Poročilo manjšine v Down Townu
Dokumentarni film Poročilo: Žbe, sad enoletnega dela kranjskega ustvarjalca Tonija Cahunka, zbere na enem mestu vse informacije o problematiki konoplje - sedaj je na vrsti državna Komisija za droge, da končno naredi kaj konkretnega.
Pred kratkim nam je odličen romunski film Policijski, pridevnik pokazal birokratsko okostenelost policijske stroke, ki se problematike uporabe mehkih drog (kajenja trave) rigidno loteva pod arhaično črko Zakona, ki absurdno pošilja najstniško mladino v zapor.
Vsebinsko soroden slovenski filmski izdelek smo si ogledali v četrtek na dvorišču Rock bara Down Town v Kranju. Gre za izvrsten dokumentarec domače produkcije z naslovom Poročilo: Žbe. Kot pove že naslov, gre v filmu za prikaz problematike legalizacije oz. dekriminalizacije konoplje pri nas pa tudi drugod po svetu. Dokumentarec je avtorsko delo Tonija Cahunka (28) iz Kranja, ki je projektu posvetil leto dni časa, zanj živel in dihal, kar pa se tudi pozna pri kvaliteti filma – delo je dovršeno tako v vsebinskem kot v formalnem smislu. Slogovno je film podoben nagrajevanim dokumentarnim filmom ameriškega režiserja Michaela Moorea: krajšim izjavam relevantnih znanih osebnosti iz različnih družbenih segmentov, ki vsak s svoje perspektive osvetljujejo tematiko pridobivanja, distribucije in uživanja konoplje, so dodane številne statistične tabele, ki natančno prikažejo absurdnost kriminalizacije konzumentov. Vse to je nadgrajeno z glasbenimi vložki ter z inserti mnogih filmov s tovrstno tematiko, ki pa imajo tu predvsem parodično-komično vlogo. Avtor tudi kratko in jedrnato ovrže vse predsodke o vplivih uživanja konoplje na zdravje in psihološki profil uživalca, obenem pa dokaže, da se državne službe obnašajo popolnoma neodgovorno, saj dopuščajo ekonomijo 'črnega trga', namesto da bi celotno zadevo sistematično uredile z legalizacijo. Film zato priporočamo kot obvezno gradivo Komisiji za droge kot izhodišče in pomoč pri oblikovanju novega, realnejšega programa dekriminalizacije – tudi v praksi, ne zgolj z obrabljenimi floskulami o sicer že davno izgubljeni vojni proti drogam.
Pri filmu, ki je bil sicer sprva mišljen kot krajši projekt prireditve Marihuana marš, je sodelovala tehnična ekipa grafikov (Miha Možina, Timotej Istenič in Tina Strgar), za odlično zvočno obdelavo pa je poskrbel Grega Švabič.
Gre torej za svež, moderen, natančno narejen dokumentarni film z aktualno tematiko, ki se ga ne bi smela braniti nobena televizijska postaja. Kmalu ga bo mogoče videti tudi na spletu, trenutno pa ga lahko ujamete na slovenski turneji, med drugim tudi v škofjeloški Rdeči ostrigi (sreda, 20. oktobra, ob 20. uri).
Ocena: 5 / 5