Mlečne kvote naj ostanejo
Rok Roblek: "Mladi kmetje se zavzemamo za ohranitev mlečnih kvot, a če jih bo Evropska unija že ukinila, naj to naredi postopoma."
Kranj - V pripravo Skupne kmetijske politike (SKP) Evropske unije po letu 2013 so se aktivno vključili tudi mladi slovenski kmetje, organizirani v Zvezo slovenske podeželske mladine. Član glavnega odbora zveze, študent agronomije Rok Roblek z Mešanove kmetije v Bašlju je član delovne skupine za pripravo SKP v okviru evropskega združenja mladih kmetov – CEJA, stališča mladih kmetov pa bo zastopal tudi v delovni skupini ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. Delovna skupina pri CEJA se je na to temo sestala že dvakrat, nazadnje ob koncu junija v Bruslju, kjer je 45 delegatov evropskih držav predstavilo stališča svojih držav do skupne kmetijske politike po letu 2013. Kot je po sestanku povedal Rok Roblek, v Zvezi slovenske podeželske mladine doslej teh stališč formalno še niso oblikovali, to bodo storili še pred začetkom delovanja v skupini kmetijskega ministrstva in do naslednjega sestanka v okviru CEJA, nekatera njihova stališča pa so vendarle znana. »Zavzemamo se za obstoj majhnih kmetij, za ohranitev dodatnih plačil za hribovska in druga območja z omejenimi možnostmi za kmetovanje, za ohranitev mlečnih kvot, za zmanjšanje administracije v kmetijstvu, še zlasti pri javnih razpisih, za povišanje plačil pri razpisih za zgodnje upokojevanje kmetov in za mlade prevzemnike, za skupno kmetijsko politiko z dvema stebroma …,« je dejal Rok in poudaril, da se zavzemajo tudi za boljšo zaščito kmetijskih zemljišč.
Med obiskom v Bruslju so mlade sprejeli tudi v evropskem parlamentu, Rok Roblek in Rok Sedminek, sicer predsednik slovenske zveze in podpredsednik CEJA, pa sta se srečala tudi z evropskim poslancem Milanom Zverom, ki je v parlamentu nadomestni član odbora za kmetijstvo.