Tilen Potisk je s kemijske olimpijade v Turčiji prinesel bronasto medaljo, ki jo je zaslužil s talentom, predvsem pa s trdim delom.

Olimpijada zahtevnejša od mature

Čeprav je Tilen Potisk eden od letošnjih zlatih maturantov škofjeloške gimnazije, je veliko več časa kot za pripravo na maturo porabil za učenje kemije, kar pa se mu je obrestovalo, saj se je pred kratkim iz mednarodne kemijske olimpijade v Turčiji vrnil z bronasto medaljo.

Poljane nad Škofjo Loko – Medtem ko so letošnji maturantje že uživali počitnice in nestrpno čakali rezultate mature, se je četrtošolec loške gimnazije Tilen Potisk sredi julija potil v Turčiji, kjer je Slovenijo zastopal na mednarodni olimpijadi iz kemije. Tilen, ki je tudi državni srednješolski prvak iz kemije, je bil v Ankari v družbi še treh slovenskih tekmovalcev, ki sta jih spremljala tudi dva mentorja. »Za nastop na olimpijadi sta nas pripravljala mentorja Darko Dolenc in Andrej Godec s Fakultete za kemijo, izkazali pa smo se vsi štirje tekmovalci, saj smo si vsi zaslužili bronaste medalje. Na olimpijadah znanja namreč deset odstotkov najboljših tekmovalcev dobi zlate medalje, naslednjih dvajset odstotkov srebrne, naslednjih trideset odstotkov bronaste, drugi ostanejo brez. Letos je bilo treba za bronasto medaljo zbrati okoli šestdeset odstotkov vseh možnih točk, za srebrno okoli 75 odstotkov, za zlato pa kar okoli 90 odstotkov,« je po vrnitvi domov povedal Tilen, ki se je prvič udeležil tako velikega tekmovanja, na katerem je nastopilo blizu tristo tekmovalcev in tekmovalk iz kar sedemdesetih držav iz različnih koncev sveta.

»Prvič sem se v slovensko ekipo skušal uvrstiti že lani, vendar sem imel še premalo izkušenj, letos pa sem uspešno prestal vse tri teoretične in en praktični test na Fakulteti za kemijo. Nikakor ne bi šlo brez podpore na domači gimnaziji v Škofji Loki, kjer me je navdušil in spodbujal profesor Janez Šušteršič, naravoslovje pa me zanima že od malega. Zanimajo me zlasti odgovori na vprašanja, kako so matematika, fizika in kemija povezne z naravo, ki jo opazujemo okoli sebe,« pravi Tilen, ki se je odločil, da bo raje kot kemijo študiral fiziko.

»Kemija je bolj vezana na zunanje elektrone, fizika pa zajema vse, saj si po končanem študiju želim delati kot raziskovalec. Ali bo to doma ali v tujini, še ne vem,« pravi Tilen, in priznava, da ga družboslovni predmeti še zdaleč ne zanimajo tako kot fizika in kemija, zato je bil presenečen, da mu je uspelo postati celo zlati maturant. »Družboslovje me ni nikoli tako pritegnilo, največ težav sem vedno imel s slovenščino. Tudi na maturi so mi manjkale tri točke pri slovenščini in ena pri angleščini, ravno toliko, da sem jih še zbral trideset,« pravi Tilen in priznava, da so bile priprave za uvrstitev v slovensko ekipo in nato nastop na olimpijadi precej težje in dolgotrajnejše kot učenje za maturo.

Kljub vsemu pa mu je nekaj časa ostalo tudi za tek in kolesarjenje, saj rad dela vse, kar je povezano z naravo. »Še najraje kolesarim, ne sicer tekmovalno, čeprav grem tudi na rekreativne dirke, kot so Franja in podobno. Ko sem študiral, sem velikokrat šel ven, zlasti na kolo. To res potrebujem, tako se sprostim, da nato laže zberem misli in študiram,« pravi Tilen, ki z družino, bratom in staršema, živi v idiličnem delu Poljan, kjer jih iz vseh strani obdajajo travnik in gozd.

»Najbrž od jeseni, ko bom študiral v Ljubljani, ne bo toliko priložnosti za kolesarjenje, vendar bom skušal izrabiti vse proste trenutke za sprostitev na kolesu in v naravi,« dodaja simpatični Tilen, ki je rad tudi v družbi prijateljev, sošolcev in svojega dekleta Jasmine. Prav njihovih čestitk je bil ob uspehu na olimpijadi v Turčiji najbolj vesel. »Rad imam družbo vrstnikov in takoj sem precej prijateljev iz različnih držav dobil tudi v Turčiji. Seveda sem bil vesel tudi, ko sem se vrnil domov, kjer so mi poleg prijateljev najprej čestitali domači pa profesorja z loške gimnazije Janez Šušteršič in Marko Špolad, čestitko mi je poslal tudi predsednik državnega zbora Pavel Gantar,« je še povedal Tilen.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranj / četrtek, 10. maj 2018 / 10:53

Brezplačen tečaj za uporabo defibrilatorja

Kranj – Stanovalci osmih blokov na Planini v Kranju so skupaj kupili avtomatski defibrilator, ki bo postavljen na javnem mestu na sredini soseske na vhodu stavbe Gubčeva ulica 7 in bo dostopen vsem...

Objavljeno na isti dan


Rekreacija / sreda, 13. april 2016 / 12:08

Letos so startali v Crikvenici

BAM.Bi Dalmacija tour bo čez tri leta dopolnil dvajset let. Zaljubljene v cestno kolesarjenje na letošnjem Touru je spremljalo lepo vreme, cesarja in cesarico letošnje Dalmacije pa je dal vzpon na naj...

Šenčur / sreda, 13. april 2016 / 12:04

Spoznavali so se sosedje

Na prireditvi Spoznajmo sosede v Šenčurju so se srečali učenci šestih osnovnih šol, štirih gorenjskih in dveh z avstrijske Koroške.

Gospodarstvo / sreda, 13. april 2016 / 12:04

Komenda pokala »po šivih«

Od petka do nedelja je bila Komenda spet v že značilnem sejemskem utripu, ki dvakrat na leto – spomladi in jeseni zmoti običajno življenje v občini. Sejem si je v petek ogledal tudi predsednik republi...

Kultura / sreda, 13. april 2016 / 12:01

Duohtar kar tok!

Škofja Loka – V četrtek, 14. aprila, in v soboto, 16. aprila, obakrat ob 19.30, bosta na Loškem odru na sporedu še dve ponovitvi igre Zdravnik po sili (Duohtar kar tok!) v režiji Andreja Šubica.

Gospodarstvo / sreda, 13. april 2016 / 11:59

Delno sprostili trg goriv

Sprostitev cen 100-oktanskega bencina in kurilnega olja v naftnih družbah pozdravljajo, v potrošniški organizaciji pa so zgroženi in pričakujejo njihovo povišanje.