Janez Benčina pravi, da so pozorni na vse detajle in da bodo naredili vse za zagotovitev enakih razmer za tekmovalce. Namestili bodo celo razbijalce valov. (Foto: Tina Dokl)

Za Bled še detajli

Pogovor: Janez Benčina, predsednik organizacijskega odbora svetovnega prvenstva v veslanju na Bledu

Do svetovnega prvenstva v veslanju na Bledu je še dobrih sto dni. Prvenstvo bo potekalo od 28. avgusta do 4. septembra. Več o pripravah na prvenstvo je povedal Janez Benčina, predsednik organizacijskega obora.

Kdaj ste začeli s pripravami na prvenstvo in kako veliko ekipo vodite?

»Svetovno prvenstvo v veslanju na Bledu je največji športni dogodek v novejši zgodovini Slovenije. Na njem bo sodelovalo več kot 2400 udeležencev iz osemdesetih držav sveta. Pri organizaciji bo sodelovalo več kot petsto prostovoljcev amaterjev, več kot sto profesionalcev, več kot sto ljudi iz televizije in več kot sto z mednarodne veslaške zveze. S pripravami na prvenstvo smo začeli aprila 2009. Sestavili smo organizacijski odbor, ki ima osemindvajset članov, častni odbor, ki ga vodi minister za šport, Igor Lukšič, častno pokroviteljstvo nad prvenstvom pa je sprejel predsednik države Danilo Türk. Za operativno načrtovanje in izvedbo smo imenovali sekretariat OO, ki je osnovno delovno jedro celotne organizacije. Sodelovanje vseh je odlično, zlasti veliko dela in usklajevanja imajo člani sekretariata. Omeniti je potrebno tudi nadvse uspešno delo generalnega sekretarja Tima Farčnika, ki je v načrtovanje in realizacijo dogovorjenega vložil mnogo časa, znanja in energije.«

S čim imate trenutno največ dela?

»Priprave potekajo po načrtu. Trenutno največ časa posvečamo številnim detajlom, od usklajevanja nastanitvenih potreb s predstavniki držav udeleženk, do detajlov ureditve tekmovalne proge, štartne in ciljne ravnine, prostorov za tekmovalce, logistiki čolnov, prometni ureditvi, poti za obiskovalce, spremljajočim dejavnostim, integracijo tekmovanja invalidov v redni program, uvodni slovesnosti, detajlom televizijskih prenosov,… Sem pa vesel, da nam pri tem pomagajo vsi predstavniki občine Bled, od župana, občinske uprave, vodstva LTO, lokalnega turističnega gospodarstva in drugi. Brez vključevanja veslaških delavcev z Bleda in okolice prav tako ne bi šlo. Izredno dobro sodelujemo tudi z Višjo šolo za gostinstvo in turizem na Bledu. Študentje višjih letnikov bodo svetovno prvenstvo imeli kot obvezno prakso. To bo odlična izkušnja zanje, nam pa velika pomoč.«

Je, kar se infrastrukture tiče, vse pripravljeno?

»Trajnostna infrastruktura je več ali manj gotova, morda manjka še kakšna malenkost. Za čas svetovnega prvenstva pa bo potrebno postaviti še veliko začasnih stavb, lahko bi rekel, da pravo malo vas. Čaka nas še veliko dela, ki bo vezano za časovno obdobje od avgusta do sredine septembra. Pri tem je potrebno poudariti, da sta občina Bled in celoten veslaški šport s svetovnim prvenstvom mnogo pridobila, tako glede razvoja veslaškega športa kot tudi razvoja samega mesta Bled z okolico in njegove turistične dejavnosti.«

Gostili ste že delegacijo krovne veslaške zveze. Kakšni so njihovi odzivi, priporočila?

»Imeli smo že kar nekaj obiskov s strani mednarodne veslaške zveze. Seveda ne dvomijo, da smo sposobni prvenstvo izpeljati, nas pa opozarjajo na detajle. Če navedem le nekaj primerov: skrbno moramo paziti na valove, da bodo imeli vsi tekmovalci enake možnosti, na organizacijske, nastanitvene zahteve, ki jih imajo bodisi VIP-obiskovalci, bodisi posamezni tekmovalci. Zakaj so tako natančni? Tekme na Bledu bodo kvalifikacijske za olimpijske igre prihodnje leto. Zahteva mednarodne veslaške zveze je, da poteka dosledno v skladu z vsemi mednarodnimi zahtevami, po takih, če ne še boljših standardnih, kot bodo olimpijske igre.«

Imate pripravljene rešitve tudi v primeru valov, kot so bili na prvomajski regati?

»Pripravljeni moramo biti tudi za primer slabega vremena. Ko na Bledu zapiha veter iz bohinjske smeri, so zlasti v startnem območju veliki valovi. Skupaj s strokovnjaki smo našli rešitev in v ta del bomo namestili tako imenovane razbijalce valov. Predvidevamo, da se bodo valovi v primeru, če bo do njih prišlo, na ta račun zmanjšali za sedemdeset odstotkov, kar bo omogočilo nemoteno izvedbo tekmovanja. Testno jih bomo preizkusili na mednarodni veslaški regati v začetku junija.«

Vse to predstavlja kar precej stroškov. Kolikšen je proračun prvenstva, koliko za infrastrukturo in koliko za organizacijo?

»Običajno za tako velike dogodke kandidirajo velika mesta, kot so Amsterdam, München, Seul. Bled je izjema. Zaradi svoje čarobnosti v smislu integriranosti jezera in samega mesta ima veliko popularnost med svetovnimi veslaškimi športniki. Po drugi strani pa se srečujemo z velikimi izzivi. Sredstva, ki jih velika mesta namenjajo organizaciji takega dogodka, so od 17 do 25 milijonov evrov. Naše številke so povsem drugačne. Občina Bled je za pripravo športne infrastrukture pridobila 3,5 milijona evrov evropskih sredstev, OO pa načrtuje, da bo za izvedbo prvenstva potrebnih dva milijona evrov. Približno polovico denarja moramo zagotoviti s svojimi poslovnimi aktivnostmi, ki so vezane na samo prvenstvo, za okrogli milijon evrov pa je potrebno pridobiti sponzorskih sredstev. V majhni Sloveniji in v trenutni gospodarski situaciji to ni enostavno. Kot vse kaže, bomo morali zaprositi za finančno pomoč državo. Tukaj bo morala Gorenjska stopiti skupaj. Ko so Štajerci kandidirali za izvedbo univerzijade, jim je država obljubila petnajst milijonov evrov, ko je Ljubljana kandidirala za evropsko prvenstvo v košarki, jim je vlada obljubila tri milijone evrov. Mi imamo pismo podpore vlade in dvajset tisoč evrov. In to za največji športni dogodek leta v Sloveniji.«

Na prvenstvo želite privabiti čim več gledalcev, dejali ste že, da vsaj trideset tisoč v osmih tekmovalnih dneh. Bo to težka naloga?

»Predvsem bo to odvisno od vremena in uspehov naše reprezentance. Kot organizatorji se bomo potrudili, da animiramo vse prebivalce Slovenije. Gledano geografsko pa ne ciljamo samo na Slovenijo, temveč tudi na večja tuja mesta v naši bližini.«

Po prvenstvu boste rekli, da je bilo uspešno, če bo …?

»Ko smo prevzeli organizacijo, smo si postavili nekaj ciljev. Prvi je, da bodo uradni udeleženci in tekmovalci zadovoljni s pogoji za uspešno tekmovanje, drugi, da bodo vsi obiskovalci odšli zadovoljni z Bleda, tretji, da športna infrastruktura in tudi sam dogodek predstavlja novo vzpodbudo za promocijo in razvoj veslaškega športa, in osnovo za nadaljni razvoj turistične dejavnosti celotne Gorenjske. Naj še povem, da načrtujemo prireditev izpeljati ekološko neoporečno. Večji cilj pa je, da bo to odlična promocija Slovenije kot dežele sposobnih organizatorjev in odlične turistične destinacije. Si predstavljate preko 150 milijonov televizijskih gledalcev po svetu, kako gledajo lepote Bleda in Slovenije? Zagotovo se bodo nekateri odločili za obisk.«

Z veslanjem ste povezani kot predsednik organizacijskega odbora. Kaj pa sicer?

»Že vse življenje sem blizu športa. Včasih sem igral nogomet in tenis, sedaj mi je pravi izziv dober udarec pri golfu. Moji prvi stiki z veslanjem so daleč nazaj, ko sem bil star dvanajst let. Veslati sem začel pri Veslaškem klubu Krka v Novem mestu. S selitvijo v Kranj pri štirinajstih letih in pol se je moja veslaška kariera končala, nadaljeval sem z veslanjem po rekah, kar še vedno rad počnem. Moje veslaške kariere nekako še ni konec.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / petek, 17. maj 2019 / 15:08

Padli smo na izpitu

O težavah z odvozom odpadkov, s katerimi se soočamo v Sloveniji, smo se pogovarjali s Sebastijanom Zupancem, direktorjem Zbornice komunalnega gospodarstva pri Gospodarski zbornici Slovenije.

Objavljeno na isti dan


Splošno / torek, 3. april 2007 / 07:00

Elektrika iz sonca

Sonce je neusahljiv vir električne energije.

Gorenjska / torek, 3. april 2007 / 07:00

Vladno soglasje za Igorja Horvata

Ljubljana - Vlada je pretekli teden soglašala z imenovanjem Igorja Horvata za direktorja Splošne bolnice Jesenice, ki ga je na to dolžnost na tajnem glasovanju konec let...

Gorenjska / torek, 3. april 2007 / 07:00

Anketa: Jelen naj bo spet hotel

Kranj - Nekdanji hotel Jelen ima novega lastnika, stavbo je kupilo podjetje Elektroservisi iz Trzina. Naključne sogovornike smo vprašali, v kakšen namen naj stavbo preuredijo.

Zanimivosti / torek, 3. april 2007 / 07:00

Javni WC bo (vendarle) odprt vse leto

Bled - Ob festivalni dvorani na Bledu je javni WC, ki pa je brez ogrevanja in slabo toplotno izoliran, zato je od leta 1995 odprt zgolj poleti, v glavni turistični sezon...

Cerklje na Gorenjskem / torek, 3. april 2007 / 07:00

Nov center za zračni promet

Brnik - Javno podjetje Kontrola zračnega prometa Slovenije bo na letališču Brnik zgradilo nov center za kontrolo in vodenje zračnega prometa v Sloveniji. Sistem vodenja...