Poleg tričlanske ekipe Slovenske vojske na Brniku v poletnih mesecih dežurajo tudi gorski reševalec, zdravnik reševalec in gorski policist.

V gorah še vedno sneg

Čeprav se je živo srebro v termometrih v minulih dneh dvignilo nad trideset stopinj, je marsikje v gorah še vedno sneg, zato zimske opreme še ne pospravite takoj v omaro, če se odpravljate na visokogorske ture, opozarjajo gorski reševalci.

Kranj, Brnik - »Zadnji smrtni nesreči Izraelca na Triglavu in Poljaka na Prisojniku sta se zgodili ob prečenju snežišč. Vedeti je treba, da je ponekod vedno zbit sneg, v katerem se pojavljajo tudi lise ledu, ki ga sonce ne bo še tako hitro stopilo. Na vrhove naj zato gorniki raje pristopajo po južnih straneh. Zaradi zaščite glave ob morebitnem padcu je zelo priporočljiva tudi uporaba čelade,« je na novinarski konferenci Gorske reševalne zveze Slovenije (GRZS) pred poletno sezono svetoval Jani Bele, predsednik komisije za informiranje in analize. »Seveda pa dereze in cepin ne pomagajo, če jih ne znamo pravilno uporabiti, kvečjemu predstavljajo še večjo nevarnost,« dodaja. Načelnik komisije za planinske poti pri Planinski zvezi Slovenije (PZS) Tone Tomše pa opozarja, da nekatere poškodovane planinske poti – na primer Slovenska pot na Mangart - zaradi snega še vedno niso sanirane. O stanju poti, ki jo nameravate prehoditi, se sicer lahko pozanimate na več spletnih straneh.

Po podatkih GRZS se je v slabi polovici letošnjega leta v slovenskih gorah zgodilo manj nesreč kot v enakem obdobju lani, zato pa so bile njihove posledice toliko hujše. »Letos je v gorah umrlo že trinajst gornikov, lani v tem času samo sedem,« je opozoril Bele. Kar sedem oseb je letos umrlo zaradi zasutja v plazu, kar je trikrat toliko, kot je večletno povprečje. Kot pravi Danilo Škerbinek iz PZS, je bila snežna odeja zadnjo zimo praviloma nižja od povprečja, vendar pa se sneg zaradi nizkih temperatur ni ustrezno preobrazil, za nameček je ves čas padal, resda v manjših količinah. Vsako leto narašča tudi število negorniških nesreč v gorah - padalstvo, gorsko kolesarjenje in podobno.

V zraku v 15 minutah

Na brniškem letališču je ta mesec začela delovati tudi dežurna ekipa gorskih reševalcev. Skupaj s posadko slovenske vojske (en teden na mesec pa policije) so gorski reševalci junija in septembra v stalni pripravljenosti od petka do nedelje, med glavno planinsko sezono (julij, avgust) pa so dežurni vsak dan. »Lani so dežurne posadke Slovenske vojske na gorsko reševanje poletele 116-krat, letos do 10. junija 26-krat. Letimo v dnevnem času, razen kadar vidljivost zaradi megle ali oblačnosti pade pod osemsto metrov oziroma je hitrost vetra nad 50 kilometri na uro. Naš odzivni čas je petnajst minut od prejema klica za intervencijo,« je povedal Branko Rek, namestnik poveljnika 15. helikopterskega bataljona.

»Aktivnih zdravnikov reševalcev je petnajst, kar pomeni, da vsak v enem letu dežura najmanj petkrat. Seveda to počnemo prostovoljno in v prostem času, zato se odrečemo marsikateri prosti uri ali pa koristimo dopust,« je pojasnila Eva Macun, gorska reševalka – zdravnica iz GRS Rateče. Poleg zdravnika sta v dežurni ekipi še gorski reševalec in gorski policist.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranj / torek, 21. maj 2013 / 07:00

Kranjčanka, št. 5

Kranjčanka, 21. maj 2013, št. 5

Objavljeno na isti dan


Splošno / ponedeljek, 7. april 2008 / 07:00

Na zmenek v Vietnam

Prvi zmenek sta imela v Siriji. Tam sta se pravzaprav spoznala. Potem je sledilo nekaj zmenkov v Sloveniji. In ko sta bila že nekaj časa par, sta imela zmenek v Egiptu. In nato v Zambiji. Letos pa sta...

Splošno / ponedeljek, 7. april 2008 / 07:00

Zdravje ob Ivanovem izviru

Razkrižje je kraj v Prlekiji, ki vabi z naravno in zgodovinsko dediščino. V okolici zdravilnega Ivanovega izvira je 22 energetskih točk. Lepa pot vodi ob reki Ščavnici do Mure.

Splošno / ponedeljek, 7. april 2008 / 07:00

Srečni upokojenci

Ko me je urednik te priloge nagovoril, naj napišem nekaj o svojih pogledih na upokojenski staž, sem kar hitro pristal.

Splošno / ponedeljek, 7. april 2008 / 07:00

Starost je stresno obdobje

Vid Pečjak, doktor psihologije, dolgoletni univerzitetni profesor in avtor leposlovnih knjig, med katerimi še posebej izstopa mladinsko znanstveno-fantastično delo Drejček in trije Marsovčki, se strok...

Prosti čas / ponedeljek, 7. april 2008 / 07:00

Vižanje s harmoniko

Na Vižanju s harmoniko se je pokazalo, da se za mladi rod poljanskih harmonikarjev ni bati.