Takole dolg tovornjak je prevažal eno samo raketo. Preštejte samo gume, na vsaki strani vozila po dvanajst parov gum, vsega skupaj 48. (Foto: Zala Julija Kavčič)

Rakete v smeri zahod

Po nekdanjem raketnem izstrelišču, zdaj muzeju, vodijo bivši oficirji, nekoč zaposleni v tej bazi. Jasno po rusko oziroma ukrajinsko.

Nekoliko proč od mesta Pervomaisk, katerega ime je očitno ostalo še iz sovjetskih časov, se nahaja tako imenovani Muzej strateških raketnih enot. Gre za nekoč strogo varovano oporišče, žičnate ograje okrog celotnega kompleksa so bile nekoč menda »napolnjene« s kar precej volti, saj je bilo to eno izmed dvanajstih raketnih izstrelišč v Ukrajini, po celi nekdanji Sovjetski zvezi pa jih je bilo vsaj še petkrat toliko. V času hladne vojne je to oporišče imelo na voljo deset raketnih izstrelkov, ki so bili »na voljo« ob vsakem času v vsakem trenutku.

Plačali smo 15 grivnov po osebi in se priključili skupini turistov z vodičem. Možakar pri šestdesetih z vojaško čepico na glavi je seveda govoril samo rusko oziroma ukrajinsko, kar za nas, ki ne znamo ne enega ne drugega jezika, ni predstavljalo nobene razlike. Vljudno me je vprašal, če bomo razumeli, pa sem mu dejal, da njet problem, bomo pa bolj gledali. Tako smo capljali za petnajstimi domačini in opazovali rakete, kamione za prevoz le-teh, izstrelišča … Vodiči po muzeju so namreč bivši oficirji, ki so službovali prav v tej bazi.

Vse naokrog smo opazovali nizke podzemne objekte in kupole, ki pod seboj skrivajo več kot 30 metrov globoke luknje, izstrelišča za rakete. Po platoju so raztreseni gromozanski tovornjaki za prevoz raket, opremljeni s posebnimi dvigali za namestitev le-teh v izstrelišča … Za primer: raketa SS 24, tako imenovana »skalpel«, dolga 24 metrov, je tehtala 105 ton, po izstrelitvi pa je bila teža izstrelka »le« še 4,5 tone. Njen doseg: medcelinska raketa. Predstavljajte si gromozansko izstrelišče, iz katerega naj bi v svet poslali takšno raketo. (Prihodnjič: Soba z rdečim gumbom)

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / petek, 29. april 2022 / 18:35

V dolini pomlad, a v gorah še sneg

Tako opozarjajo na Planinski zvezi Slovenije, kjer vabijo v nižje ležeče planinske koče, ki so svoja vrata povečini že odprle. Razmere v visokogorju pa bodo zimske še nekaj časa, saj je te dni zapadlo...

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / ponedeljek, 13. junij 2016 / 23:10

Pomagajo poceniti potovanja

»Doslej je letalo predstavljalo edino možnost potovanja med oddaljenima mestoma, a je možno potovati dosti bolj pametno, ceneje in tudi hitreje – s kombinacijo različnih prevoznih sredstev,« pravi Žel...

GG Plus / ponedeljek, 13. junij 2016 / 23:09

Druži se samo z najboljšimi ljudmi

Miran Ipavec, slovenska »avtoštoparska legenda«, je svoj avtoštoparski muzej, s katerim je že gostoval v domačem Kanalu ob Soči in v Ljubljani, letos na ogled postavil na Bledu. V njem lahko obiskoval...

Šport / ponedeljek, 13. junij 2016 / 23:08

Jeseniški navijači protestirajo

Navijaška skupina Red Steelers Ultras Jesenice je s protestnimi akcijami opozorila na premajhno podporo sponzorjev in Hokejske zveze Slovenije ter negotovost glede prihodnosti jeseniškega hokeja.

Slovenija / ponedeljek, 13. junij 2016 / 23:00

Gozd in les bosta »vladala«

Med prvim in četrtim septembrom bo po dveh letih znova mednarodni lesni sejem in sejem lesne gradnje. Na sejmu bodo sodelovali tudi Slovenci.

Železniki / ponedeljek, 13. junij 2016 / 21:59

Pripravljajo se na pobratenje

V Železnikih se pripravljajo na pobratenje s hrvaškim mestom Lepoglava. Pred kratkim sta tam gostovala mešani pevski zbor župnije Železniki in kitarski orkester Glasbene šole Škofja Loka.