Roman Kejžar, najboljši slovenski maratonec in trener: "Če je deževno in turobno, sem malce bolj zaspan in ni tiste živahnosti kot v lepem sončnem vremenu. Je pa res, da sem v času aktivne športne kariere najraje tekel prav v dežju. Na začetku sicer ni bilo najbolj prijetno, ko sem se ogrel, je pa dež poskrbel za svežino in temperaturo organizma, ki mi je ugajala." (Foto: Tina Dokl)

Noč bo spet daljša

Iz opazovanj vremena so nastali vremenski pregovori, ko meritev še ni bilo, niti silovitih podnebnih sprememb. Nekateri naravni pojavi pa so vendarle zanesljivi in imajo strokovno razlago, na primer kapa na Storžiču.

V četrtek, 23. septembra, bomo z jesenskim enakonočjem stopili v koledarsko jesen. Dan se bo krajšal, noč bo vse daljša. »Za nas, meteorologe, je že cel september jesenski mesec. Kot kaže, pa bo prvi dan koledarske jeseni letos suh, večinoma sončen. Dnevne temperature bodo segle malo nad 20 stopinj Celzija,« je povedal meteorolog Branko Gregorčič, koordinator za stike z javnostmi pri Agenciji RS za okolje. To je spodbuden podatek, še posebej po črnem koncu tedna, ko je v povprečju na Gorenjskem padlo kar od 130 (Rateče) pa do 350 (Vogel) litrov dežja na kvadratni meter. Močno deževje je zajelo večji del Slovenije, manj kot 100 litrov dežja na kvadratni meter je padlo le v Prekmurju.

Vremenski pregovori

Vremenskih pregovorov je veliko. Za 21. septembra, sta najmanj dva: Na sv. Matevža vreme ugodno, tako bo ostalo štiri tedne prihodno. Če sv. Matevž je vedren, prijetna bo jesen. »Pregovorov je res ogromno, a se vreme po njih ne ravna. Pri meteorologiji so to lokalni znaki, s pomočjo katerih si za kak dan naprej ustvarimo sliko, kakšno vreme se obeta. Agencija RS za okolje je tudi članica evropskega spletnega portala Meteoalarm, ki po razmeroma enotnih merilih opozarja na vremenske nevarnosti za tekoči in naslednji dan za območja Evrope. V njem sodelujejo vremenske službe večine evropskih držav,« je povedal Gregorčič.

Kapa na Storžiču

Iz opazovanj vremena so nastali vremenski pregovori, ko meritev še ni bilo, niti silovitih podnebnih sprememb. Nekateri naravni pojavi pa so vendarle zanesljivi in imajo strokovno razlago; če se pojavijo oblačne kape na gorah (Storžič, Nanos …), vemo, da bo kmalu začelo deževati. »Ko doteka vlažen zrak, se mora ta dvigovati ob pobočjih gora; vlaga v zraku se povečuje, temperatura znižuje in pride do kondenzacije vodne pare. To se manifestira kot oblačne kape na hribih, pomeni pa nič drugega, kot da k nam doteka vlažen zrak in ponavadi v roku 24 oziroma 48 ur začne deževati,« je razložil Gregorčič.

Kranj še brez meritev

Branka Gregorčiča smo povprašali, zakaj Kranj kot največje mesto na Gorenjskem še vedno ni vključen v meteorološke meritve. Pojasnil je: »Glavno meteorološko postajo za Gorenjsko imamo na letališču Jožeta Pučnika na Brniku, druga je na letališču v Lescah. Kranj je ravno vmes, vendar zaradi omejenih sredstev naše dejavnosti ne moremo širiti. Meteorološke meritve na letališčih so za varnost prometa tako pomembne, da se na ta račun potem odrečemo postaji v mestu, kjer vreme za meščansko življenje ni tako ključno.«

Hitreje kritika kot pohvala

»Ja, res je. Vremenoslovci hitreje doživimo kritiko kot pa pohvalo. So pa izjeme (smeh …), kot so naši redni uporabniki, poleti na primer kmetje, ki želijo imeti predvsem zaradi sušenja sena dolgoročne napovedi. Veliko je klicev planincev, ki se odpravljajo ne samo v slovenske gore, ampak tudi v francoske, švicarske Alpe in jih zanima, ali ima smisel iti na pot. Pred dvema letoma smo odprli spletni portal meteo.arso.gov.si, kjer imamo veliko koristnih informacij, tudi satelitsko in radarsko sliko, pregledno zbranih že na prvi strani,« je še povedal Branko Gregorčič in dodal, da je čas meritve na radarskih slikah podan v univerzalnem koordiniranem času UTC: »Včasih nas ljudje kličejo, zakaj imamo v poletnem času na portalu objavljene slike, stare dve uri. V resnici so povsem aktualne, ker je treba k UTC času prišteti dve uri (lokalni čas). Slika je torej stara vsega deset minut, ne pa dve uri.«

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Splošno / sobota, 17. maj 2008 / 07:00

Aspirin in rak na debelem črevesu in danki

Aspirin je nepogrešljiv v vsaki domači lekarni. Že dobrih sto let je znan analgetik, je pa tudi prvo zdravilo, ki je prišlo v zgodovino kot protibolečinska tableta v vesolju, saj so jo vključili...

Objavljeno na isti dan


Nasveti / četrtek, 8. maj 2014 / 11:38

Ena, dva, tri … bezeg že cveti

Ko črni bezeg cveti, srce se veseli! Obdobje velikih bezgovih socvetij, ki so kot nežna rumenkasto bela čipka, je za ljubitelje bezga in šabese eno najlepših v celem letu. Poparek iz bezgovih cvetov p...

Razvedrilo / četrtek, 8. maj 2014 / 11:36

Dela počepe in bere brez očal

Takšno početje za marsikoga ne bi bilo nič posebnega, a Kranjčan Stane Podlogar je prejšnji mesec praznoval stoti rojstni dan, ob čestitkah pa je povedal tudi marsikaj zanimivega o svoji mladosti in ž...

Naklo / četrtek, 8. maj 2014 / 11:34

Igrajmo se garklc

Dan odprtih vrat Biotehniškega centra Naklo je bil raznolik z dogodki in tradicionalno dobro obiskan.

Radovljica / četrtek, 8. maj 2014 / 11:13

V Kropi pospešeno gradijo komunalno opremo

Do konca letošnjega leta bo v Kropi zgrajeno kanalizacijsko omrežje in nova čistilna naprava, začenja se tudi gradnja in obnova vodovodnega omrežja v kraju. Naslednja bo na vrsti Kamna Gorica.

Bohinj / četrtek, 8. maj 2014 / 11:10

V proračunu tudi rondo

Na seji občinskega sveta v Bohinju so sprejeli prvi rebalans proračuna, ki je bil potreben zaradi sprememb pri prihodkih zaradi padca zakona o davku na nepremičnine.