Rumene smreke ob poti na Ratitovec (Foto: Egon Obid - ZGS)

Rumenenje smrek v visokogorju

Slečeva rja povzroča rumenenje smrekovih iglic v gozdovih na zgornji gozdni meji v Julijskih in Kamniško Savinjskih Alpah ter v Karavankah.

Slečeva rja najprej povzroča rumenenje in nato prezgodnje odpadanje smrekovih iglic, pri zelo močnih okužbah pa tudi zmanjšan prirastek lesa.

Kranj – Gozdarji Zavoda za gozdove Slovenije in Oddelka za varstvo gozdov na Gozdarskem inštitutu Slovenije že od leta 2008 ugotavljajo povečan obseg poškodb smreke v goratem svetu. Močno rumenenje mladih smrek so najprej opazili na severnem pobočju Kriške gore, posamezne predele z večjim obsegom poškodb pa tudi v Julijskih Alpah, še zlasti na osojnih legah, na dnu vrtač in na drugih območjih, kjer je več vlage. Če so bile poškodbe v preteklih letih omejene na mlade smreke in na smreke na vlažnih rastiščih, pa jih letos ugotavljajo na zelo obsežnem območju. Ponekod so okužene cele krošnje smrek in vse letošnje iglice, ki so septembra tudi začele rjaveti in odpadati. Če bodo do zime vse odpadle, bo na smrekovih vejicah v naslednjih letih opazen presledek med letniki zelenih iglic.

Rumenenje iglic je posledica glivične bolezni, imenovane slečeva rja. Povzroča jo dvodomna gliva, ki za svoj razvoj potrebuje dva gostitelja – smreko in sleč. Pozimi in spomladi povzroča pege na listih dlakavega sleča, kjer oblikuje trose, ki okužijo samo mlade (nove) smrekove iglice. Poleti okužene iglice porumenijo, na njih gliva oblikuje trosišča s trosi, ki jeseni spet okužijo liste sleča.

Slečeva rja je stalno prisotna v gorskih območjih, kjer skupaj rasteta smreka in sleč. Rastišča smreke s slečem v podrasti se razprostirajo predvsem v Karavankah in Alpah od tisoč metrov nadmorske višine do zgornje gozdne meje. Razvoj bolezni pospešujejo vlažne lege in deževna poletja. Letos sta za obsežno in močno okužbo verjetno kriva snežna odeja, ki se je v visokogorju obdržala dolgo v pomlad, ter deževno poletje. Bolezen bi lahko preprečevali z uničevanjem dlakavega sleča, vendar to ni možno, ker je zaščiten; ukrep pa tudi ne bi bil ekonomsko in ekološko upravičen, saj bolezen povzroča dokaj majhno škodo.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / torek, 17. maj 2016 / 10:46

Naj otrok pove, kaj si misli

»Bi rad povedal svoje mnenje, pa te odrasli ne poslušajo?« Do hudih stisk lahko pride, ko otrok ali mladostnik svojega mnenja ne more izraziti – npr. pri katerem od staršev bi rad živel po njuni razve...

Objavljeno na isti dan


Šenčur / ponedeljek, 2. maj 2016 / 14:00

Prva polnilnica v občini

Šenčur – Tudi občina Šenčur se pridružuje prizadevanjem za trajnostno mobilnost. Ob občinskem prazniku so namreč pri športni dvorani odprli prvo polnilnico za električna vozila. Hkrati so namestili...

Kranj / ponedeljek, 2. maj 2016 / 13:46

V načrtu rekonstrukcija kotlovnice

Podpisana je pogodba o upravljanju kotlovnice Vodovodni stolp v Šorlijevem naselju, ki omogoča aktiviranje postopkov rekonstrukcije kotlovnice in toplovodnega omrežja.

Šenčur / ponedeljek, 2. maj 2016 / 13:44

V PGD Hotemaže ne počivajo

Gasilci PGD Hotemaže so že prvo četrtino letošnjega leta začeli s polno paro.

Gospodarstvo / ponedeljek, 2. maj 2016 / 13:41

Upnike bodo poplačali v celoti

Za poplačilo upnikov Šport hotela Pokljuka je iz posebne razdelilne mase na voljo sedemsto tisoč evrov. Osmim upnikom bodo tako terjatve poplačali stoodstotno.

Kultura / ponedeljek, 2. maj 2016 / 13:40

Razstava Konji v galopu

Šmartno – V petek, 22. aprila, so v galeriji zimskega vrta Doma starejših Taber v Šmartnem pri Cerkljah slovesno odprli prvo samostojno likovno razstavo v domu – razstavo Konji v galopu slikarke Dr...