Več kot dva tisoč let star železni ingot, namenjen nadaljnji predelavi. Odkrit je bil pri Lescah leta 2007, shranjen je v Gorenjskem muzeju in je eden zelo redkih primerkov v Evropi. (Foto: Tomaž Lauko)

Zgodbe muzejskih predmetov: Gorenjsko železo za rimski imperij

Nenavaden, vretenast železen predmet, ki je prišel na dan ob gradnji avtoceste v bližini letališča v Lescah, tehta 7,6 kilograma in je dolg 59 centimetrov. Star je najmanj dva tisoč let.

Ingot imenujemo kos kovanega železa, namenjenega za nadaljnjo predelavo. Izdelali so ga domačini, ki so kopali železovo rudo v okoliških rudiščih in jo talili v majhnih pečeh. Teh je moralo biti na tisoče, kajti tod izdelano železo je slovelo daleč naokoli. Z železom so trgovali že zdavnaj, preden so Rimljani okupirali naše kraje. Za časa rimskega imperija pa so z železom najverjetneje plačevali tudi davčne dajatve. Zato upravičeno domnevamo, da so bili trije enaki kosi kovanega surovega železa, odkriti pri Lescah, skoraj gotovo namenjeni za nadaljnjo predelavo v bližnji Akvileji, današnjem Ogleju pri Trstu. Tam so delovale številne cesarske delavnice vojaške opreme.

Rimski imperij je potreboval neznanske količine železa, po sedanjih ocenah okoli 82.500 ton na leto. Med najkvalitetnejše so prištevali noriško železo, ki je imelo lastnosti jekla.

Izdelovali ga niso le na Koroškem, temveč tudi na Gorenjskem, kar sta omogočala odlična ruda in predvsem odlično znanje domačih železarjev.

V naših krajih pridobivajo železo že domala 2800 let. Železarjenje sodi med najzahtevnejše tehnologije starega sveta in je bilo velika skrivnost. Prenašalo se je iz roda v rod znotraj posameznih družin ali manjših skupnosti. K temu sodi ne le poznavanje rudišč kvalitetne rude, temveč tudi natančno obvladanje postopkov taljenja. To poteka nad 12 ur, pod visoko, stalno temperaturo nad 1000 stopinj Celzija. Poleg dobre rude potrebuje železar tudi ustrezno lesno oglje. Najboljše je bilo iz gostega, visokogorskega lesa. Zato so že najstarejši železarji iz naših krajev železo pogosto talili kar na bližnjih planinah, kjer so rudarili, oglarili in pasli drobnico. Njihove izdelke, surovo železo, pa so v dolini kovači prekovali v ingote in jih prodajali daleč naokoli.

Taka je bila najbrž tudi pot ingota, odkritega pri Lescah. Zakaj ni nikoli dosegel svojega naročnika, pa žal ne bomo nikoli izvedeli.

Zanesljivo pa vemo, da so ta prastara znanja domačinov kasneje odločilno pripomogla k nastanku fužinarstva in sodobne železarske in jeklarske industrije na Gorenjskem.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / četrtek, 19. maj 2011 / 07:00

Gorenjski sadjarji spet uspešni v Avstriji

Kranj - Koroško združenje pridelovalcev in predelovalcev sadja Mostbarkeiten je tudi letos v Št. Pavlu (St. Paul) v Labotski dolini (Lavanttal) pripravilo tradicionalno mednarodno ocenjeva...

Objavljeno na isti dan


Splošno / petek, 26. april 2013 / 07:00

Pomoč mladim prevzemnikom kmetij

Kranj - Ministrstvo za kmetijstvo in okolje je danes objavilo javni razpis za ukrep Pomoč mladim prevzemnikom kmetij za leto 2013, s katerim želi spodbuditi prenos kmetij s stare...

Gorenjska / petek, 26. april 2013 / 07:00

Anketa: Izkoristili bodo praznike

Z današnjim dnem se za marsikoga začenjajo devetdnevne počitnice, saj bosta sredi drugega tedna dva praznična dneva. Pred poletjem bodo to zadnje počitnice za šolarje, v nekaterih podjetjih pa so se z...

Prosti čas / petek, 26. april 2013 / 07:00

Smeh in energija z Mihom

Batičem iz Šempasa. Mladim vinarjem, ki nadaljuje zgodbo svojega očeta, čeprav je ta še ni zaključil. Miha je tokrat obiskal vinergiste, Damir Salkič pa je bil ta večer večkrat Damjan.

Zanimivosti / petek, 26. april 2013 / 07:00

Mlade poskušali navdušiti za šah

V sklopu projekta Šah v slovenske šole so v blejski osnovni šoli otroci igrali šah z mednarodnim mojstrom Vojkom Mencingerjem.

Gospodarstvo / petek, 26. april 2013 / 07:00

Telemach povezan v United

United Group od 1. maja napoveduje brezplačne telefonske pogovore med Slovenijo, Srbijo ter Bosno in Hercegovino.