Tudi na Gorenjskem moški umirajo mlajši

Pričakovano trajanje življenja ob rojstvu je na Gorenjskem med najdaljšimi v Sloveniji, tudi umrljivost na Gorenjskem pada in je nižja od slovenskega povprečja, podobno kot drugje pa so tudi na Gorenjskem moški bolj ogrožena skupina in umirajo mlajši kot ženske.

Gorenjska se, enako kot Slovenija, uvršča med demografsko stare regije. V enajstih letih se je število otrok zmanjšalo za dobrih 8 odstotkov, število starejših od 65 let pa se je povečalo za skoraj 28 odstotkov.

V začetku tega meseca so pri Zavodu za zdravstveno varstvo Kranj, v sodelovanju z Ministrstvom za zdravje in Inštitutom za varovanje zdravja RS, pripravili regijsko konferenco, na kateri so med drugim predstavili zdravje v naši regiji.

»Umrljivost pada tako v Sloveniji kot na Gorenjskem, Gorenjska kot regija pa beleži nižjo umrljivost od Slovenije. Zadnji podatki za leto 2009 nam prikazujejo, da je umrljivost na Gorenjskem celo med najnižjimi v Sloveniji. Le v zdravstveni regiji Ljubljana v tem letu beležila nižjo stopnjo umrljivosti kot Gorenjska. Seveda pa je treba povedati, da to ne velja za vsa območja gorenjske regije, v nekaterih je tudi višja umrljivost kot v povprečju v Sloveniji,« je povedala Marjetka Hovnik Keršmanc.

Tako se je v letu 2008 po deležu smrti zaradi rakavih obolenj več kot polovica gorenjskih občin uvrstila med najbolj obremenjena območja v Sloveniji. Izstopale so zlasti občine Bled, Gorenja vas - Poljane, Kranjska Gora, Tržič, Železniki, Žiri, Šenčur, Kranj, Jezersko, Jesenice in Radovljica, kjer je delež smrti zaradi raka 35 in več odstotkov.

Sicer pa so najpogostejši vzrok smrti bolezni srca in ožilja, rakava obolenja ter poškodbe in zastrupitve, ki spadajo med kronične nenalezljive bolezni. Med vzroki obolevnosti ima pomembno vlogo nezdrav življenjski slog, od premajhne telesne aktivnosti do nezdrave prehrane pa tudi poseganje po psihoaktivnih substancah. Skrb vzbujajoč je podatek, da sicer velik delež gorenjskih mladostnikov aktivno preživlja prosti čas (44 odstotkov dijakov se redno ukvarja s športnimi dejavnostmi), vendar pa velik delež mladih posega po drogah, največ po alkoholu. V primerjavi s slovenskimi vrstniki gorenjski dijaki izstopajo zlasti po deležu tistih, ki so že posegli po hlapih.

 

Kot so tudi ugotovili z raziskavo, so bolj ogroženi manj izobraženi, tisti iz nižjega družbenega sloja in nezaposleni. V primerjavi med spoloma so pri moških pogosteje prisotni dejavniki za razvoj kroničnih bolezni, saj imajo slabše prehranjevalne navade, več pijejo in kadijo, več jih ima visok krvni tlak in sladkorne bolezni. Čeprav Gorenjci pogosteje obiskujemo zdravnika kot drugi Slovenci, pa moški k zdravniku odhajajo redkeje, manjkrat se zdravijo v bolnišnici in imajo nižji bolniški stalež, vendar pa umirajo mlajši kot ženske.

»Gorenjci osebnega zdravnika največkrat obiščemo zaradi bolezni dihal, bolezni mišično-skeletnega sistema in vezivnega tkiva, poškodb in zastrupitev, najpogostejši vzrok zdravljenja v bolnišnici pa so bolezni obtočil, novotvorbe, poškodbe in zastrupitve,« pravi Alenka Hafner in dodaja, da se Gorenjska z 1,7 zdravnika na tisoč prebivalcev uvršča pod slovensko povprečje, ki je 2,5 zdravnika na tisoč prebivalcev. Manj imamo tudi višjih in diplomiranih medicinskih sester ter medicinskih tehnikov, na Gorenjskem pa je v povprečju na prebivalca tudi manj bolniških postelj kot v Sloveniji.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Nasveti / ponedeljek, 14. maj 2012 / 07:00

Najvišji vrh Prekmurja

Kugla ali Sotinski breg (418 m) - ... ali, kot mu pravijo, Prekmurski Triglav. Razglednik, ki leži v Krajinskem parku Goričko, nam ponudi lep razgled na radgonske in goričke gorice.

Objavljeno na isti dan


GG Plus / četrtek, 1. november 2018 / 19:14

Izbrane podobe Ivana Cankarja

Cankarja so kot največjega slovenskega pisatelja in narodnega junaka upodobili številni slovenski likovniki. V tej galeriji si ogledamo le nekaj izbranih podob. Hkrati pa si preberemo, kako je Cankar,...

Izleti GG / četrtek, 1. november 2018 / 19:00

Raziskovanje Višavja

Pot nas je iz škotske prestolnice vodila na sever. Zagotovo najlažji in verjetno tudi najboljši način potovanja po prostranem škotskem Višavju in vasicah je z avtom. Poleg tega, da si na t...

Jezersko / četrtek, 1. november 2018 / 18:55

Jezerjani dvakrat na volišče

Občani Jezerskega bodo šli novembra dvakrat na volišče: še preden bodo 18. novembra volili župana in občinske svetnike, bodo odločali o spremembi meje. Referendum o tem bo že to nedeljo, 4. novembra.

Žiri / četrtek, 1. november 2018 / 18:54

Proti potvarjanju zgodovine

Občinsko Združenje borcev za vrednote NOB Žiri je minulo soboto pripravilo praznovanje ob dnevu spomina na 23. oktober 1943, ko so partizanske enote iz Žirov izgnale nemške okupatorje.

Železniki / četrtek, 1. november 2018 / 18:52

Sokoli so bili prevarani

Komunistična partija je izrabila organizacijo Sokol, katere člani so misleč, da se borijo proti okupatorju, v resnici izvajali partijski program revolucije, v knjigi Prevarani sokoli ugotavljata dr. A...