Cene kumaric precej različne

Enajst od trinajstih vzorcev kislih kumaric je bilo skladnih s predpisi, je pokazal primerjalni test, ki so ga opravili na Zvezi potrošnikov Slovenije.

V splošnem bi vzorci lahko vsebovali manj soli. Opazen je tudi razpon v ceni kumaric, saj je razlika med najdražjim in najcenejšim vzorcem znašala več kot trinajst evrov. V povprečju bomo potrošniki za delikatesne kumarice odšteli dva evra na kilogram več kot za navadne.

Na Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS) so na testu kislih kumaric na osnovi označb preverjali sestavine, senzorične lastnosti (okus, vonj, tekstura, videz, barva), označevanje ter ceno navadnih in delikatesnih kislih kumaric. Na test je bilo vključenih trinajst vzorcev, od tega sedem vzorcev »običajne« velikosti in šest manjših, tako imenovanih »delikatesnih« kumaric.

Kisle kumarice poleg osnovnih surovin, kisa in vode, običajno vsebujejo še sol, sladkor in začimbe. Količina slednjih je pogosto odvisna predvsem od države porekla; kisle kumarice iz Avstrije, Nemčije in Madžarske so po okusu občutno bolj sladke od domačih kislih kumaric. Med dodanimi začimbami so običajno lovor, poper, koper in gorčično seme, redkeje tudi čebulice in rdeča paprika.

Bistvena sestavina kislih kumaric je kis, ki živilo konzervira, mu daje aromo in poln okus. Dva vzorca sta namesto kisa vsebovala razredčeno ocetno kislino, ki je cenejša od alkoholnega kisa in ne vsebuje značilnih fermentacijskih produktov, ki dajejo izdelku polnejši okus.

Med nepotrebnimi dodatnimi sestavinami v kislih kumaricah se pojavljajo predvsem sredstvo za utrjevanje, arome in konzervansi. »Pogosta vsebnost teh nepotrebnih dodatkov nas je presenetila, saj taki dodatki niso potrebni, če je surovina ustrezna in je tehnološki postopek kakovostno izpeljan,« je povedala dr. Tanja Pajk Žontar, prehranska strokovnjakinja pri ZPS.

Večina vzorcev je ustrezala zakonsko določenim obveznim označbam, vendar bi več vzorcev lahko vsebovalo tudi dodatne informacije, kot je razširjena hranilna tabela, navodila za shranjevanje pred in po odprtju kozarca ali informacijo o velikosti kumaric, so še ugotovili pri ZPS.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / ponedeljek, 8. maj 2017 / 19:12

O kozolcih

Kozolec predstavlja nepogrešljivi del slovenske etnološke dediščine. Še ne dolgo nazaj so jih uporabljali za sušenje in shranjevanje pridelkov, dandanes pa so namenjeni predvsem za hranjen...

Objavljeno na isti dan


Kronika / petek, 11. april 2014 / 11:53

Iskali so ga zaradi droge

Škofja Loka – Gorenjski policisti so ta teden zaradi kaznivih dejanj, povezanih z drogo, kazensko ovadili dve osebi. Brniški policisti so na letališču pri mejni kontroli obravnavali 60-letnega Alba...

Gorenjska / petek, 11. april 2014 / 11:50

Znano število prijav v srednjih šolah

Kranj – Na spletni strani ministrstva za izobraževanje, znanost in šport so včeraj objavili stanje prijav za vpis v programe nižjega in srednjega poklicnega, srednjega strokovnega oziroma tehniškeg...

Razvedrilo / petek, 11. april 2014 / 11:12

Petdeset do sto

Slavc se vozi v spačku, ki od 0 do 100 km/h potrebuje 50 sekund. Sam jih ima do sto še enkrat toliko. Let.

Zanimivosti / petek, 11. april 2014 / 11:11

Neja med zajtrkom »prebere« Gorenjski glas

Ljubka Neja Havliček je tretjega aprila upihnila štiri svečke na torti in predvidevamo lahko, da je konec tedna izkoristila za praznovanje z družino in prijatelji. Da slučajno ne boste mislili, da...

Razvedrilo / petek, 11. april 2014 / 11:05

Iz gozda do gosta

Iz divjačine se da napraviti pravo kulinarično doživetje, kar so pokazali mojstri iz Kulinarične hiše Jezeršek ob obletnici podjetja Nimrod.