Davek na bilančno vsoto bank

Vlada je potrdila predlog zakona o davku na bilančno vsoto bank, s katerim želi banke spodbuditi h kreditiranju podjetij in samostojnih podjetnikov.

V Banki Slovenije podpirajo ukrepe za spodbujanje kreditiranja, ne pa predlaganih zakonskih rešitev, za katere tudi dvomijo, da bi oživili kreditno rast.

Ljubljana – Po podatkih Banke Slovenije je rast bančnih posojil nebančnemu sektorju (podjetjem, samostojnim podjetnikom, prebivalstvu …) dosegla vrh konec leta 2007, ko je bila na letni ravni okoli 40-odstotna. V času finančne in gospodarske krize se je močno znižala, tako da je decembra lani medletna stopnja rasti znašala le še 1,2 odstotka. Pomembno se je spremenila tudi sestava posojil: posojila nefinančnim družbam so se zmanjšala, povečalo pa se je kreditiranje prebivalstva in predvsem države.

Možnosti za znižanje davka

Da bi spodbudili bančno kreditiranje podjetij in samostojnih podjetnikov, vlada predlaga državnemu zboru sprejetje zakona o davku na bilančno vsoto bank. Po predlaganem zakonu bi davek plačevale domače banke in tuje banke za podružnice oz. poslovne enote v Sloveniji, ne pa tudi hranilnice. Plačevale bi ga enkrat na leto, osnova za plačilo davka bi bila bilančna vsota, davčna stopnja naj bi bila 0,1-odstotna. Davek naj bi se zmanjšal za 0,167 odstotka zneska kreditov, danih nefinančnim družbam in samostojnim podjetnikom, na ta način bi si banke lahko davčno obveznost občutno znižale oz. jim davka celo ne bi bilo treba plačati. Zakon predvideva tudi možnost oprostitve plačila davka. To možnost naj bi uveljavile banke, ki so kredite nefinančnim družbam in samostojnim podjetnikom v primerjavi z letom prej zvišale za najmanj pet odstotkov bilančne vsote preteklega leta. Oprostitve naj bi bile deležne tudi banke v primeru, če bi ob uveljavitvi zakona stanje kreditov nefinančnim družbam in podjetnikom v bilančni vsoti znašalo manj kot dvajset odstotkov.

Davek bi plačevalo enajst bank

Na ministrstvu za finance so na podlagi povprečnega stanja aktive in posojil podjetjem in samostojnim podjetnikom ocenili, da bi od 22 bank davek plačevalo 11 bank v znesku 8,4 milijona evrov. Ker bi banke povečale kreditiranje podjetij in si tako zmanjšale ali celo izničile davčno obveznost, bi po oceni ministrstva plačale skupno le okoli 2,5 milijona evrov davka, od tega največ banke, ki jim iz različnih razlogov ne bi uspelo povečati posojil podjetjem in samostojnim podjetnikom.

Bo zakon spodbudil kreditiranje?

V Banki Slovenije podpirajo ukrepe za spodbujanje kreditiranja, ne pa predlaganih zakonskih rešitev, za katere tudi dvomijo, da bi oživili kreditno rast. Namen davka je drugačen od usmeritev Evropske komisije, ugotavljajo v Banki Slovenije in dodajajo, da bo davek na banke različno vplival in da merilo uspešnosti davka ni določeno. Obstaja bojazen, da bodo banke davek »prenesle« na komitente; prav tako ni pametno, da država uvaja davek hkrati z dodatno obremenitvijo bank v okviru spremembe jamstvene sheme za vloge in zahtev standarda Basel III.

Uvajanje neenakosti pred zakonom

V Združenju bank Slovenije ocenjujejo, da predlagani zakon ni sprejemljiv. Po njihovem mnenju zakon omejuje svobodno gospodarsko pobudo, saj zmanjšuje davek le za kredite gospodarstvu in ne prebivalstvu, in hkrati uvaja neenakost pred zakonom, saj plačilo davka omejuje le na nekatere banke. Ob tem predlagajo, da naj bi davek plačevali vsi, tudi hranilnice, ki imajo več kot eno milijardo evrov bilančne vsote. V združenju bank tudi poudarjajo, da zakon sili banke k temu, da opustijo določene posle ali jih zmanjšajo na račun drugih, pri tem pa naj bi več davka plačale tiste, ki so bolj usmerjene v poslovanje s prebivalstvom.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / ponedeljek, 20. maj 2013 / 16:00

Kar ugriznil sem ga! (2)

»… Kot otrok sem pogosto imel astmatične napade, nekajkrat se je celo zgodilo, da je malo manjkalo, pa bi umrl, ker ata ni dovolil, da bi me odpeljali k zdravniku. Menil je namreč, da sem že tako ali...

Objavljeno na isti dan


Izleti GG / sreda, 9. maj 2018 / 20:25

Narava, pohodi in plaže

Ko je Nejc Havaje obiskal prvič, si je za izhodišče izbral Honolulu, potem pa od tam raziskoval naprej. Tudi letos se je odločil za isti kraj. »Prvič sem obiskal Oahu in Big Island. Z otok...

Nasveti / sreda, 9. maj 2018 / 20:24

Tanja odgovarja

Že večkrat sem bila deležna vaših odgovorov. Leto, ki je odšlo, je prineslo bolezen meni in mojemu možu. Kako kaže na področju zdravja in financ, ki so trenutno zelo slabe? Se bomo selili...

Rekreacija / sreda, 9. maj 2018 / 20:17

Gora v zamejstvu

Zajavor / Monte Zaiavor (1815 n. m.) – Rezija. Najlažje dostopen vrh v grebenu Muzcev.

Kultura / sreda, 9. maj 2018 / 20:15

Nevlje kot arheološko najdišče

Kamnik – V četrtek, 10. maja, ob 19. uri bo v gradu Zaprice v prostorih Medobčinskega muzeja Kamnik predavanje arheologa Draška Josipovića na temo Nevlje kot arheološko najdišče – Kje so živeli mam...

Nasveti / sreda, 9. maj 2018 / 20:15

Komunikacija z osebo z demenco

Ko govorimo z osebo z demenco, stojmo ali sedimo pred njo, zato da nas lahko opazuje. Govorimo nežno in ne povzdigujmo glasu. Delajmo kratke, preproste stavke.