Delavci so pri gradnji bohinjskega predora uporabljali preproste svetilke na repično olje. Vsak je moral imeti svojo, sicer ni bil sprejet na delo. (Foto: Fototeka Gorenjskega muzeja)

Zgodbe muzejskih predmetov: Bohinjski predor

Letos mineva 105 let od odprtja bohinjskega predora, veličastnega gradbenega projekta, ki je v Bohinj prinesel "nov veter", veter razvoja in napredka.

Vse od šestdesetih let 19. stoletja so gospodarstveniki in politiki razmišljali o novi, drugi železniški povezavi osrednjih avstro-ogrskih pokrajin s Trstom. Nastalo je več načrtov, kako izpeljati železniško progo, največ podpore pa je dobila karavanško-bohinjska trasa, ki teče od Celovca do Podrožce, preko Jesenic in Bohinja do Gorice ter Trsta.

V prvih petih letih 20. stoletja se je v Bohinjski Bistrici vse vrtelo okoli gradnje predora. Gradili so ga delavci različnih narodnosti, inženir predora pa je bil Giacomo Ceconi.

Predor so vrtali z obeh strani, bohinjske in podbrdske, 18. maja 1904 pa je bilo vmes le še 15 metrov skale. Zadnje metre 6336 metrov dolgega predora so izkopali z bohinjske strani, zadnjo mino pa je 31. maja slovesno razstrelil nadvojvoda Leopold Salvator Habsburški. Takratni časopisi so polni navdušenja nad predorom kot velikim gradbenim dosežkom. Opisujejo napore domačinov, prihod in sprejem gospode z Dunaja na čelu z nadvojvodo Salvatorjem, podelitev zlatih in srebrnih svetinjic zaslužnim delavcem in inženirjem. S sveto mašo so 31. maja začeli slovesnost, ki se je nadaljevala v samem predoru. Goste so z vagončki odpeljali do stene, ki je ločevala Kranjsko in Goriško. Salvator je sprožil mine, ki so prebile steno. Kamenje so hitro odstranili in se odpeljali v praznično razpoloženo Podbrdo na primorski strani. Po slovesnosti so se vrnili v Bohinjsko Bistrico, kjer so se udeležili banketa.

Bohinjsko progo je 19. julija 1906 slovesno odprl prestolonaslednik in nadvojvoda Franc Ferdinand.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Pisma bralcev / petek, 3. maj 2019 / 09:18

Južna razbremenilna cesta na Bledu

Sem prvi razlaščenec, ki sem doživel razlastitev na Bledu. Zanimivo je dejstvo, da nimam pravice pritožbe na sklep. Posebej pa me moti dejstvo, da razlaščeno zemljišče ne posega v cestno telo južne...

Objavljeno na isti dan


Kultura / ponedeljek, 6. junij 2011 / 07:00

Zgodbe muzejskih predmetov: Bohinjski predor

Letos mineva 105 let od odprtja bohinjskega predora, veličastnega gradbenega projekta, ki je v Bohinj prinesel "nov veter", veter razvoja in napredka.

Žiri / ponedeljek, 6. junij 2011 / 07:00

S kipom začeli praznovati jubilej

Z odkritjem kipa Josipa Vidmarja, žirovskega župnika, ki je pred stotimi leti začel gradnjo cerkve sv. Martina, so se začela praznovanja ob jubileju cerkve.

GG Plus / ponedeljek, 6. junij 2011 / 07:00

Okus po češnji

Kot noč je črna ali pa je živo rdeča, kakršna je lahko barva lica ... češnje, sladke in okusne, ki so prve znanilke poletja. So primorske, tudi gorenjske, pomembno, da so le domače ...

Zanimivosti / ponedeljek, 6. junij 2011 / 07:00

Ekipa Garnizije Ljubljana najboljša

Kranj - V organizaciji Poveljstva za podporo iz Kranja, ki predstavlja Garnizijo Ljubljana, je od 30. maja do 2. junija v Športnem parku v Kranju potekal 18. mednarodni vojaški n...

Jesenice / ponedeljek, 6. junij 2011 / 07:00

Lepa, nova neprofitna stanovanja

Občina Jesenice je v sodelovanju s Stanovanjskim skladom RS oddala v neprofitni najem osemnajst novih stanovanj na Prešernovi cesti.