Ruševine pastirskega stanu na Vošci, špica v ozadju je Trupejevo poldne.

Ruševina na vrhu

Vošca (1737 m) in Tamarča (1728 m) - Greben zahodnih Karavank od Korenskega sedla do Vošce nudi prelepo raziskovanje neoznačenega sveta, kjer je pot sicer dokaj dobro sledljiva. Ne bomo prehodili celotne poti, ampak le en del; za začetek.

V zahodne Karavanke se običajno odpravim jeseni, ko rumenijo in zlato žarijo macesni. Tokrat sem preoblekla svojo železno srajco in se v ta konec odpravila prvega dne meseca maja, ko je greben na nekaterih koncih še prekrivala bela odeja, ki se je vztrajno talila pod močjo sonca. Izlet je bil zato nekaj krajši, a ravno tako pomladno čudovit. Bile so ure tišine v svetu, skoraj pozabljenem od ljudi.

Namen sem imela prehoditi greben od Vošce pa vsaj tja do sedla Bavhica; odvisno od razmer na poti. Izhodišče vzpona je Srednji Vrh, do koder pripelje asfaltirana, skoraj tri kilometre dolga cesta. Na začetku vasi je tudi parkirišče. Po asfaltirani cesti se odpravimo skozi vas in na svoji desni opazimo smerokaz za Trupejevo poldne. A mi še kar nadaljujemo po asfaltu do konca vasi oz. do zadnje kmetije, do Jureža. Dosežemo kolovozno pot in se začnemo vzpenjati po tako imenovanem Jureževem grabnu. Potok, ki nižje pade v Jurežev slap, je ves čas na naši levi strani, globoko pod nami. Na drugi strani globeli poteka neoznačena steza iz Kranjske Gore. Na višini 1400 metrov dosežemo Jureževo planino. Še vedno lahko sledimo potki, ki ji družbo delajo možici, naš edini smerokaz. Nad planino se pot cikcak povzpne do makadamske panoramske ceste, ki pelje proti Železnici. Na cesti zavijemo desno in se povzpnemo še do lovske koče. V naslednjem ovinku se v breg požene kolovozna pot, ki se strmo povzpne skozi smrekov gozd in nas pripelje na travnik, kjer daleč na levi strani zagledamo čudoviti vrh travnate Vošce. Sledimo stezi, ki pelje čez travnik. Na vrhu Vošce so ruševine oziroma ostanki starega, kamnitega pastirskega stanu. Razgled pa čudovit; odpre se nam celotna Martuljkova skupina in dolina Tamar. Kukova špica, Široka peč, Mali in Veliki oltar, Mala in Visoka Martuljška Ponca, Špik, Frdamane police, mogočni Prisojnik, zadaj Razor, pa Mojstrovke, Travnik, Jalovec, Ponce, Mangart in v Italiji Viš ter Montaž. Z vzhoda nas pozdravlja nam dobro znano Trupejevo poldne.

Z vrha Vošce bomo nadaljevali proti zahodu. Čimbolj se držimo grebena in mejnih kamnov, da se ne bomo znašli v orientacijskih težavah. Kmalu nam bo narava okoli nas dala občutek, kot da hodimo po drevoredu macesnov in na levi strani bomo na enem od njih zagledali tablo Tamarča. To je 1728 metrov visok grebenski vrh, s katerega se pot počasi začne spuščati proti sedlu Dolič, na višino 1612 metrov. Še vedno sledimo grebenski poti proti zahodu, mimo posušenih, starih, podrtih macesnov. Pred nami se pokaže orjaški kolos z imenom Prisojnik ali Prisank v vsej svoji mogočnosti. Nekaj metrov naprej se začenja spust na sedlo Dolič. Tukaj sem morala svojo turo, žal, prekiniti. Pot namreč poteka po severni strani in je bila še povsem snežena, udiralo se mi je do riti in sem se raje odločila za povratek, kot pa da se povsem premočim. Hoja po tistem mokrem in težkem snegu mi ne bi bila v veselje, zato sem se raje odločila za povratek in na Vošci, povsem v miru, uživala razglede, ki jih vrh nudi.

Z vrha sem se spustila po smeri vzpona v dolino. Najprej pridemo do ceste, kjer je lovska koča, nato pa krenemo na desno, proti zahodu, približno 400 metrov, ko vidimo potko, ki se po travniku spušča navzdol. Že prej smo opazili, da so markacije le možici, sicer je pa pot dokaj dobro sledljiva. Skozi Jurežev graben dosežemo kmetijo Jurež. Mimo kmetije se po cesti vrnemo nazaj do parkirišča v Srednjem Vrhu.

Čeprav se tura ni izšla po mojem načrtu, vem, če boste prehodili le toliko, kot sem jaz, bo za vami čudovit dan, preživet v magičnih zahodnih Karavankah. In še nekaj, nikar ne pozabite na fotoaparat!

Nadmorska višina: 1737 m

Višinska razlika: 777 m

Trajanje: 4 ure

Zahtevnost: 3 zvezdice

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranj / četrtek, 3. maj 2018 / 13:56

Soglasno za prizidek k šoli

Kranjski mestni svet je podprl osnutek odloka, ki tudi za gradnjo novega prizidka k OŠ Staneta Žagarja predvideva javno-zasebno partnerstvo. Le tako bo investicija takoj izvedljiva, so jim povedali.

Objavljeno na isti dan


Kronika / nedelja, 25. junij 2017 / 19:56

Obdolžena dopolnila zagovora

Na ponovnem sojenju nekdanjemu predsedniku Stanovanjske zadruge Gorenjske Francu Teranu in odvetniku Kristijanu Gnilšaku bodo morali še enkrat zaslišati Toneta Bobnarja, direktorja Zveze Kranj.

Kronika / nedelja, 25. junij 2017 / 19:55

Kadilo se je iz televizorja

Vodice – V Polju pri Vodicah se je v torek zvečer v stanovanjski hiši začel širiti dim in vonj po zažganem. Gasilci društev Polje, Vodice, Šinkov Turn in Repnje - Dobruša so ob prihodu na intervenc...

GG Plus / nedelja, 25. junij 2017 / 19:54

Jeza kranjskega župana

»Nedela je bela, / pondelk pa je plav, / v tork se ne dela, / v sredo mi je žav, / v četrtek se začne, / se v petek konča, / v soboto pa je colnga, / k se pije in kozla, / kozlati, kozlati, ko zlat...

Zanimivosti / nedelja, 25. junij 2017 / 19:51

Kranj nekoč in danes

V letu 1897 je bila zgrajena Majdičeva hiša. Investitor je bil veletrgovec Ivan Majdič. Stala je ob poslopju gimnazije, ločena od njega z dvoriščem. Bila je dvonadstropna poslovno-stanovanjska hiša...

GG Plus / nedelja, 25. junij 2017 / 19:49

Skriti biseri Slovenije

»Biser, ki ga bomo obiskali, je posebna znamenitost; brez pretiravanja ji lahko rečemo naravni čudež. Ali pa je morda le naše omejeno časovno dojemanje tisto, ki ovije posledico potrpežljivega delo...