Sandi Murovec

Veselje in pozitivne vibracije

Smučarji že težko čakamo na pobeljene strmine smučišč. Tako kot vsako leto pred smučarsko sezono moramo biti prepričani, ali smo nanjo pripravljeni. S Sandijem Murovcem smo se pogovarjali o nekaj osnovnih in najpomembnejših pravilih in dejanjih, ki jih smučarji moramo vedeti, preden gremo na prvo smuko.

Sandi Murovec, med prijatelji bolj poznan kot Muri, je pravi smučarski »guru« in težko boste v Sloveniji našli človeka, ki se bolje spozna na smučarijo. Je tudi avtor zelo zanimive in poučne knjige o smučanju z zanimivim naslovom: Na kanto. Knjiga govori o sistemu UPS (Učenje s podaljševanjem smuči), ki predstavlja nov, drugačen pristop pri učenju sodobne tehnike alpskega smučanja, pristop, ki se s hitrimi koraki odmika od tradicionalnega načina učenja, postavlja v ospredje nove kvalitete, nove komponente učenja z igro in nov način razmišljanja. Ker je sistem UPS v tem trenutku edinstven v svetu metodike učenja, je še posebej zanimiv.

Muri je soavtor številnih smučarskih publikacij, učnih programov in filmskih zapisov in dolgoletni član smučarske demonstratorske vrste.

Prvo pravilo, ki ga moramo upoštevati na prvem smučarskem dnevu, je:

»Prvo pravilo, ki ga morate upoštevati vedno, ne le prvi dan, je, da upoštevate pravila obnašanja na smučišču, še posebej je pomembno, da se pred prvim spustom dobro ogrejete. Hitrost smučanja morate obvezno prilagoditi svojim sposobnostim in stanju na smučišču. Izbirajte terene, ki jih s svojim znanjem lahko obvladate (po principu od lažjega k težjemu). Ne pretiravajte z intenzivnostjo, ko ste utrujeni, prenehajte s smučanjem.«

Kakšna so vaša priporočila glede opreme?

»Vsekakor preverite, ali je oprema primerno "preživela" poletje in jo temu primerno pripravite za prvo smučanje, predvsem smuči. Priporočam, da tega ne delate sami, temveč pohitite do prvega pooblaščenega servisa, kjer bodo ustrezno poskrbeli za vse potrebno.

Če se odpravljate k nakupu nove opreme, se držite vsaj naslednjih načel: najdražje ni nujno najboljše, najcenejše ni nujno najugodnejše. Prodajalcem oz. svetovalcem boste v veliki meri pomagali že s tem, da jim objektivno predstavite oceno svojega smučarskega znanja, telesno težo in najvažnejše - kaj od smuči pričakujete!

Če smučate v manjših hitrostih in uživate v ekstremnem zarezovanju zavojev po robnikih, izbirajte med smučmi, katerih stranski lok ne presega 15 m. Če ste ljubitelj nekaj večjih hitrosti, daljših zavojev in manj ekstremnega zarezovanja, izbirajte med smučmi, katerih stranski lok je 17 m in več. Dolžine smuči bodo temu primerne in niso v nikakršni odvisnosti od telesne višine smučarja. Glede druge opreme ni posebnih skrivnosti, morda bi izpostavil le velikost smučarskih čevljev. Skoraj vsi kupujejo prevelike čevlje in imajo temu primerno že po nekaj dneh smučanja probleme z njegovim oprijemom. Kupite si torej čevlje, ki so največ številko večji od številke vaših vsakdanjih obuval. Čelada je dobrodošel del sodobne opreme, ki preprečuje jakost poškodbe, vendar ne preprečuje nesreč. Vsekakor svetujem, da si jo kupite, a bi bil še bolj vesel, da bi za varnost smučanja ne skrbela oprema, temveč smučarji sami.«

Ali se še vedno splača kupovati rabljeno opremo?

»Težko je odgovoriti eksplicitno - smiselnost nakupa je odvisen od vsaj dveh dejavnikov; za kako drago oz. poceni opremo se odločamo in kako je slednja ohranjena. V nižjem cenovnem razredu se ceni rabljene in nove opreme komajda razlikujeta (še posebej ob številnih popustih, ki jih nudijo trgovci), pri višjem pa se nakup mnogokrat zelo izplača in je z njim možno prihraniti veliko denarja.«

Kaj priporočate začetnikom?

»Če me sprašujete glede opreme, naj se o ustreznosti nakupa pozanimajo pri smučarskem strokovnjaku, če pa se vprašanje nanaša na prve korake na snegu, naj ljudje pokličejo nas in v enem dnevu bodo s pomočjo sistema UPS znali smučati. Če kdo ne verjame, naj preveri na www.nakanto.si, kjer dobi tudi druge podatke.«

Nam lahko poveste kaj več o UPS-ju?

»UPS Sistem pomeni učenje s podaljševanjem smuči. Preprosto! Vse se začenja na smučeh dolžine 90 cm, nadaljuje na dolžini 125 cm, konča na smučeh, ki so v lasti smučarja, se pravi na vaših smučeh. Po mnogih letih smučanja smo si pač morali priznati, da konvencionalnim potem učenja ne uspe več ustrezno zadovoljiti aktualnih potreb, želja in pričakovanj terena. Postale so preveč dolgovezne in - kar je bolj pomembno - niso osnovane na prednostih, ki jih daje sodobna oprema. Že dalj časa se je postavljalo vprašanje, ali si še kdo razen otrok, ki so samosvoja ciljna skupina, in začetnikov, ki druge izbire nimajo, sploh želi učenja smučanja na zastarel oz. tradicionalen način? Sodobno kombiniranje tako imenovane zarezne in vrtilne tehnike zahteva nove poti učenja, hitrejše, neposrednejše, učinkovitejše sisteme, ki bodo prepričali več ljubiteljev belega športa in jim omogočili izkoriščanje tistih prednosti, ki jih nove smuči nudijo. S tem namenom so bile ustvarjene!

S kratko smučko lahko učimo začetnike, slabe, dobre, odlične in vrhunske smučarje, otroke ter tekmovalce. Vse! Brez strahu! Reakcije učencev, ki se prvič soočajo s smučko dolžine 90 cm, so vedno znova zanimive. Že uvodne minute postrežejo s presenetljivimi rezultati in navadno pravim valom navdušenja v nadaljevanju. Kratka smučka je namreč izredno enostavno obvladljiva in nas brez predhodne vadbe samodejno sili v hitri napredek učenja smučanja.«

Kaj bo letos modni hit na smučariji?

»Veselje in pozitivne vibracije, ki jih v objemu zasnežene pokrajine daje ta najlepši šport v primerjavi z življenjem v dolini, ki je ob poplavi medijev postalo čista mora. Če odgovorim bolj resno, že nekaj časa so največji hit prav smuči in mislim, da bodo to vlogo igrale še naprej. Tisto, kar je opaziti s stališča mode in oblikovanja, so nedvomno tako imenovane retro rešitve oziroma posamezni detajli, ki spominjajo na modo 70. let in vso romantiko s tega naslova.«

Sandi Murovec Muri je na koncu vsem zaželel obilo veselja na smučeh in naj nas te vsaj po intenzivnosti doživljanja odpeljejo v neke bolj čudovite čase!

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranj / petek, 20. april 2007 / 07:00

Skrb za čistejšo naravo

Ob 22. aprilu, dnevu Zemlje, poteka tudi na Gorenjskem vrsta čistilnih akcij in drugih prireditev z ekološko vsebino.

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / sreda, 9. maj 2012 / 07:00

Deset let hospica na Gorenjskem

Radovljica - Območni odbor Slovenskega društva hospic za Gorenjsko vabi na slovesno akademijo ob desetletnici delovanja, ki bo v sredo, 9. maja, ob 18. uri v Kulturnem domu Kropa...

Zanimivosti / sreda, 9. maj 2012 / 07:00

Dež ni povsem pregnal čarobnosti

Bled - Na Blejski promenadi je v nedeljo kljub dežju vladalo čarobno razpoloženje. Tokrat so namreč na Bledu prvič pripravili Čarobni dan, pri čemer je bil zaradi slabega vremena...

GG Plus / sreda, 9. maj 2012 / 07:00

Manjši "regres", manj upravičencev

Državni zbor bo v teh dneh obravnaval predlog zakona o uravnoteženju javnih financ, s katerim posega v številne zakone, ki vplivajo na višino in delež javnih financ. Posega tudi v pokojninsko zak...

Nasveti / sreda, 9. maj 2012 / 07:00

Spremljanje sojenja v Jutro in Slovencu (2)

Z zgodovino šenčurskih dogodkov so se že v preteklosti srečevali nekateri slovenski zgodovinarji, zlasti pa je te dogodke opisala tudi revija Zaveza (št. 33, leto 2010). Zelo jasno sli...

Šport / sreda, 9. maj 2012 / 07:00

Boris Margeta na Final fouru in OI v Londonu

Kranj - Mednarodni vaterpolski sodnik, Kranjčan Boris Margeta bo tudi letos sodil na najpomembnejšemu klubskemu evropskemu tekmovanju: v končnici klubskega evropskega tekm...