Tiha, a nevarna bolezen

Za globoko vensko trombozo v Sloveniji zboli približno tri tisoč ljudi na leto. Simptomi se pokažejo, ko je bolezen že razvita. Bolnik v nogi čuti bolečino, noga oteče in postane vroča.

Pri globoki venski trombozi (GVT) nastane strdek v eni od ven nog, ponavadi pod kolenom, in popolnoma ali delno zamaši veno. GVT pogosto nastane po večjih ortopedskih operacijah, kot je zamenjava kolka ali kolenskega sklepa. Najpogosteje se pojavlja nad 40. letom starosti, nekoliko več pri ženskah, lahko pa doleti tudi mlade ljudi. Dejavnikov tveganja za nastanek bolezni je več, med njimi so dolgotrajna slaba gibljivost po operaciji ali porodu, daljše potovanje z letalom, čezmerna telesna teža, kajenje, kontracepcijske tablete. Strokovnjaki ugotavljajo tudi družinsko nagnjenost.

Ko strdek zamaši žilo v nogi, bolnik v njej čuti bolečino, noga mu oteče in postane vroča. Sam strdek v globoki veni običajno ni nevaren, vendar pa se del strdka lahko odtrga in zaide v krvni obtok ter povzroči zaprtje pljučne arterije (pljučno embolijo), ki je zelo nevaren zaplet. Tudi v tem primeru ni opozorilnih znakov. Ko je stanje že resno, bolnik začuti težave pri dihanju, bolečino v prsih, srce mu bije hitreje, nekateri celo izkašljujejo kri.

GVT in pljučna embolija kot zaplet se pojavita pri desetih do tridesetih odstotkih splošnih internističnih bolnikov. Ker so bolniki po operacijah kolka ali kolena še posebej ogroženi, si običajno do 35. dne po operaciji vbrizgavajo injekcije heparina proti nastajanju strdkov. Zaradi potrebnega nadaljnjega nadzora bolniki še po odpustu iz bolnišnice obiskujejo tudi antikoagulacijske ambulante. Zaradi takšnih in podobnih omejitev so v zadnjih letih razvili tudi drugačne, bolniku bolj priročne oblike zdravil proti strjevanju krvi. Poleg injekcij so na voljo tudi zdravila v obliki tabletke (xarelto), ki jo bolniki jemljejo tudi po odpustu iz bolnišnice.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Humor / sobota, 21. maj 2011 / 07:00

Ta je dobra

Micka kot Fata Micka in Fata se pogovarjata, koliko doma seksata. Fata: »Jaz kakih dva do trikrat na dan.« Micka: »Super! Kako ti to uspeva?«

Objavljeno na isti dan


Komenda / četrtek, 17. junij 2010 / 07:00

Dobrodelni že deset let

Ustanova Petra Pavla Glavarja letos praznuje svojo prvo desetletnico. Ob jubileju so izdali zbornik, ki ga bodo brezplačno dobila vsa gospodinjstva v občini Komenda.

Tržič / četrtek, 17. junij 2010 / 07:00

Koča dobila novo streho

S koče na Kriški gori so odstranili staro kritino in jo prekrili z novo. Dan kriških planincev je bil zato še bolj slovesen.

Nasveti / četrtek, 17. junij 2010 / 07:00

Goli kilavec za zdrava sečila

Medtem ko ljudsko zdravilstvo dandanes golega kilavca skorajda ne uporablja več, ga najdemo v domala vsaki čajni mešanici za ledvice in mehur, ki jo lahko nabavimo v lekarni. Če imate težave s sečili...

Nasveti / četrtek, 17. junij 2010 / 07:00

Jagodni čudež

Zdrav človek ima tisoč različnih želja, bolni eno samo: ozdraveti. Kdo je to misel prvi izrekel, ne vem, vsekakor drži.

GG Plus / četrtek, 17. junij 2010 / 07:00

Kar se naučimo v otroštvu ...

V Osnovni šoli (OŠ) Matije Čopa Kranj so imeli pred kratkim kulturno prireditev, na kateri so nastopili Folklorna skupina OŠ Matije Čopa in Folklorna skupina Društva upokojencev Naklo, otroci vrt...