Kumina je v pomoč pri težavah z žolčem.

Kumina izžene pline

Topel, nesladkan kuminov čaj je v ljudskem zdravilstvu eno najzanesljivejših zdravil proti draženju na bruhanje, prebavnim krčem in napenjanju z močnimi vetrovi. Ravno toliko vznemiri črevesne mišice, da se izženejo plini, ki nastanejo ob razkroju hrane.

Kumino (Carum carvi) dandanes bolj kot v zdravilne, uporabljamo v začimbne namene. A to ne pomeni, da si ne bi smeli sem ter tja iz nje pripraviti tudi kakšne skodelice čaja. Kimelj, kumin, kumna, kimca ali čumna, kot tudi rečemo tej dvoletni kobulnici, ima značilen močan, sladek, nekoliko oster ter za spoznanje grenak okus. Pri slednjem ni dileme – ali ga naravnost obožujete ali pa ga živi ne prenesete. Če sodite med zadnje, ne bodite žalostni. Kumino lahko precej uspešno nadomestite s plodovi janeža ali komarčka, saj sta ji po učinku zelo podobna.

Proti napenjanju in spahovanju

Zeliščarske knjige kumino pogosto opisujejo kot zelišče, ki lahno draži, odpira, greje, krepi želodec, žene na vodo in spodbuja prebavo. Zaradi eteričnega olja, ki ga vsebuje, pospešuje izločanje želodčnih sokov in spodbuja tek. Ravno toliko razširi črevesne mišice, da se izženejo plini, ki nastanejo ob razkroju hrane, zato velja za dobro sredstvo proti napihnjenosti. Nasploh ima to moč, da lahko prepreči nastanek plinov in zavre razmnoževanje bakterij. Kumina se obnese tudi pri pekoči zgagi, bolečinah in krčih v želodcu ter draženju na bruhanje. Z njo uspešno odganjamo vetrove, omilimo napenjanje in spahovanje, lajšamo prebavne krče in pospešujemo izločanje žolča. Učinkuje še pri prehladu, glavobolu in zobobolu. Z njo si lahko razkužimo dihala in spodbudimo periferni krvni obtok. V češkem ljudskem zdravilstvu svetujejo pogosto uživanje kumine za preprečitev kapi.

Za dobro laktacijo

Ker kuminov čaj zmanjšuje krčevite bolečine in naredi popadke manj boleče, ga v ljudskem zdravilstvu uporabljajo porodnice. Nič manj ni pomemben niti za doječe matere, ki jim poveča količino mleka med laktacijo. O tem je bil trdno prepričan tudi Simon Ašič, ki je zapisal, da je kumina neogibno potrebna po porodu, ker pospešuje mlečnost. Kumina je nasploh dobra zaveznica žensk. Med drugim pospešuje tudi menstruacijo in lajša krče maternice.

Pomoč za dojenčke s kolikami

Vsaj toliko kot ženske se lahko na kumino zanesejo tudi dojenčki in otroci. Kadar tožijo, da jih boli trebuh in jih zvijajo krči in kolike, jim nikar ne odrecimo kuminovega čaja. Slabotnim in šibkim majhnim otrokom pa večkrat na teden pripravimo kuminove kopeli, po kateri se bodo hitro okrepili.

Rešilna bilka za alkoholike

V ruskem ljudskem zdravilstvu je kumina zelo cenjena kot zdravilo zoper alkoholizem. Glede na to, da imamo Slovenci podobno kot Rusi precej težav z alkoholom, jo lahko s pridom uporabimo tudi mi. Odrešilna receptura je sledeča: petdeset gramov kumine poparimo z vrelo vodo in damo nesladkano piti alkoholiku – prvi dan naj spije štiri do pet skodelic po požirkih, drugi dan štiri skodelice, tretji dan tri skodelice, četrti dan dve skodelici, nato pa približno tri tedne vsak dan po eno skodelico – pač glede na stopnjo vdanosti pijači. Vedeti pa morate, da se v začetku pojavi bruhanje, zatem pa večinoma driska in povečano izločanje seča in potenje. Po tej kuri naj bi se pijača alkoholiku dokončno uprla.

Pripravimo poparek

Čaj iz kumine se pripravi v obliki poparka: žličko sveže zdrobljenih plodov poparimo s skodelico vrele vode, pokrijemo, pustimo stati deset do petnajst minut in precedimo. Po požirkih pijemo po dve do štiri skodelice sveže pripravljenega čaja na dan med obroki. Če pripravljamo čaj otrokom, uporabimo pol žličke plodov. Kuminov čaj lahko pripravimo tudi z mlekom, saj se eterično olje dobro topi v maščobi mleka in je izraba učinkovin boljša. Zoper prebavne motnje kumino uspešno mešamo z janežem, poprovo meto, baldrijanom, kamilico, sladkim korenom ipd.

Vrečka plodov zoper bolečine

Da bi umirili zvijanje in pregnali napenjanje, ljudsko zdravilstvo svetuje, da s plodovi kumine napolnimo vrečko, jo segrejemo na plošči štedilnika in položimo na trebuh.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / četrtek, 2. maj 2013 / 07:00

Dan odprtih vrat štirih tačk

V soboto se je v okviru dneva odprtih vrat veterinarske ambulante 4tačke odvijal tudi pester spremljevalni program. Na agilityju je nastopilo 24 psov in njihovih lastnikov.

Objavljeno na isti dan


Medvode / četrtek, 15. oktober 2020 / 14:34

Obnova visečega mostu

Viseči pokriti most, ki od leta 1934 povezuje naselji Vikrče in Medno, naj bi bil obnovljen najkasneje ob izgradnji kolesarske povezave med Medvodami in Ljubljano.

Zanimivosti / četrtek, 15. oktober 2020 / 14:33

O trdem življenju brez pravljic

V Suhem Dolu so prvo nedeljo v oktobru predstavili novo knjigo iz zbirke Glasovi avtorjev Toneta Koširja in Milene Igličar z naslovom Pošten bodi in delaj: folklorne in spominske pripovedi iz župnij Š...

Tržič / četrtek, 15. oktober 2020 / 14:29

Odkrili spominsko ploščo Ivanu Boberskemu

Tržič – Ivan Mikolajevič Bobersky (1873–1947) je bil ukrajinski pedagog, profesor, organizator, ustanovitelj, teoretik in praktik ukrajinske nacionalne športne vzgoje, politik ... Rojen je bil v bl...

Kamnik / četrtek, 15. oktober 2020 / 14:27

Za Plečnika prostor v samostanu

V Mekinjskem samostanu so odprli stalno razstavo o arhitektu Jožetu Plečniku, ki jo je avtor dr. Damjan Prelovšek že razstavil v Narodni galeriji, a v njihovih depojih za panoje ni bilo več prostora.

Gorenjska / četrtek, 15. oktober 2020 / 14:22

Od jutri strožji ukrepi

Premier Janez Janša je v sredo po seji vlade povedal, da bodo nekateri dodatni omejitveni ukrepi veljali za celotno državo, nekateri pa selektivno za posamezno regijo. Večinoma bodo ukrepi začeli velj...