Eden tipičnih provansalskih motivov z našega popotovanja za vonjem sivke bi lahko bil tudi tale ...

V spačkovo domovino

Letošnje spačkarsko srečanje je potekalo v mestu Salbris v osrednji Franciji. Pot do tja je lahko dolga in zanimiva. Oooo, in nazaj tudi.

Pod ena: Francija je spaček. Od dve naprej je Francija še vse drugo, naj bo to Pariz z Eifflovim stolpom, nogometaš Zinedin Zidane, francoska solata, bagetke in rogljički, tujska legija v Marseillu, francoski hribi in doline s kolesarskim Tourom, njihova harmonika in šanson pa tudi provansalska sivka, začimbe in parfumi, barva okra iz Roussillona, kamnite hišice Gordesa, kanjoni Verdona, riževa polja in beli konji v pokrajini Camargue, gorski prelazi na višini najvišjih slovenskih gora, festivalski Avignon, akvedukt Pont du gard, amfiteater v Orangeu in drugi ostanki rimskega imperija, odlično rdeče vino in rose, okusna pojedina tartiflette … Ja, vse to in še mnogo drugega popotniku ponuja Provansa z Azurno obalo.

Seveda ima svojo posebnost tudi potovanje z dvajset in več let starimi spački, ki tudi v njihovi domovini, legendarni Citröen je kakopak francoskega izvora, vzbujajo zanimanje in odobravanje, dodaten čar. Med turisti v avtodomih in na motorjih ter do zadnjega kotička napolnjenih karavanih smo preprosteži v teh, danes za večino škatlah na štirih kolesih še vedno prava atrakcija. Atraktiven je tudi naš nomadski način potovanja s šotorjenjem po kampih, predvsem pa po stranskih cestah kar se da »na izi«.

V prihodnjih nadaljevanjih vam bom tako predstavljal čare in skrivnosti južne Francije, od čudovite narave in ljudi, ki jo spreminjajo in ji na ta način dajejo svojo podobo, omamnih dišav in njihove značilne prehrane do znamenitosti, ki nas popeljejo v njihovo in včasih tudi našo zgodovino in nam razlagajo, zakaj je njihova sedanjost vendarle drugačna, kot je v naši mali Sloveniji. Večkrat na poti smo imeli priložnost spoznati pregovorno francosko prijaznost in pozitivno energijo, ki jo znajo izžarevati njeni bolj ali manj avtohtoni prebivalci, hkrati pa odslej še kako dobro poznamo tudi vso pomensko širino izraza »delati se Francoza«. Letos smo v treh spačkih potovali Igor, Ingrid in Zala Julija, Slavc, Erika in Bor ter Aljaž in Darja.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Bohinj / sreda, 16. maj 2007 / 07:00

Mednarodni festival alpskega cvetja

Bohinj - V Bohinju se bo 26. maja s slovesnim odprtjem, ki bo hkrati tudi začetek praznovanja stoletnice organiziranega turizma v Bohinju, pričel 1. mednarodni festival...

Objavljeno na isti dan


Slovenija / nedelja, 23. februar 2020 / 22:34

Koronavirus blizu naše meje

Italijanski mediji poročajo že o več kot 150 primerih okužb z novim koronavirusom. V Sloveniji do zdaj še nimamo potrjenega primera okužbe, vendar infektologinja Tatjana Lejko Zupanc meni, da skoraj n...

Šenčur / nedelja, 23. februar 2020 / 18:33

Blagneče hiše (še) ne bodo porušili

Zavod za varstvo kulturne dediščine dal negativno mnenje glede rušenja preostanka Blagneče hiše. Medgeneracijski center v prizidku bodo vendarle dali v uporabo.

Škofja Loka / nedelja, 23. februar 2020 / 18:32

Pravilen izračun minimalne plače

Škofja Loka – Sindikat za zasebno varovanje prihodnji teden vabi na skupna srečanja, na katerih bodo predstavili pravilen obračun minimalne plače. Na Gorenjskem bo srečanje v sredo, 26. februarja,...

Radovljica / nedelja, 23. februar 2020 / 18:30

Četrt stoletja Društva hospic

Gorenjski odbor Društva hospic ob obletnici pripravlja sklop predavanj; v sredo je predsednica društva Renata Jakob Roban v radovljiški knjižnici gostila patra Karla Gržana.

Kultura / nedelja, 23. februar 2020 / 16:11

Gal o koncu otroštva

V Mergentalerjevi ulični galeriji se predstavlja vsestranski ustvarjalec Gal Grobovšek s kolažem Konec otroštva.