Zgodbe muzejski predmetov: Sita iz konjske žime

Velika posebnost vasi med mestoma Kranj in Škofja Loka je bilo tkanje barvastih sit iz žime konjskih repov. V Stražišču in okolici je bil od 16. do sredine 20. stoletja največji sitarski center v Evropi, kjer so izdelovali preko dvesto različnih sit s karirastimi in črtastimi vzorci.

Sita so uporabljali mlinarji in gospodinje za sejanje moke, pivovarji za precejanje, lekarnarji pri pripravi zdravilnih praškov, kuharji za pretlačevanje mesa za paštete, sadja za marmelade. Preko 95 odstotkov sit so domači podjetniki prodali kot platna na debelo v številne evropske države in celo na ruski, severnoafriški, maloazijski in nekaj časa tudi na ameriški trg. Druga so pokupili suhorobarji, jih vpeli v lesene obode in z njimi krošnjarili po slovenskih in sosednjih deželah. Gospodinje so rade kupovale sita pisanih vzorcev iz bele, črne, rjave ter na rdeče, oranžno in rumeno pobarvane konjske žime.

Obseg sitarske proizvodnje ponazorijo številke. Za časa Marije Terezije v 18. stol. je največje podjetje prodalo 10 ton žimastih sit in podlog za uniforme. Za različne trgovce s siti je leta 1763 tkalo tristo, leta 1844 pa petsto sitarjev s svojimi družinami. Proti koncu 19. stol. se je posel s siti poslabšal in delavcem so plačevali manj kot prej.

Trgovci so v 19. stoletju slovenska žimasta sita razstavljali na obrtnih in industrijskih razstavah v Ljubljani, Celovcu, Gradcu, na Dunaju, v Trstu, Parizu in Londonu. Povsod so za kakovostne izdelke dobili priznanja, diplome in medalje. Sita iz konjske žime so bila eden od tistih izdelkov nekdanje dežele Kranjske, ki so širili dober glas o nas po vsej Evropi. Ko pa so začeli po svetu strojno izdelovati tanka kovinska sita, žimasta niso šla več v prodajo. Sita barvitih vzorcev, orodje in znanje za njihovo izdelavo so še danes dragocena slovenska in evropska dediščina.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Rekreacija / sreda, 9. maj 2018 / 14:05

Rekreativna košarkarska liga

Rekreativna košarkarska Liga K40 je nastala z namenom, da čim večje število igralcev ostane v košarki. Končana je druga sezona, pred vrati pa že tretja. Liga raste v vseh pogledih.

Objavljeno na isti dan


GG Plus / sreda, 11. maj 2011 / 07:00

Prstomet, boj za milimetre

Verjetno vas je malo med bralci, ki bi kdaj slišali za igro oziroma šport, ki se imenuje prstomet.

GG Plus / sreda, 11. maj 2011 / 07:00

Novinci med gorskimi kolesi

Morda ste jih že opazili. Če ste jih, potem ste se verjetno začudili ali celo ustrašili. Na prvi pogled so povečana gorska kolesa ali močno odebeljena kolesa za treking.

GG Plus / sreda, 11. maj 2011 / 07:00

Prvič bo šla na tekmo

Znani in šport: Monika Tavčar, radijski glas in voditeljica številnih prireditev, je presenetila številne in se pred štirimi leti začela ukvarjati s športom. Za rekreacijo hodi v fitnes in teče.

Zanimivosti / sreda, 11. maj 2011 / 07:00

Folklorna skupina Društva upokojencev Naklo praznuje

Naklo - Folklorna skupina Društva upokojencev Naklo praznuje petnajstletnico delovanja. Ta petek ob 18. uri bodo v prostorih Doma Janeza Filipiča v Naklem odprli razstavo, na kat...

Zanimivosti / sreda, 11. maj 2011 / 07:00

Tekmovali slepi in slabovidni šahisti

Okroglo - Pred prazniki je v domu oddiha Zveze društev slepih in slabovidnih Slovenije na Okroglem pri Kranju potekalo odprto posamično državno prvenstvo slepih in slabovidnih v...