Odprtja razstave ob devetdesetletnici prvega državnega rekorda se je udeležil tudi Jože Šlibar, na sliki z Marjanom Pavliho, predsednikom SSK Bohinj.

Od Pogačarja do Kranjca

V Bohinju se spominjajo devetdeset let od prvega državnega rekorda v smučarskih skokih. Jože Pogačar je leta 1921 na skakalnici na pobočjih Koble skočil devet metrov. Danes odprtje novih plastičnih skakalnic na Poljah.

Bohinjska Bistrica – Letos mineva devetdeset let od prvega slovenskega državnega rekorda v skokih na smučeh. Začetniki smučarskih skokov so bili Norvežani, uradni začetki tega športa v Sloveniji pa segajo v Bohinj, na Žižkovo skakalnico pod vasjo Ravne. Leta 1921 je Jože Pogačar na njej skočil devet metrov, kar je prvi uradni državni rekord. Ob obletnici so v SSK Bohinj pripravili razstavo, katere odprtje je bilo v torek v Kulturnem domu Joža Ažmana v Bohinjski Bistrici.

»Skok Jožeta Pogačarja je bil podvig, saj so bile razmere povsem neprimerljive z današnjimi. Ti fantje so bili heroji,« je o rekordu na prvi skakalnici v takratni Jugoslaviji povedal Marjan Pavliha, predsednik SSK Bohinj, o razstavi pa dodal: »Prikazuje zgodovino smučarskih skokov v Sloveniji, od Bohinja do Planice, razvoj svetovnega in prej jugoslovanskega, sedaj pa slovenskega rekorda. Njegov sedanji lastnik je z 232 metri Robert Kranjec. Razstavo bomo selili na več lokacij po občini. Upam, da si jo bodo občani ogledali v velikem številu, še bolj spoznali svojo zgodovino in bili nanjo še bolj ponosni. V Bohinju, zibelki nordijskega smučanja, imamo kaj za pokazati.« Na odprtju razstave ni bilo predstavnikov Smučarske zveze Slovenije, prišel pa je Jože Šlibar, edini Slovenec, ki je bil lastnik svetovnega rekorda. Februarja 1961 je na letalnici Heinija Klopferja v Oberstdorfu postavil svetovni rekord 141 metrov. »Rekord mi veliko pomeni in mi je spremenil življenje. Tega skoka ne sanjam, se ga pa velikokrat spomnim. Tudi vsakokrat, ko me kdo vpraša za telefonsko številko. Je namreč v znamenju številk 141,« je dejal Jože Šlibar. Na skakalnici v Bohinju ni skakal, ker tekem v njegovih letih ni bilo. V štiridesetih letih prejšnjega stoletja so se skoki preselili v Planico.

Se pa v zadnjih letih v Bohinju znova kaže velik napredek v tem športu. Pred dobrimi dvanajstimi leti je bil ustanovljen SSK Bohinj, pod vodstvom trenerja Branka Iskre mladi dosegajo dobre rezultate, velik premik pa je tudi na področju infrastrukture. Danes, 27. avgusta, bodo odprli prve plastične skakalnice na Poljah, kjer je bila leta 1929 dograjena Hansenova skakalnica. Ob tem bodo tekme mlajših kategorij in veteranov na skakalnicah s K-točko 10, 15 in 30 m. Prireditev se bo s poskusno serijo začela ob 14.30.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / petek, 15. maj 2009 / 07:00

Motocikel vozimo z glavo

Svetuje: Beno Štern, evropski prvak v supermotu 2006.

Objavljeno na isti dan


Kronika / torek, 24. april 2018 / 15:20

Iskali pogrešano osebo

Na srečo je šlo tokrat samo za vajo. Reševalna postaja Kranj je na reki Savi organizirala letošnjo vseslovensko vajo ekip Podvodne reševalne službe Slovenije.

Gospodarstvo / torek, 24. april 2018 / 15:17

Jutri protest na letališču

Na brniškem letališču zaradi nove kolektivne pogodbe, ki je po mnenju sindikatov posegla v njihove pravice, zaposleni načrtujejo prvi protestni shod.

Rekreacija / torek, 24. april 2018 / 15:12

Dvajseta Skirca v Trzinu

V soboto je v Trzinu potekal dvajseti Tek Petra Levca Skirca, ki je tudi v letošnji sezoni štel za serijo Gorenjska, moj planet.

Komenda / torek, 24. april 2018 / 14:42

Nakopičeni odpadki vendarle iz Suhadol

Po več mesecih težav zaradi kopičenja lahke frakcije v zbirnem centru v Suhadolah bo Publikus problem v kratkem vendarle rešil.

Razvedrilo / torek, 24. april 2018 / 14:41

Pomlad je polna praznovanj

Miha Naglič je upokojen eno leto, ta teden praznuje tudi rojstni dan. Štirideset pomladi pa je dopolnila novinarska kolegica Maja Bertoncelj.