoraj zagotovo bo časovna odmaknjenost, določena časovna zgodovinska distanca, pokazala, da smo vlekli pravilne poteze in da smo bili Socialni demokrati na pravi strani.«

Mihael Prevc, župan Železnikov, član SLS in v preteklem mandatu tudi poslanec v državnem zboru, dogajanje ob sprejetju nezaupnice ocenjuje: »Nezaupnica pomeni konec neke agonije in pridružujem se tistim, ki menijo, da bi do tega moralo priti že pol leta prej. Skrajni čas je, da ljudje (volivci) povedo, kako naprej. Skeptičen sem bil edinole do tega, ali bodo poslanci eno leto prej voljni zapustiti poslanske položaje, a stvar je bila vendarle tako daleč, da je bilo treba nekaj narediti, da bi se agonija po nepotrebnem ne podaljševala. Edina pot so predčasne volitve. Javnomnenjske raziskave so že nekaj časa kazale, da ljudje tej vladi ne zaupajo več. Jaz jim verjamem, po izkušnjah sodeč so navadno zelo točne.«

       

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / ponedeljek, 16. maj 2016 / 00:31

Belgijski gradbeniki tudi v gorenjskih podjetjih

Kranj – Na pobudo Kluba ambasadorjev Slovenije v Belgiji (ACSI), ki ga vodi v Kamniku rojena in v Belgiji živeča Barbara Frontini, je Slovenijo pred dnevi obiskala skupina predstavnikov enega najve...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / torek, 22. maj 2007 / 07:00

Bohinjski velikani in Hudičev most

Stara Fužina - Znanstveno raziskovalna služba TNP organizira vsako leto sklop vodenih sprehodov in izletov po različnih delih parka, ki se imenuje Petkovi popoldnevi v...

Zanimivosti / torek, 22. maj 2007 / 07:00

Sto let bohinjskega turizma

Bohinj - Bohinj praznuje letos stoto obletnico organiziranega turizma in v njeno počastitev so turistične organizacije, občina in tudi posamezniki skupaj pripravili ka...

Prosti čas / torek, 22. maj 2007 / 07:00

Veter v kosteh

Letošnji Domski piknik se je končal tako, da smo bili obiskovalci praktično pregnani domov. Za to pa niso poskrbeli izvajalci s svojo glasbo, ampak kar klavrno vreme.

Zanimivosti / torek, 22. maj 2007 / 07:00

Glej, mami, tjulenjčka!

"Ja, ljubček, to je pa tjulenj. Kako je zanimiv, kajne? Glej, kako plava. Tjulenjček!" "Gospa, oprostite, ampak tole ni tjulenj. To je morski lev ..."

Nasveti / torek, 22. maj 2007 / 07:00

Uvod v fužinske planine

Planina Vogar (1054 m) in Vodični vrh (1621 m)