Polovica ima prenizke pokojnine
Mateja Kožuh Novak, predsednica slovenskih upokojencev, ob rob včerajšnji razpravi o zamrznitvi pokojnin: "Polovica upokojencev ima že zdaj tako nizke pokojnine, da bi jim jih morali dvigniti."
Kranj – Vlada je v petek na delovnem posvetu o proračunu za prihodnji dve leti zavzela stališče tudi do predloga o zamrznitvi pokojnin. V sindikatih in v nekaterih političnih strankah se s tem ne strinjajo, prav tako ne v Zvezi društev upokojencev Slovenije. »Polovica upokojencev ima tako nizke pokojnine, da bi jim jih morali dvigniti. Na to opozarjamo politike že precej časa, a kaže, da jih revščina starejših ne gane. Žal tu ne gre samo za revščino starejših, ampak za revščino celih družin, saj imajo revni upokojenci zelo verjetno slabo plačane ali brezposelne otroke,« pravi predsednica zveze Mateja Kožuh Novak in dodaja: »Po podatkih iz letošnjega junija ima manj kot petsto evrov pokojnine 202.501 upokojenec, od tega 93.297 starostne, drugi pa invalidske, družinske in vdovske pokojnine. K tej številki je treba prišteti še vsaj polovico od 52.138 upokojencev, ki so delali drugje in dobijo pri nas dodatek k pokojnini – to so Slovenci iz drugih krajev Jugoslavije, obmejni delavci, ki so službovali na Hrvaškem, in tisti, ki so del delovne dobe delali doma. Varstveni dodatek prejema 46.245 upokojencev, ki imajo pokojnine nižje od 444 evrov in nimajo premoženja; po novi zakonodaji pa jih bo še za tretjino manj.«
»Morebitna zamrznitev pokojnin bo upokojence prizadela toliko, kolikor se bodo povečali življenjski stroški. Ljudem zmanjkuje za plačilo položnic. Po podatkih iz projekta Starejši za starejše v obdobju 2004–2008 več kot 15 odstotkov starejših od 69 let ni moglo z lastnim dohodkom pokriti osnovnih življenjskih potreb, kar 16 odstotkov pa jih je izjavilo, da jim pogosto zmanjka denarja. Podatkov za leto 2009 še nismo analizirali,« pravi Mateja Kožuh Novak in dodaja: »Delavci pripravljajo za jesen velike demonstracije. Če bodo člani upravnega odbora zveze prisluhnili članom, ki nas vsak dan kličejo, se bomo protestom pridružili. Vladi predlagamo, da se mora s predstavniki tako velike skupine, kot smo upokojenci, pogovarjati direktno, ne prek časopisov. Če je država v taki stiski, da mora jemati najrevnejšim, mora predstaviti celovit varčevalni načrt, kjer bo prikazala varčevalne ukrepe od zgoraj navzdol: koliko bodo prispevali lastniki kapitala, koliko poslanci državnega zbora, sodniki in zdravniki, koliko javni delavci in nato šele, koliko delavci v zasebnem sektorju in upokojenci. Ljudje so izjemno skromni, znajo stisniti pasove, a morajo vedeti, da država ne varčuje le pri njih.«