Takole zgleda višinski šotor, v katerem je spal Metod Močnik.

Za jeklene celo v višinski šotor

Triatlon jeklenih v Bohinju je izziv posebne vrste. Tekmovalci se poleg treninga v želji za čim boljši rezultat posvečajo tudi drugim dejavnikom. Eden izmed njih je zagotovo oprema: predvsem čoln in kolo. Dodajamo še Močnikovo izkušnjo z višinskim šotorom.

Zadnjo soboto v avgustu je vsako leto v Bohinju triatlon jeklenih. Gre za preizkušnjo posebne vrste, ki se začne z veslanjem po Bohinjskem jezeru, nadaljuje z gorskim kolesarjenjem do pod planine Konjščice in zaključi z gorskim tekom do Vodnikove koče. Ni potrebno posebej poudarjati, da moraš biti za takšno preizkušnjo dobro fizično, pa tudi psihično pripravljen. Za nastopajoče je tekma pravi izziv, na katerega se pripravljajo celo leto, pravzaprav je to plod večletnega treninga. Tisti najboljši trenirajo praktično vsak dan po nekaj ur. Večino treninga je na kolesu in teku, kar nekaj pa je potrebno tudi veslati, da iz čolna prideš z ne prevelikim zaostankom in ne preveč utrujen.

Veliko govora je med jeklenimi tudi glede opreme, ki je prav tako zelo pomembna, bolj kot si marsikdo misli. Napredek je velik, predvsem glede kajakov. Če jih je pred leti večina sedela v spustih, so sedaj trend čolni za mirne vode. Najboljši jih menjajo skorajda vsako leto, gre pa za nič kaj poceni športne rekvizite, brez katerih pa na triatlonu ne gre. Časi veslanja so se najbolj izboljšali. Prav na račun prve discipline je letos rekord jeklenih izboljšal biatlonec Janez Marič. Nov rekord je 2 uri 21 minut in 30 sekund. Veslal je 38 minut in 20 sekund. Za primerjavo: ob svojem zadnjem nastopu leta 2006 je imel Marič čas čolna 42 minut in 4 sekunde, leta 2002 pa celo 44 minut in sekundo. Napredek je očiten, seveda tudi na račun več veslaškega treninga, pa tudi hitrosti čolna.

Glede na to, da je oprema draga, si jo številni tudi izposodijo. Tudi Marič je ubral to prakso, tudi pri kolesu. Tekmovalci želijo imeti čim lažjega. Marič si ga je izposodil pri trenerju biatlonske reprezentance Urošu Velepcu. Slednji je še vedno zelo športno aktiven in pred kratkim je nastopil na Lovemanu, iron polovički na Bledu. Kolo je bilo lažje od osmih kilogramov. Med tistimi, ki sta tekmovala z izposojenim kolesom in smo ju ujeli v foto objektiv, sta bila tudi Glasovec Grega Flajnik in član Kondorja Uroš Bertoncelj. Oba sta stara znanca jeklenih.

Dva tedna doma v višinskem šotoru

Med tistimi z največ nastopi na jeklenih je Metod Močnik. Letos je bil osemnajstič zapored. Z eno samo izjemo je bil absolutno vedno v deseterici, dvakrat celo drugi in dvakrat tretji. Najboljši čas ima 2 uri in 35 minut. Letos so bile njegove priprave prav posebne. Prav na hitro se je odločil, da bo preizkusil, kako bo nanj vplivalo bivanje na višini. Ker hodi v službo, je odmislil možnost bivanja pri Valjavcu, mu je pa slednji izposodil višinski šotor. V njem je doma prespal štirinajstkrat, zadnjič tri noči pred tekmo. »Spal sem na višini od 2400 do 3 tisoč metrov. Udobje seveda ni enako, kot je spati v navadni postelji. Poleg tega si utrujen, pozoren moraš biti, da ne treniraš preveč, s preveliko intenzivnostjo. Premalo sem počival, saj hodim še v službo in imam družino. Je pa bila zanimiva izkušnja, čeprav rezultata ni bilo pravega. Efekt je bil najbolj negativen ravno na dan tekme. Bil sem popolnoma iz forme. Do zadnjih dni je bilo vse optimalno, potem pa je šlo v treh dneh navzdol. Verjetno sem kje naredil kaj narobe,« je zanimivo izkušnjo pojasnil Metod Močnik. Pravi pa, da bo to izkušnjo še ponovil in da je primerna tudi za športnike amaterje: »Vsak zase mora naštudirati. Že zjutraj na dan tekme sem vedel, da ne bo šlo. Srčni utrip je bil nenormalno visok, 65, drugače ga imam v mirovanju v povprečju 42. Če bi bili jekleni dva dni kasneje, bi bilo verjetno drugače.« Zanimivo je, da je Močnik tudi eden redkih, ki kolesarski del opravi s cestnim kolesom.

Vse za triatlon jeklenih. To je geslo, ki gotovo drži za veliko tekmovalcev. Je res poseben izziv. Nekateri se borijo za čim višjo uvrstitev, za druge je velik uspeh, da pridejo do cilja. Zmagovalci pa so vsi, ki končajo to vzdržljivostno preizkušnjo.

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Prosti čas / petek, 1. junij 2012 / 07:00

Kalejdoskop - festival odrske umetnosti

Festival Kalejdoskop je bienalni festival odrske umetnosti. Poteka od leta 2008 dalje, ko je svoje mesto zasedel kot prvi tovrstni mednarodni festival v Kranju. Letos je posvečen lokalnim ustvarj...

Objavljeno na isti dan


Rekreacija / četrtek, 8. marec 2018 / 19:10

Po dvajsetih letih spet skakali

Prava zima je letos marsikoga razveselila. Tudi seniške mlade, ki so prvič po dvajsetih letih na Sorškovem selu med Zgornjo Senico in Gorenjo vasjo - Retečami spet skakali s smučmi.

Šport / četrtek, 8. marec 2018 / 19:08

Slivnik že v Pjongčangu

Jutri, v petek se bodo v Pjongčangu začele paraolimpijske igre, na katerih bo Slovenijo zastopal en športnik, in sicer sedemnajstletni Jernej Slivnik s Hrušice, ki bo tekmoval v paraalpskem smučanju.

Kranj / četrtek, 8. marec 2018 / 19:05

Četrtki v starem Kranju

Od konca januarja se središče starega Kranja vsak torek, ko je za to primerno vreme, spremeni v veliko igrišče, od tega tedna pa v središče mesta z zanimivo ponudbo vabijo tudi ob četrtkih.

Zanimivosti / četrtek, 8. marec 2018 / 16:51

Ocenjevali domače mesnine

»Zadovoljna sem bila z uporabljenimi recepturami in izbranimi surovinami,« je dejala ocenjevalka mesnin Irena Kos.

Kultura / četrtek, 8. marec 2018 / 16:50

Neskončne grafične mreže

Kranj – V Cafe galeriji Pungert v starem mestnem delu Kranja je do 20. marca na ogled likovna razstava Miha Perčiča. Magister likovnih umetnosti Miha Perčič, tudi s tokratno razstavo, imenovano Mre...